0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Danes naj bi bil s položaja razrešen v. d. generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha na RTV

Piše: Žiga Korsika

Danes se bo predvidoma odvilo zadnje dejanja politične uzurpacije javne RTV. Poskus pluralizacije se zaključuje z razrešitvijo v. d. generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, ki ga bo nadomestil Zvezdan Martič, novi predsednik uprave. Svet zavoda bo na današnji izredni seji predvidoma tudi imenoval petčlanski finančni odbor, ki bo upravi svetoval o finančnih zadevah. 

Spomnimo, Martič je na svoji javni predstavitvi jasno povedal, da sta njegovi šibki plati finance in pravo. Izhaja iz jedra aktivističnih novinarjev javnega zavoda. V upravi bo poleg njega sedel še Simon Kardum, nekdanji politik in delavec v kulturi, ki je na seji Sveta RTV kar z izštevanko napovedal, da bodo časi, ki so pred njimi, težki. Zaradi izbora besed se je v javnosti ustvaril vtis, da gre pravzaprav za napoved političnih čistk. Poleg Karduma bo v upravi RTV še Andrej Trček.

Nova uprava sicer še ne bo začela z delom, saj še vedno niso imenovali delavskega direktorja, delovati pa lahko začne šele, ko so imenovani vsi štirje člani. Ime delavskega direktorja naj bi bilo znano šele sredi avgusta. V drugi krog sta se zaenkrat uvrstila športni novinar Franci Pavšer in predsednik sveta delavcev Robert Pajek. Glasovanje bo potekalo 16. avgusta, poroča STA.

V skladu s potencialno ustavno sporno novelo zakona o RTV zavod več nima nadzornega sveta. Finančni odbor bo svetu dajal predhodno mnenje k osnutkom statuta, finančnega načrta in letnega poročila zavoda ter k predlogu uporabe morebitnega presežka zavodovih prihodkov nad odhodki.

 

Resnični razlogi za razrešitev

Uprava zavoda, ki je bila zakonito imenovana v času prejšnje vlade, je bila hud trn v peti aktivistični skupini novinarjev iz RTV kot tudi politični levici, ki je dolga leta obvladovala javni zavod. Po lanskoletnih volitvah se je ta namenila predčasno zamenjati vodstvo zavoda. V ta namen je po nujnem postopku, ki je namenjen sprejemanju zakonov v času vojne, naravnih nesreč ali hude nevarnosti za demokracijo, sprejela novelo zakona o RTV, ki je spreminjala organe upravljanja. Nastal je Svet RTV, ki ga preko nevladnih organizacij in inštitucij obvladuje politična levica, hkrati pa je postal nazorsko “neprebojen”. Novela je nato prestala referendumsko presojo, zataknilo pa se ji je na Ustavnem sodišču. Pobudo za presojo ustavnosti zakona sta vložila dr. Peter Gregorčič in dr. Matej Avbelj. Ustavno sodišče je izvajanje ključnih členov novele najprej zadržalo, potem pa lastno zadržanje odpravilo.

Predsednik vlade Robert Golob in predsednik Ustavnega sodišča Matej Accetto. Vir: STA

Delovanje Ustavnega sodišča je v pravni skupnosti dvignilo precej prahu, saj razlogi, zakaj je bilo potrebno zadržanje, niso prenehali, hkrati pa je vse bolj postajalo jasno, da je Ustavno sodišče podleglo političnim pritiskom. Vladni politiki naj bi klicali ustavne sodnike, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zahtevala vpogled v spis, prostore US pa je obiskala celo evropska komisarka Věra Jourová.

Da gre za političen prevzem in ne za “depolitizacijo”, kot se še danes izgovarja oblast, je navsezadnje priznal kar predsednik vlade. “Jaz se počutim predvsem zelo zafrustriran, ker sem bil naiven in verjel, da se da RTV depolitizirati na civilen in legalen način. […] Hoteli smo skupaj s civilno družbo preskočiti to fazo, po kateri bi Svoboda prevzemala RTV. In to je bila naša napaka,” je na oddaji STOPkast povedal premier.

 

Svet RTV, ki ga vodi aktivist iz vrst vladi naklonjenih nevladnih organizacij, seveda ne more v uradnem dokumente napisati, da je potrebno Grah Whatmougha razrešiti iz ideoloških in političnih razlogov. Zato mu očitajo, da jim ni zagotovil potrebne pravne pomoči, potem ko so s prve seje Sveta RTV izgnali vodjo pravne službe RTV, in da nekatera njegova dejanja niso spadala pod “tekoče posle”. Očitajo mu tudi, da ne bi smel kupiti grafik v vrednosti 37.700 evrov, prodati delnic Eutelsat Communications in skleniti nekaterih pogodb z zaposlenimi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine