3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Instagram stigmatizira novinarko portala Nova24TV

Piše: Žiga Korsika (Nova24tv.si)

Tanja Brkić je novinarka portala Nova24TV. Ker je pogosto kritična do nekaterih novodobnih idej, ki jih politični komentarji in analitiki uvrščajo pod dežnik “kulturnega marksizma”, ji je Instagram pripel stigmo. To je dobila, ker si je drznila javno povedati svoje mnenje, kot ji to -zaenkrat še- omogoča ustavna ureditev. 

“Ali ste prepričani, da želite slediti medusa_veličastvena?”, se je izpisalo v pojavnem okencu, znotraj aplikacije. Bodoči sledilec je o nenavadnem delovanju opozoril novinarko. Novinarka portala na socialnem omrežju uporablja nadimek Medusa.

V pojavnem okencu se je pojavilo nadaljevanje obvestila, ki pravi naslednje: “Ta račun je večkrat objavljal lažne informacije, ki so jih pregledali neodvisni preverjevalci dejstev ali so bile v nasprotju s smernicami skupnosti.” Katere so “lažne informacije” in s kakšnimi vsebinami se je prekršila zoper “smernice skupnosti” aplikacija uporabniku ne navede.

Vir: Instagram

To omogoča tovrstne ad hoc sodbe, ki jih ne rabi utemeljiti. Ker svoje odločitve ne rabi utemeljiti, ali pojasniti uporabniku, ki želi poslediti določen profil na socialnem omrežju, je moč tovrstna obvestila tudi zlorabiti, denimo za omejevanje glasov, s katerimi se Instagram ne strinja. To pa bi že pomenilo, da dotično podjetje ni zavezano svobodi govora, temveč omejevanju govora po političnih kriterijih.

S kom sodeluje Instagram v Sloveniji?

Podjetje Meta, ki ima v lasti Facebook, Instagram, Whatsapp in sedaj tudi Threads (nekakšna alternativa Twitterju) na svoji spletni strani trdi, da sodeluje z zunanjimi izvajalci, ki v imenu družbe preverjajo resničnost informacij, ki jih delijo njihovi uporabniki. Preverjanje se izvaja v več kot 60 različnih jezikih. Med drugim tudi v slovenskem jeziku.

Zunanji sodelavec Facebooka v Sloveniji je portal Oštro. Vir: Facebook.

Zunanji sodelavec Facebooka v Sloveniji je Oštro. Poznavalci slovenske medijske krajine bodo zagotovo poznali portal in ustanoviteljico ter odgovorno urednico, Anuško Delić. Kratek pregled dela omenjenega portala bo razkril, da se ta pod kategorijo “razkrikavanje” ukvarja v večji meri le z mediji, vplivneži na socialnih omrežjih, ki bi jih bilo mogoče glede na izrečena stališča uvrstiti na desno-sredinski ali desni del političnega spektra.

“Woke” kriteriji
Novinarka portala je stigmo, ki ji jo je pripel Instagram, sprejela kot del novinarskega dela. “To je pa tako, ko spadaš med “sporne” profile po woke kriterijih,” je zapisala v izjavi. Beseda woke predstavlja t.i. novodobno prebujenstvo, katerega učinki so bralstvu dobro poznani.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine