-1.3 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

V Ikei odkrili protitankovske mine, podoben scenarij kot v Mariboru po osamosvojitvi

Piše: Spletni časopis

Na Poljskem so odstavili generala, ko so iz skladišča IKEI vojsko vprašali, kdaj bo prevzela protitankovske mine, ki so v njihovih skladiščih. Podoben zaplet je bil nekoč tudi v Sloveniji, ko so nič manj eksploziven tovor našli na mariborskem letališču.

Generalmajorja Arturja Kępczyńskega, ki je bil zadolžen za upravljanje sistema logistične podpore vojske, so na Poljskem odstavili 9. januarja, uradno na obrambnem ministrstvu niso navedli razlogov za razrešitev, Poljski mediji pa izgubo položaja povezujejo z izginotjem protitankovskih min junija 2024, ki bi ga naj Kępczyński prikril svojim nadrejenim.

Zaplet se je začel pri raztovarjanju vlaka, ki je prevažal več kot tisoč ton eksploziva, ko so del tovora pozabili iztovoriti. Protitankovske mine so po tem krožile po državi in sčasoma izginile.

Obrambnemu ministrstvu bi naj izginotje prikrili, dokumenti naj bi vsebovali lažne podatke o številu min, ki so bile raztovorjene, poročajo mediji.

Dogajanja pa več ni bilo mogoče skriti, ko so orožje odkrili zaposleni v skladišču švedskega podjetja IKEA, zaradi česar so od tam poklical vojsko in vprašali: “Kdaj boste prevzeli svoje mine?”

Uvedena je bila preiskava, ki še poteka, so sporočili iz tožilstva na Poljskem.

Na spletu to odmeva tako:

Podobnemu zapletu smo bili priča tudi v Sloveniji po osamosvojitvi, ko se je večja količina orožja za BiH, za kar se je kot pomoč dogovoril naš takratni predsednik Milan Kučan, zaradi logističnih težav (prevelikih kontejnerjev za helikopterje, pozneje pa sprememb na bojiščih) ustavila na mariborskem letališču, kjer je tudi obstala.

Milan Kučan Foto: DZ/ Matija Sušnik

Organiziral je prevoz obveščevalec BiH Hasan Čengić, prevelike kontejnerje, ki niso šli v helikopterje, pa so na Štajerskem celo rezali in manjšali ob pomoči lokalnih veljakov naše tajne službe. Za letališče in skupnosti je to precej na črno in amatersko transportirano orožje pomenilo nevarnost, deklarirano je bilo kot humanitarna pomoč in ni bilo opozoril, da gre za nevaren tovor, kar bi lahko ogrozilo življenja ljudi tam.

O “logistični težavi”, kot zdaj na Poljskem, nista bila ustrezno obveščena vlada in obrambno ministrstvo, nevarna sredstva zaradi tega niso bila ustrezno skladiščena. Ko so dogajanje razkrili javnosti, je nastal precejšen škandal.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine