-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(FOTO) Vsi dosedanji zdrsi novega državnega sekretarja za pravosodje, sicer “ponosnega naslednika ZKS” Milana Brgleza

Piše: Moja Dolenjska

Včeraj je vlada na dopisni seji na predlog ministrice Andreje Katič imenovala Milana Brgleza za državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje.

Kdo je Milan Brglez?

56-letni Milan Brglez je politolog, zaposlen je bil kot visokošolski učitelj (asistent in kasneje docent) na Katedri za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede (FDV). Njegova področja preučevanja in raziskovanja so bila predvsem vprašanja, vezana na filozofijo družbenih ved ter dileme, ki obravnavajo mednarodne odnose znotraj sistema družbenih ved.

Leta 2014 je vstopil v politiko, natančneje v Stranko Mira Cerarja, pozneje preimenovano v Stranko modernega centra, kjer je bil podpredsednik. Kot takšen je bil nato predsednik državnega zbora.

Leta 2018 je kandidiral na listi SMC, Miru Cerarju je predlagal strankarski kongres, na katerem bi se oba pomerila za položaj predsednika SMC. Izvršni odbor SMC je 26. junija 2018 Brgleza soglasno izključil iz stranke. Že 24. avgusta 2018 je nato prestopil v poslansko skupino Socialnih demokratov (SD). Takrat se je sicer zelo nagibal k Levici, vendar je prevladala SD. V SD se je včlanil pozneje.

Leta 2019 je bil na listi SD izvoljen v Evropskih parlament. Septembra 2022 je kandidiral za predsednika države. Kot svojega kandidata ga je podprla stranka SD. Po odstopu njihove kandidatke Marte Kos iz predsedniške tekme ga je nato za svojega kandidat podprla tudi stranka Gibanje Svoboda. Na volitvah je tako kot kandidat SD in Gibanja Svoboda prejel vsega 15,45 % glasov (134.726).

Po odstopu Tanje Fajon je aprila 2024 želel postati predsednik stranke SD, premagal ga je Matjaž Han.

Na evropskih volitvah 2024 je na listi SD vnovič kandidiral za evroposlanca. Prejel je vsega 8.601 preferenčni glas in ni bil izvoljen.

Že pred tem je na FDV sporočil, da se jeseni vrača, očitno ga tam čaka delovno mesto. Zdaj pa so zanj v SD in vladi našli drugačno rešitev. Imenovali so ga za državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje, vse kaže, da bo na FDV še dodatno predaval in bo državni sekretar dvoživka, če se izrazimo z besednjakom pouličnjakov (nekdanjih biciklistov).

Biti minister je politična funkcija. Državni sekretarji pa so praviloma strokovnjaki s področja, ki ga zasedajo. Očitno so tudi to v tej vladi spregledali in na ta mesta postavljajo politične kadre, ki so pogoreli drugod. Milan Brglez je res en tak velik politični poraženec.

Kaj bo kot politolog počel na strokovnem mestu državnega sekretarja ministrstva za pravosodje, je zato vprašanje, ki si ga zastavljajo mnogi. Je pa nedvomno ustrezne politične barve, kar dokazujejo spodnje fotografije. Iz ene od njih je razvidno, da je kot predsednik državnega zbora leta 2018 dal podporo sirskemu migrantu Ahmadu Shamieju (Šamiju), ki se je pred deportacijo (izgonom iz države) zatekel v državni zbor (vir).

Brglez je doslej izkazal tudi kot velik zagovornik “naravnega prava” – to je pobijanja ljudi brez sodišč in dokazov. Številni na družbenih omrežjih tudi zato opozarjajo, da Brglez ni primeren za opravljanje funkcije državnega sekretarja na pravosodnem ministrstvu.

Tako je v državnem zboru podprl migranta Ahmada Šamija, ki bi moral biti izgnan iz Slovenije. (vir: arhiv)

Še kolaž fotografij:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine