Piše: C. R., STA
V Italiji danes v 15 večjih mestih velja najvišje opozorilo zaradi izjemne vročine. Ta že nekaj dni pesti tako sosednjo državo kot več drugih na jugu pa tudi v osrednji Evropi. Ta konec tedna naj bi temperature še naraščale. Tudi vročinski val, ki je zajel jugozahodni del ZDA, se nadaljuje in v državah, kot so Arizona, Nevada in Kalifornija, se danes in v nedeljo obetajo novi vročinski rekordi. Ti bi lahko padli tudi v prihodnjem tednu, saj takrat vročina po napovedih vremenoslovcev še ne bo popustila. Za skoraj tretjino ZDA velja opozorilo pred ekstremno vročino.
Še v petek je opozorilo zaradi vročine veljalo v desetih italijanskih mestih, danes je njihovo število naraslo na 15. Med njimi so tudi med turisti priljubljeni Rim, Firence, Bologna in Bari. V nedeljo bo opozorilo veljalo še za Palermo, je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa sporočilo zdravstveno ministrstvo.
Vlada v Rimu vsem na ogroženih območjih svetuje, naj se med 11. in 18. uro izogibajo neposredni izpostavljenosti soncu in naj še posebno skrb namenijo starejšim in ranljivejšim.
Najvišja kdaj koli izmerjena temperatura v Evropi je bila 48,8 stopinj Celzija avgusta 2021 na Siciliji in vremenoslovci napovedujejo, da bi se živo srebro v teh dneh lahko povzpelo podobno visoko. Trenutni vročinski val naj bi sicer trajal še naslednji teden, ko marsikje spet pričakujejo temperature prek 40 stopinj Celzija.
V začetku tedna je na severu Italije umrl moški, star nekaj več kot 40 let, ki se je zgrudil zaradi vročine. Več turistov v državi je utrpelo vročinsko kap.
Nedavno objavljena študija barcelonskega Inštituta za globalno zdravje je ocenila, da je lani zaradi izjemne vročine v Italiji umrlo 18.000 ljudi.
Visoke temperature pestijo tudi več drugih držav. V Grčiji so v zadnjih dneh že večkrat dosegle ali celo presegle 40 stopinj, v najbolj vročih urah celo zapirajo atensko Akropolo.
Vročina je dosegla tudi države v osrednji Evropi. Na Češkem ta konec tedna svarijo, da bi lahko temperature presegle 38 stopinj, kar je za to državo izjemno visoko, poroča britanski BBC.
Na jugozahodu ZDA se obetajo novi vročinski rekordi
Vročinski val, ki je zajel jugozahodni del ZDA, se nadaljuje in v državah, kot so Arizona, Nevada in Kalifornija, se danes in v nedeljo obetajo novi vročinski rekordi. Ti bi lahko padli tudi v prihodnjem tednu, saj takrat vročina po napovedih vremenoslovcev še ne bo popustila. Za skoraj tretjino ZDA velja opozorilo pred ekstremno vročino.
V Las Vegasu pričakujejo, da bo padel dosedanji vročinski rekord 47,2 stopinje Celzija, Phoenix pa je imel v petek že 15. zaporedni dan s temperaturami nad 43 stopinj Celzija. V petek so jih namerili skoraj 47. Še nekaj dni in padel bo rekord po 18. zaporednih dnevih s temperaturami nad 43 stopinj Celzija iz leta 1974.
Za skoraj tretjino ZDA velja opozorilo pred ekstremno visokimi temperaturami, vroče pa je tudi drugje, a razmere še niso tako kritične kot na jugozahodu in na jugu Floride, kjer so se vode Atlantika in Mehiškega zaliva ob obali segrele čez 30 stopinj.
V Nevadi in Arizoni danes ali v nedeljo ponekod pričakujejo 49 stopinj Celzija čez dan in 32 stopinj čez noč. Samo na jugu Nevade je zaradi vročine v zadnjem tednu umrlo sedem ljudi, še več pa po drugih državah. V Kaliforniji se poleg tega obeta še začetek sezone požarov v naravi.
Nikjer na svetu pa ni tako vroče kot v Dolini smrti na mejnem območju Kalifornije z Nevado, kjer so leta 1913 namerili 56,6 stopinje Celzija, vendar strokovnjaki opozarjajo, da takrat tehnologija meritev še ni bila tako točna kot danes. Sodobni rekord je padel leta 2021 s 54,4 stopinjami Celzija in ta konec tedna naj bi se živo srebro povzpelo še višje.
Kljub temu pa puščavski bazen med gorami, ki zadržujejo zrak, ki ga nato s pomočjo peska segreva sonce, turisti še vedno obiskujejo. Najbolj ekstremni se udeležijo celo 217 kilometrov dolgega ultramaratona Badwater.