3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

(IZ TISKANE IZDAJE) Protestirali so proti prejšnji vladi in se vdajali razvratu

Piše: Vida Kocjan

Afero Fotopub poskušajo levičarji in njim naklonjeni mediji ter novinarji potisniti v ozadje. Kot kaže, jim pri tem pomaga tudi policija, čeprav javno to zanikajo, hkrati dokazi izginjajo, akterji zatrjujejo, da se ne poznajo med seboj, nekdanji generalni direktor policije Anton Olaj pa opozarja, da bi se dinamika policijskega dela v zadevi Fotopub morala pospešiti.

Afera Fotopub se je skoraj povsem umaknila iz poročanja medijev. Da je to skrb zbujajoče, je v preteklih dneh opozorilo tudi Združenje novinarjev in publicistov. Tudi oni zaznavajo, da se je novica o spolnih zlorabah, ki naj bi se bile dogajale v prostorih društva Fotopub in v stanovanju Dušana Smodeja, skoraj povem umaknila iz poročanja medijev. Nekateri pa o tej aferi sploh niso poročali. V televizijski oddaji Tarča na Televiziji Slovenija pa so uprizorili celo Smodejevo t. i. rehabilitacijo.

Spolne zlorabe, ki jih pometajo pod preprogo

Vse to se dogaja z razlogom, saj je afera Fotopub veliko več kot le afera Novomeščana Dušana Smodeja, stanujočega na Tivolski cesti v Ljubljani, v neposredni bližini Fotopubove podružnice. Fotopub je kot društvo registrirano na naslovu Dilančeva 1 v Novem mestu. Osrednje dogajanje je bilo vrsto let v Ljubljani, vanj pa je bila vpete domala celotna levičarska »smetana« oziroma pripadniki iz vrst ortodoksne levice.

Tragični dogodki pa so po mnenju Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) ogledalo družbe, a tudi priložnost, da se uvedejo nujne potrebne spremembe, ki bodo vodile v bolj zdravo družbo. Z odprtimi in iskrenimi javnimi nagovori in polemikami strokovnjakov ter drugih deležnikov v medijih je treba govoriti o patologiji ne samo v kulturi, ampak tudi v drugih sferah in skupinah. »V nasprotnem primeru se kolektivna travma še poglablja, posledice pa so dolgotrajne in uničujoče,« opozarjajo v novinarskem združenju.

Odpiranje razprave o tem in razčiščevanje anomalij je naloga medijev, zato v ZNP menijo, da bi bilo prav, da temo še naprej raziskujejo in terjajo odgovore, kaj se je dogajalo, zakaj in kako so lahko javna sredstva delili za dejavnost, ki ji le stežka rečemo umetnost. Svojo nalogo morajo opraviti tudi organi pregona.

Celoten članek si preberite v novi številki Demokracije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine