21.5 C
Ljubljana
torek, 9 julija, 2024

Ludwig Brühl: “V svobodni družbi ni prostora za kaznovanje posameznikov, ki delijo svoja mirna in iskrena stališča o pomembnih vprašanjih našega časa”

Piše: Alvaro Peñas

Ludwig Brühl je odgovorni za komunikacije pri mednarodni neprofitni pravni organizaciji ADF (Alliance Defending Freedom), ki ustvarja zavezništva in se osredotoča na svobodo govora, življenja, družine in verske svobode. Organizacija ADF International deluje v različnih mednarodnih institucijah in na sodiščih ter je prisotna v Bruslju (institucije EU), Strasbourgu (SE in ESČP), New Yorku (sedež ZN), Ženevi (Svet ZN za človekove pravice), na Dunaju (OVSE), v Južni Ameriki (Medameriško sodišče za človekove pravice in Komisija za človekove pravice), ima pa tudi pisarne v Londonu in Washingtonu.

Kaj je organizacija ADF International in kakšni so njeni cilji?

ADF International je verska organizacija za pravno zagovorništvo, ki varuje temeljne svoboščine in spodbuja prirojeno dostojanstvo vseh ljudi. Naš cilj je doseči pomembne spremembe v zakonodaji in kulturi po vsem svetu, da bi zagotovili prevlado verske svobode, svobodo govora, starševske pravice, zaščito življenja ter zaščito zakonske zveze in družine.

Eden od vaših ciljev je verska svoboda, vendar vidimo, da v državah, kot je Nigerija, kristjane ubijajo zaradi njihove vere ob brezbrižnosti medijev. Kako lahko pritisnemo na mednarodne organe, da ukrepajo?

Brezbrižnost medijev do verskega preganjanja je resnično obžalovanja vredna. Posamezniki, nevladne in druge organizacije ter vlade si morajo bolj prizadevati za zaščito preganjanih po vsem svetu. Z našim zagovorništvom v mednarodnih institucijah sodelujemo na najvišjih ravneh prava in upravljanja ter upamo, da bomo tako vplivali na spremembe po vsem svetu. Tako ima na primer naša ekipa zagovornikov pri Svetu za človekove pravice v Ženevi s svetovalnim statusom pri Združenih narodih glas v medvladnem organu, ki ga sestavlja 47 držav in je odgovoren za spodbujanje in varstvo vseh človekovih pravic po svetu. Pogosto prispevamo k postopku splošnega periodičnega pregleda, v katerem države odgovarjajo za svoje zaveze na področju človekovih pravic. S tem mehanizmom opozarjamo na nujna vprašanja v zvezi z versko svobodo in ponujamo rešitve, ki temeljijo na mednarodnem pravu. Prav tako smo akreditirani pri Evropski komisiji in Parlamentu ter sodelujemo na platformi EU za temeljne pravice, da bi okrepili njeno delo na področju verske svobode. Pogosto se zgodi, da če vlade skrbijo, skrbijo tudi mediji in obratno. Na ta način pritiskajo drug na drugega ter zahtevajo in vplivajo na spremembe.

Trenutno zagovarjate Yahayo Sharifa-Aminuja, glasbenika, ki je bil v zvezni državi Kano (Nigerija) obsojen na smrt na podlagi zakona o bogokletju. Yahaya čaka na ponovno sojenje, njegov cilj pa je, da se zakon o bogokletju razglasi za neustavnega. Ali je to mogoče?

Yahayina zgodba še zdaleč ni osamljen primer. Kriminalizacija bogokletja v Nigeriji ima nevarne posledice za celotno državo. V državi z več kot 200 milijoni prebivalcev, ki so skoraj enakomerno razdeljeni med kristjane in muslimane, so zakoni o bogokletju glavno gonilo družbenih napetosti. Ti zakoni kaznujejo nedolžne, ker izražajo svoja prepričanja, utišajo ljudi, da ne delijo svoje vere, in spodbujajo družbeno nasilje.

Več TUKAJ.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine