Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)
V volilni štab Nataše Pirc Musar je prišel njen glavni boter, nekdanji vodja komunistične partije Milan Kučan. Številni analitiki so mnenja, da je Kučan razlog, da kandidatka vzporednega mehanizma ne bo zmagala na predsedniških volitev.
Številni mediji problematizirajo povezanost predsedniškega kandidata Anžeta Logarja z Janezom Janšo. Da je slednji prišel v Logarjev volilni štab, je bila nekje celo glavna novica, analitiki pa ocenjujejo, da bodo napadi medijev v tej smeri glavna točka preostanka volilne kampanje pred 13. novembrom.
Toda prav ti isti mediji so spregledali prihod nekdanjega šefa partije v štab kandidatke vzporednega mehanizma. Milan Kučan se je pojavil v Ruski dači – razkošnem posestvu bogatega para. Spomnimo, da je ekonomist Rado Pezdir omenil povezave med Kučanom in pidovskim tajkunom ter bančnim roparjem Darkom Horvatom, prav tako je premoženje Aleša Musarja podobno razpršeno in netransparentno kot Horvatovo.
Nekdanji vidni predstavnik Socialnih demokratov in politični analitik Aljuš Pertinač je na Twitterju objavil stališče, da je glas za Pirc Musarjevo tudi znak, da je z umazanim denarjem mogoče kupiti vse, tudi predsedniško funkcijo. Prav tako je spomnil, da Kučanova podpora še nikoli ni prinesla predsedniških zmagovalcev. Pertinač je prepričan, da je glas za Natašo Pirc Musar garant za zmago Logarja v drugem krogu volitev.
Kučan se boji razpada koalicije
A vseeno je Kučan prišel v Rusko dačo. Kučan je rezultat volitev komentiral tako, da prvega kroga predsedniških volitev nikakor ne razume kot poraz vladajoče koalicije. Kot dobro je pri tem ocenil, da so se dogovorili za skupnega kandidata, da Brglez ni bil kandidat zgolj ene stranke s podporo druge, kar se mu zdi bistvena, kakovostna razlika. Dodal je še, prav nenavadno, da je treba upoštevati, da tako Socialni demokrati kot Gibanje Svoboda dolgo časa niso imeli svojega kandidata in so celo govorili, da kandidatov ne bodo imeli.
Kučan je celo miril pred slabim rezultatom vladne koalicije, ki je na včerajšnjih volitvah skupaj prejela manj kot 20 odstotkov. “Ta časovni zaostanek je najbrž tisto, o čemer se bodo morali pogovoriti,” je menil. Sam je sicer prepričan, da bo koalicija še naprej trdna ter bo delovala tako, kot je to zapisano v predvolilnih obljubah, da bo državo upravljala drugače, kot jo je vlada pred tem.
Očitno se Kučan boji, da bi predsedniške volitve zamajale vlado. Aprilske državnozborske volitve namreč niso daleč stran, vzporedni mehanizem pa še nima pripravljenega novega obraza za predčasne volitve.