Piše: A. S.
Nemška konservativna stranka Alternativa za Nemčijo je na Bavarskem sprejela resolucijo, s katero je postalo prizadevanje za remigracijo uraden del njenega političnega programa.
Bavarsko krilo Alternative za Nemčijo (AfD) je na svoji strankarski konferenci sprejelo resolucijo za remigracijo z veliko večino. Tako je remigracija postala uraden del političnega programa te stranke, ki je trenutno druga najbolj priljubljena stranka v Nemčiji. Podpredsednik bavarskega krila AfD Norbert Kleinwächter je ob tem predstavil glavne cilje omenjene resolucije. Slednji vključujejo obnovitev naravnega reda v Nemčiji s pomočjo remigracije; izpostavljanje dejstva, da večino »migrantskih tsunamijev« sprožajo intervencije v tujini, ki kršijo mednarodno pravo; deportacije tako nezakonitih migrantov, kot zakonitih migrantov, ki se nočejo asimilirati – oboje je del politike remigracije; jasno stališče, da je remigracija popolnoma uresničljiva in nazadnje, vzpostavljanje sprejemnih centrov za migrante izključno izven območja Evropske unije.
Podpredsednik je zaključil predstavitev nove resolucije z jasnim sporočilom za ilegalne migrante: »Kdor prečka mejo s pomočjo tihotapcev, katerim je plačal 5.000 evrov, se mora zavedati, da je to stran vržen denar, saj bo deportiran v 48ih urah«. Alternativa za Nemčijo je v tem letu imela več uspehov na deželnih volitvah in postaja druga najbolj priljubljena stranka v Nemčiji. Na predčasnih nemških volitvah, ki bodo februarja 2025, naj bi po javnomnenjskih raziskavah iz druge polovice novembra prejela 18-odstotno podporo volivcev. Tako naj bi se uvrstila na drugo mesto, medtem ko se zmaga nasmiha sredinski Krščanskodemokratski uniji (CDU) s 33-odstotno podporo. Trenutno vladajoči socialni demokrati (SPD) pa naj bi prejeli 16 odstotkov glasov.
Koncept remigracije se sicer osredotoča predvsem na migrante, ki so kulturno nekompatibilni in predstavljajo gospodarsko breme. Vključevala naj bi tri kategorije, in sicer prosilce za azil, migrante brez državljanstva, pa tudi tiste, ki imajo državljanstvo ali dovoljenje za bivanje, se pa niso asimilirali. Seveda pa vključuje tudi migrante, ki so kriminalci. Poleg deportacij zgoraj naštetih migrantov bi projekt vključeval lahko prav tako programe za prostovoljno repatriacijo in za pomoč v izvornih državah migrantov.
Prelomna poteza bavarske AfD
Avstrijski identitarni aktivist Martin Sellner, ki je eden od prvih zagovornikov remigracije, ideje, ki se je iz identitarnih krogov preselila v parlamente in javno razpravo, opozarja, da gre za prelomno odločitev; »Remigracija postaja mogoča zaradi pogumnih politikov, ki si drznejo vihteti zastavo in spodbujati resnične spremembe!«, je zapisal na svojih družbenih omrežjih. Jasno je, da se z njim ne strinja trenutni liberalni establišment, ki ga spodkopava pri njegovih dejavnostih. Sellner je namreč tudi avtor knjige o remigraciji, kjer podrobneje razloži vse njene koncepte. Svojo knjigo Remigracija: Predlog (Remigration: Ein Vorschlag) redno promovira na literarnih večerih in okroglih mizah. Prejšnji mesec se je tako zgodilo, da je v nemškem mestu Ulm predstavitev in branje knjige na tovrstnem večeru prekinila policija.
Knjiga, ki jo je prepovedano brati?
Nemčija je sicer marca letos Sellnerju prepovedala vstop v državo, proti kateri pa je Sellner zmagal na sodišču. »Sedaj hočejo preprečiti branje knjige o remigraciji, tako da vsakič izvedejo racijo ter mi začasno prepovejo bivanje v regiji«, je komentiral Sellner policijsko nadlegovanje na spletu ter dodal: »Drznejo si trditi, da so moja opozorila o nadomestnih migracijah `ideološki narativi teorije zarot´, ki naj bi `v bistvu predstavljala osnove za nasilna dejanja. Zaradi tega obstaja jasna nevarnost, da bo predstavitev knjige povzročila izvajanje kaznivih dejanj´«. Čeprav je bila prepoved vstopa v Nemčijo za Sellnerja na sodišču ovržena, imajo nenehne racije na predstavitvah njegove knjige podoben učinek, opozarja Sellner, ki je napovedal, da se bo po pravni poti boril proti tovrstni represiji. »Igramo se igro mačke in miši, njihovo represijo pa bom spremenil v gorivo za odprto razpravo o remigraciji«, je še zapisal.