3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Bodo “strici” iz Golobičevega gremija na ruševinah SD naredili novo levo stranko?

Piše: Žiga Korsika (Nova24tv.si)

Vse več je indicev, da se bližamo razpadu ali kar koncu Socialnih demokratov. Strankino “barko” potaplja afera, ki se je začela na ministrstvu za pravosodje. Kak mesec po izbruhu prihajajo na plan imena resničnih režiserjev potopa SD. Kot razkriva naš tokratni sogovornik Sebastijan Jeretič, dolgoletni član te stranke, so ti znotraj in zunaj SD. Gre za imena, znana našim bralcem, ki si še pred volitvami želijo politične rekonstrukcije levega pola. 

“Eden od glavnih akterjev je gotovo Uroš Jauševec, ki to daje javno vedeti. Prav nič ne skriva, da se je lotil rušenja vodstva stranke. Zato v končni fazi ne čudi, da so prvi pozivi po zamenjavi predsednice prišli iz Kranja. Tamkajšnje Socialne demokrate vodi Janez Černe, protikandidat Klemna Žiberta na zadnjem kongresu, in to protikandidat, ki je imel podporo Uroša Jauševca, ki je tudi sicer nekdanji generalni sekretar stranke,” razlaga Jeretič.

Akterji, ki jim je v interesu padec trenutnega vodstva (in uničenje stranke) pa niso samo iz Kranja. Najti jih je tudi zunaj stranke, pri koalicijskih partnerjih in nekdanjih politikih. V preteklih dneh so pogosto omenjali generalno sekretarko Gibanja Svoboda Vesno Vuković, ki naj bi bila ena ključnih eksekutork. Te dni pa se je pojavil še eno znano ime – Gregor Golobič, še en nekdanji generalni sekretar in politik.

Sprega Golobiča in Jauševca?
“Gre ta akterje iz ozadja. Gre za akterje, ki jim trenutna razmerja moči ne ustrezajo in ki vidijo zase priložnost, da najprej uničijo obstoječe, da bi na tem pogorišču poskusili postaviti kaj novega. Gre za ponavljanje enega in istega scenarija vse od odhoda Janeza Drnovška iz aktivne politike. Dejansko nič kaj radikalno novega. To se je že večkrat zgodilo, saj ti določeni akterji znajo odločno uničevati določene aparate, niso pa si jih sposobni sestaviti,” pove Jeretič.

Sebastjan Jeretič je bil politični strateg Socialnih demokratov, ko so ti dosegli najboljše rezultate. (Foto: Facebook)

Sogovornika povprašamo, ali ima ta skupina (vsaj neformalnega) vodjo? Odgovarja: “Govori se predvsem o sodelovanju Gregorja Golobiča in Uroša Jauševca. Kar sicer preseneča glede na njun odnos v času prve Janševe vlade, ko se niti slučajno nista razumela. Menim, da je čisto možno, da te govorice držijo in da so se našli.”

Nesposobnost SD in vpliv radikalnih posameznikov
Jeretič našteva zunanje in notranje dejavnike za razpadanje stranke. Eden izmed notranjih dejavnikov je nesposobnost vodstva. Pravi, da stranka trenutno ne premore dovolj sposobnih posameznikov, ki bi bili sposobni preprečiti njen brodolom. Do tega pa prihaja v širšem kontekstu predvolilnega spopada na levem polu.

Bodo Socialni demokrati padli pod Tanjo Fajon?

“Gre torej za trenja znotraj koalicije, drugo pa je trenje znotraj Socialnih demokratov in pomanjkanje močnih figur, ki bi jim uspelo premostiti trenutno stanje.” Na vprašanje, ali je Tanja Fajon figura, ki bi to lahko storila, odgovarja odločno: “Niti slučajno. Manjka ji ustrezen karakter za politični boj.” 

V javnosti se je razširilo več ugibanj o razlogih za izbruh spopada med Gibanjem Svobodo in SD. Številni menijo, da je napad spodbudilo vzpenjanje SD na javnomnenjskih anketah.

Jeretič pravi, da je treba razloge iskati drugje – v radikalnosti nekaterih posameznikov v obeh strankah, torej v SD in Gibanju Svoboda. “Gre za radikalnost posameznikov in pomanjkanje strateškega razmisleka. Akterji so karakterno radikalni, vsi po vrsti. Ne razumejo, da plima dvigne vse barke, oseka pa vse spusti. Ti radikalni posamezniki so povzročili neverjetno oseko znotraj levega bloka.” Ti radikalni akterji zdaj vidijo le še eno možnost, in sicer v “popolnem uničenju vseh ostalih akterjev na levici. S tem, da delajo račun brez krčmarja”. 

V javnosti se je že začelo govoriti o novi Socialni demokraciji. Ocenjuje, da v tej luči poteka tudi uničevanje Socialnih demokratov.

Se bo umaknila tudi Tanja Fajon?
Zaradi afere je že odstopil generalni sekretar stranke Klemen Žibert. Jeretič meni, da bi lahko sledil odstop tudi predsednice stranke. Pritisk je namreč velik, nezadovoljstvo veliko.

Z njenim umikom z vrha stranke se nato odpre možnost kongresa, na katerem bi stranka dobila novo vodstvo. V trenutnem naboru kandidatov znotraj stranke ne vidi “fenomenalnih” izbir: PrednikHanNemecRakovec, vsa ta imena bi lahko zakrožila. Vprašanje je, kdo bi se bil v teh razmerah sploh pripravljen podati v to in kako bo sestavljen kongres. Določeni akterji v ozadju so bili v preteklosti izjemno spretni v ‘štrikanju’ delegatov, še posebej Jauševec.” 

“Drugo vprašanje pa je, ali je predsednica SD pripravljena požreti ves ta odnos, ki ga do stranke kaže predsednik vlade, ali bo celo povlekla radikalnejšo potezo, to je izstop iz koalicije,” razmišlja Jeretič.

Kam so zatavali Socialni demokrati?
Stranka, ki jo je nekoč vodil Borut Pahor, je bila drugačna od Socialnih demokratov danes. A se je zataknilo, stranka je danes “bolj partizanska”, kot se je na družbenih omrežjih izrazil nekdanji minister in profesor dr. Žiga Turk. Kot pravi Jeretič, je med letoma 2004 in 2008 potekala modernizacija SD. Predvsem pod vodstvom dr. Igorja Lukšiča je potekala programska prenova, ki se je začela, kot se izrazi, “na terenu”. Trdi, da je imela tedaj stranka intelektualni potencial in vodjo, ki je bil moderni lider onstran sredine. “Skratka, neki lider tretje poti, ki je bila tedaj neka opcija, ki je poskušala povezovati oziroma zmanjšati polarizacijo,” se spominja.

“Danes je že globalni trend popolna polarizacija in radikalizacija politike, čemur so slovenski akterji zgolj sledili. Znotraj stranke enostavno ni več nekih intelektualnih kapacitet, nova generacija, ki je prihajala, je bila bolj radikalna. Na koncu so napol sledili Levici, čeprav jim je bilo jasno, da so določene ideje Levice neuresničljive, brezvezne, škodljive. Glede tega so bili v neki shizofreni situaciji. Po eni strani so hoteli posnemati radikalno levico, po drugi strani, toliko izkušenj so vendarle imeli, pa so se zavedali škodljivosti take politike,” še pojasni nekdanji dolgoletni strateg Socialnih demokratov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine