4.7 C
Ljubljana
nedelja, 5 januarja, 2025

Lena Grgurevič v slogu Staneta Dolanca – vladajoča stranka bo očitno skušala doseči prepoved naslednjega shoda pred celjskim sodiščem

Piše: G. B. 

Očitno je včerajšnje zborovanje pred celjskim sodiščem pretreslo tudi glavno vladajočo stranko Gibanje Svoboda. Danes je na svoj značilen umazan način udarila po zborovanju. 

Seveda to ni nič novega – tudi v času aktivnih zborovanj Odbora 2014 pred desetimi leti so se vrstili poskusi tranzicijske levice, da bi te aktivnosti preprečili. In se sklicevali na zaščito sodstva pred vplivi politike. Češ, zborovanja so pritisk na sodstvo. Kar je precej sprenevedavo, če pomislimo, kolikokrat so se glavni sodni funkcionarji izdali, da so dejansko “vojaki revolucije” in ne varuhi pravičnosti.

No, tokrat se je izprsila kar poslanka Svobode Lena Grgurevič, ki je zarobantila v slogu Staneta Dolanca. Češ, sodstvo predstavlja enega od neodvisnih stebrov oblasti in mora biti izvzet iz vseh grobih političnih pritiskov, so po torkovem zboru podpornikov Janeza Janše pred sodiščem v Celju izpostavili v Svobodi. Slednji je bil sklican prav s tem namenom, kar je nesprejemljivo, menijo in napovedujejo sejo odbora DZ za pravosodje na to temo. “Politični shod pred okrožnim sodiščem v Celju, seveda sklican z namenom pritiskov na sodno vejo oblasti, je nesprejemljiv in kot tak vreden obsodbe,” je v današnji izjavi za medije dejala poslanka Svobode in predsednica odbora DZ za pravosodje Lena Grgurevič.

Po njenem mnenju je bilo na torkovem shodu videti vnovičen in “tokrat izjemno grob pritisk” prvaka SDS Janeza Janše na neodvisnost sodstva in poskus vpliva na konkretni postopek. Napadi na sodstvo pa pomenijo tudi napad na ustavno ureditev države, je dejala. Tako je kot predsednica odbora za pravosodje sklicala tudi sejo omenjenega odbora, na kateri bodo po njenih besedah razpravljali o dogajanju na omenjenem shodu in sprejeli določene sklepe v smeri takojšnje zaustavitve takšnih dejanj. O kakšnih ukrepih je tu govora, za zdaj še ni znano, a možno je sklepati, da bodo skušali naslednji shod 6. decembra 2024 preprečiti. Tudi s silo, če bo potrebno.

Očitno pa je, da je včerajšnji shod v Celju nagnal strah v kosti vladajočim. Če bi namreč poslanka Grgurevič imela vsaj nekaj širine, bi lahko vedela, da so v ZDA protestni shodi pred sodišči nekaj normalnega, čeprav je tam zelo poudarjena ločitev vej oblasti in dokaj visoka demokratična kultura ter stopnja vladavine prava. S čimer se Slovenija pač ne more meriti.

No, Grgurevičeva pa je šla še dlje: trdi, je bilo na shodu moč zaznati tudi znake kaznivih dejanj, zato poziva pristojne organe k ukrepanju. “Ko pridemo do tega, da predsednik SDS označuje naš sodni sistem s krivosodjem, ga enači z mafijo oziroma govori celo, da je enačenje žalitev za mafijo, ko podaja izjave, da je to začetek upora zoper krivosodje, je dolžnost nas vseh, še posebej pa politikov, da se odzovemo. Zgodovina nas namreč tudi uči, da so takšni izpadi absolutno nevarni in jih je treba zatreti in ustaviti,” je dejala Grgurevič. Do kakšnih kaznivih dejanj je tam prišlo, pa ni povedala. Očitno je svoboda javne beseda zanjo kaznivo dejanje. Morda pa jo je vznemirila prav včerajšnja opomba Janeza Janše, da je pri nas pojem “svoboda” zlorabljen.

No, poslanka Golobove stranke je obsodila tudi domnevni incident na shodu, ko so v času protestnega shoda napadli in grozili zaposlenima na Radioteleviziji Slovenija. Seveda pa zamolčala, da je šlo v tem primeru za nevarno vožnjo vozila RTVS med množico. O tem, da je kriminalist v civilu in brez identifikacije rovaril med množico, pa seveda niti besede.

Ob tem velja spomniti tudi na dogajanje maja 1989. Tedanji šef SZDL mesta Ljubljana Jože Osterman je namreč prepovedal shod na Kongresnem trgu pred odhodom četverice JBTZ na prestajanje zaporne kazni. ZSMS je zaplet tako, da je na omenjenem mestu sklicala t. i. javno sejo, na tem mestu pa je pesnik Tone Pavček tudi prebral Majniško deklaracijo. Na prepovedanem shodu torej.

Neuradno pa naj bi shod, napovedan za datum naslednjega sojenja, prepovedali, ter v Celje za tisti dan poslali večje število policistov, ki naj bi bili pripravljeni na aretacijo večjega števila ljudi. Navsezadnje je notranji minister Boštjan Poklukar iz kvote Svobode in je to verjetno edini način, da se izogne razrešitvi zaradi nezakonito imenovanega direktorja policije …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine