1.5 C
Ljubljana
sreda, 25 decembra, 2024

Golobov predbožični “salto mortale”: nenadoma se je spomnil, da so omrežnine “napačne”, za to pa je okrivil Agencijo za energijo

Piše: G. B. 

Lahko se vprašamo, koga “farba” predsednik vlade Robert Golob. Glede na to, kako je zamenjal mnenje o omrežninah. Marsikdo se sprašuje, ali je morda to njegova nova PR taktika. Sinoči je namreč vlada vodstvo Agencije za energijo pozvala, da s februarjem ponovno uvede stari sistem obračunavanja omrežnine.

Ob tem je svet agencije pozvala k odstopu. “Ne moremo si več zatiskati oči, da je metodologija kakor koli ustrezna. Ljudje, ki so za to odgovorni, morajo nositi posledice,” je dejal premier Robert Golob, ki je že novembra začel kakor dvigovati glas proti omrežninam, a da sam nič ne more, ker je Agencija za energijo povsem samostojen in neodvisen organ.

Koalicija ves čas podpirala omrežnine, zdaj pa kar naenkrat preobrat?

Bilo bi smešno, če ne bi bilo tragično. Nov sistem obračunavanja omrežnine je Agencija RS za energijo sprejela pred dvema letoma, torej jeseni 2022, ko se je vedelo, da bo nekdanji šef Gen-I sebi “toplo postlal”. Tarife je določila pred letom dni, nova metodologija je začela veljati 1. oktobra letos. Pred tem je agencija tudi sprožila ozaveščevalno kampanjo, ki naj bi porabnike pripravila na nov obračunski red. V vsem tem obdobju je koalicija te spremembe glasno pozdravljala. »Uvedba omrežnin prinaša večjo pravičnost,« je še spomladi zagotavljal Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo. Gibanje Svoboda je še oktobra letos sporočilo, da »glede novega obračunavanja omrežnin ni treba skrbeti«.

Potem pa je začel Golob obračati ploščo in celo mnogi mainstream mediji so to opazili. Začel je namreč javno razlagati, da nima nobenega vpliva na omrežnine. Češ, da ne sme vplivati na agencijo, pa da je agencija ravnala samovoljno, brez vednosti vlade in podobno. No, pa že novembra se je zaradi javnomnenjskega kolapsa vlade začelo “preventivno” zniževanje tarif. Golob pa je še kar trobil svoje.

Ob tem pa je povsem jasno, da je vlada tista, ki posredno nastavlja (in tudi odstavlja) vodstvo agencije, tako direktorja kot svet agencije. Formalno ima to pooblastilo državni zbor, seveda na predlog vlade. Zato je Golobovo pozivanje vodstva agencije k odstopu ne samo sprenevedavo, ampak totalno norčevanje iz zdrave pameti. Očitno meni, da bo javnost njegove traparije povsem mirno požrla. “Po tej logiki bo Golob nekoč pozval predsednika vlade Goloba, da “zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti odstopanja s svojo funkcijo in upošteva odgovornost za nastalo situacijo”,” je na omrežju X sarkastično zapisal Bojan Požar.

“Slabo” delo agencije so opazili šele zdaj?

Poglejmo, kaj se je dogajalo sinoči. Vlada agencijo poziva k vzpostavitvi pogojev, po katerih se bo s 1. februarjem vrnil stari sistem obračunavanja omrežnine, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal premier. “Se pravi, da se iz sedanjega stanja, za katerega ocenjujem, da je popolnoma neprimerno, vrnemo v stanje, ki je veljalo od 1. januarja do konca septembra letos; da se vrne stari omrežninski sistem,” je dejal. Po vnovični vzpostavitvi prejšnjega sistema naj agencija pripravi novo metodologijo, s katero bo bolj ustrezno zajela vse tiste zakonske določbe, ki jih sedanja metodologija ne, je pozval. “Ne more se zgoditi, da bi katera koli agencija samovoljno in na podlagi slabe metodologije zviševala stroške gospodarstva na eni strani in stroške, ki jih imajo ljudje pri oskrbi z električno energijo. Zato danes vlada poziva vse, da sprejmejo odgovornost in ustrezno popravijo svoje ukrepe ali pa odstopijo,” je poudaril.

Vodstvo imenuje svet agencije, politika pa po Golobovih besedah pričakuje, da bo svet tudi prevzel odgovornost za nastale razmere. Vsaj tako trdi.  “Ljudje so besni, gospodarstvo je obupano in mislim, da si danes ne moremo več zatiskati oči, da je metodologija kakor koli ustrezna. Ljudje, ki so za to odgovorni, morajo nositi tudi posledice,” je dodal. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je povedal, da so agenciji kot rok, do katerega mora poskrbeti za uvedbo starega sistema s 1. februarjem, določili 8. januar. “Ali pa da tako dobro izboljša ta sistem, da teh anomalij ne bo več,” je dejal.

Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada sklenila člane sveta Agencije za energijo pozvati k odstopu, ker akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovni odjem s ciljem postopne prilagoditve in ne podpira naložb v tehnologije zelenega prehoda na ravni gospodinjskega odjema.

“Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, električna vozila ali sistemi shranjevanja električne energije, so zaradi nove metodologije kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine. Ta sprememba je bila uvedena brez ustreznega prehodnega obdobja, kar ustvarja dodatno finančno breme za gospodinjstva, ki so se odločila za trajnostno naravnane energetske rešitve,” so zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Dodali so, da tudi poslovnim odjemalcem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev, ki bi omogočilo lažje uvajanje sprememb in zmanjšalo negativen vpliv na poslovne subjekte.

Vlada je dvig stroškov omrežnine za gospodinjstva ublažila s spremembo regulacije cene elektrike v zimski sezoni, pri čemer se je osredotočila na povprečnega odjemalca. Poleg tega je prejšnji teden sistemskemu operaterju elektroomrežja Elesu naročila analizo časovnih blokov pri omrežnini, resornemu ministrstvu pa pregled ustreznosti zaračunavanja prispevkov, je spomnil Kumer. Dodal je, da z Elesovo analizo pričakujejo podrobnejše podatke o omrežnini pri vseh tipičnih odjemalcih tako poslovnega kot gospodinjskega odjema, da pa so že podatki, ki jih je na vladi predstavil gospodarski minister Matjaž Han, pokazali, da je bilo zvišanje za gospodarstvo nesorazmerno. O dodatni obremenitvi lastnikov sončnih elektrarn pa je dejal, da so “odjemalci, ki že leta pomagajo udejanjati zeleni prehod, dobili ekscesno povišane stroške”.

Svet agencije: tri člane od petih je imenovala Golobova koalicija!

Ob tem velja spomniti javnost na še en dokaj prozoren trik. Namreč, člane sveta Agencije za energijo na predlog vlade imenuje državni zbor, redni mandat članov sicer traja šest let. To pomeni, da ima škarje in platno v rokah vedno vladajoča koalicija. Eno od imenovanj je bilo sicer izvedeno junija 2020, torej v času Janševe vlade. Vendar je nato Golobova koalicija sredi mandata menjala člane (zaradi odstopa Aleša Ferleža) in leta 2023 v svet agencije med drugim spravila Janeza Kopača, nekdanjega vidnega člana LDS in Zares, ki je bil med drugim tudi poslanec in minister za okolje, mandat pa bo imel do junija 2026. Golobova koalicija je imenovala še dva člana, ki bosta imela mandat do junija 2029, to pa sta Mitja Breznik in Sandi Šterpin, ki pa sta bila prvič v svet agencije imenovana že leta 2017, še pod Mirom Cerarjem. Sedanji predsednik sveta agencije Franc Žlahtič je bil na to funkcijo imenovan tako rekoč takoj na začetku mandata Golobove vlade. Mimogrede, direktorica agencije Duška Godina je prav tako agencijo začela voditi še v času Cerarjeve vlade, leta 2021 je dobila nov mandat direktorice. No, ko so novembra letos začeli v Golobovi vladi “obračati ploščo” in so kar naenkrat ugotovili, da bo sistem omrežnin ter tarif prizadel navadne uporabnike, je sama za Odmeve povedala, da so ta stališča vlade zanjo kot “strela z jasnega”.

Kaj lahko torej ugotovimo? Predvsem to, da je Golobu očitno nekdo od PR strokovnjakov prišepnil, naj to zadevo reši na način, da se distancira od svojega dosedanjega stališča. Morda pa so za ta “salto mortale” poskrbeli kar politični botri sami, ki so Golobu zaradi slabega javnomnenjskega rejtinga postavili ultimat. Kakorkoli že, če je Golob mislil, da bo iz te zgodbe izšel kot moralni zmagovalec, je to storil na zelo prozoren način.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine