-2.6 C
Ljubljana
sobota, 4 januarja, 2025

Putin ne odstopa od svojih zahtev glede Ukrajine pod masko boja proti »neonacizmu«

Piše: C. R.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je izrecno zavrnil dva predloga, ki naj bi ju ekipa novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa v začetku novembra 2024 obravnavala kot pogoja za končanje vojne v Ukrajini – odložitev članstva Ukrajine v Natu za 20 let in napotitev evropskih mirovnih sil v Ukrajino.

Lavrov je v pogovoru za kremeljsko tiskovno agencijo TASS, objavljenem 29. decembra, izjavil, da Rusija „ni zadovoljna“ s predlogoma Trumpove ekipe, ki naj bi bila podana v začetku novembra 2024, o odložitvi članstva Ukrajine v Natu za 20 let in namestitvi evropskega mirovniškega kontingenta v Ukrajini. Ob tem je poudaril, da je ruski predsednik Vladimir Putin 26. decembra izrecno zavrnil predlog Trumpove ekipe, da se članstvo Ukrajine v Natu odloži za 20 let. Lavrov je izjavil, da morajo vsi sporazumi za končanje vojne v Ukrajini »odpraviti temeljne vzroke« ruske invazije na Ukrajino in »vzpostaviti mehanizem, ki bo onemogočil njihovo kršenje«. Dva glavna »temeljna vzroka« pa naj bi bila domnevna kršitev obveznosti Nata, da ne sme napredovati proti vzhodu in »agresivno absorbirati« območij blizu ruskih meja, ter domnevna diskriminacija etničnih Rusov ter ruskega jezika, medijev in kulture v Ukrajini s strani ukrajinske vlade. Lavrovove besede so del stalnih izjav visokih ruskih uradnikov, da Kremelj noče razmišljati o kompromisih glede Putinovih zahtev pred in ob začetku vojne, ki vključujejo prisilitev Ukrajine, da postane »trajno nevtralna država, ki ne bo nikoli vstopila v Nato«, uvedbo strogih omejitev glede velikosti ukrajinske vojske in odstranitev ukrajinske vlade.

Medtem je Putin svojo politiko »denacifikacije« Ukrajine vključil v nov državni strateški dokument o boju proti ekstremizmu, kar po poročanju spletnega portala https://www.understandingwar.org/  dokazuje, da še naprej hoče odstranitev ukrajinske vlade, kot jo je zahteval leta 2022, ko je sprožil obsežno invazijo na Ukrajino. 28. Decembra je podpisal novo strategijo za boj proti ekstremizmu v Rusiji. Tovrstno strategijo je znova podpisal zadnjič leta 2020.

V strategiji za leto 2024 pa je prvič omenjena »rusofobija«, ki je v dokumentu opredeljena kot »neprijazen, pristranski in sovražen« odnos in »diskriminatorni ukrepi« do ruskih državljanov, jezika in kulture s strani Rusiji neprijaznih držav. Dokument za leto 2024 v nasprotju z različico za leto 2020 navaja Ukrajino kot glavni vir ekstremizma in jo obtožuje širjenja neonacističnih idej. V dokumentu je navedeno, da mora Rusija »odpraviti« vir ekstremističnih groženj, ki prihajajo iz Ukrajine.

Spomnimo, Putin je februarja 2022, ko je začel obsežno invazijo na Ukrajino, trdil, da si Rusija prizadeva za »denacifikacijo« Ukrajine, s čimer je poskušal upravičiti odstranitev legitimne, demokratično izvoljene ukrajinske vlade. V zadnjem času je imel znova takšne izjave ter je tudi poudaril, da ga ne zanimajo kompromisi glede svojih zahtev iz konca leta 2021 in začetka leta 2022. Omembe »rusofobije« in »diskriminacije« ruskih državljanov, jezika in kulture v dokumentu se ujemajo tudi z nedavnim stališčem ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, da je takšna domnevna diskriminacija s strani sedanjih ukrajinskih oblasti »temeljni vzrok« vojne proti Ukrajini, ki ga morajo obravnavati vsa prihodnja pogajanja. Kremelj bo ta novi strateški dokument verjetno izkoristil za upravičevanje svojih pozivov k odstranitvi ukrajinske vlade kot »protiekstremistični« ukrep.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine