Piše: Simona Purkat
V Ljubljani je včeraj potekal dogodek Klik stran od obUPA, v organizaciji evropske poslanke Zale Tomašič, namenjen ozaveščanju o posledicah spletnega nasilja in iskanju rešitev za bolj varno spletno okolje.
Poslanka Zala Tomašič je v uvodnem nagovoru poudarila, da spletno nasilje ne sme postati del »normalnosti«. Opozorila je, da se tudi sama kot političarka oziroma kot javna oseba sooča s sovražnimi komentarji, in dejala:
»Ne smemo se sprijazniti z idejo, da je to cena izpostavljenosti. Proti temu se moramo boriti.«
Ganljiva izpoved Ane Kamenik
Osrednja govorka je bila Ana Kamenik, avtorica knjige Ravnateljeva hči, ki je delila pretresljivo zgodbo o tragični izgubi očeta zaradi spletnega nasilja. »Ko sem pri 16 letih izgubila očeta, sem šele zares spoznala moč besed,« je dejala. Poudarila je, da spletno nasilje ni le problem posameznikov, ampak odraz družbe.
Ana je spregovorila tudi o naraščajočem številu mladih, ki zaradi spletnega nasilja storijo samomor: »Mene zelo boli vsakič, ko preberem, da je vedno več samomorov med mladimi zaradi spletnega nasilja. Moj oče je bil odrasla oseba, pa ni zdržal. Kako naj potem zdrži najstnik ali otrok?« Ob tem je izrazila svojo odločnost, da ne bo dovolila, da bi zgodba njenega očeta utonila v pozabo.
S svojo zgodbo ozavešča, kako močno spletno nasilje vpliva na posameznike in njihove družine ter kako pomembno je odgovorno ravnanje na spletu.
Okrogla miza z gosti
Sledila je širša razprava, ki jo je vodila evropska poslanka, z naslednjimi panelisti:
• podjetnico in vplivnico Niko Vlahovič,
• športnikom in podjetnikom Juretom Koširjem,
• podjetnico in vplivnico Leo Filipovič (Lepa Afna).
Panelisti so delili svoje izkušnje s spletnim nasiljem in razpravljali o možnih ukrepih. Lea Filipovič je poudarila, da odgovornost za preprečevanje spletnega nasilja nosimo vsi – od staršev in medijev do politike. »Dokler ni posledic za sovražno vedenje na spletu, problem ostaja nerešen,« je opozorila. Jure Košir je izpostavil pomen vzgoje otrok za spoštljivo vedenje na spletu ter pomen odprte komunikacije z mladostniki, da bi preprečili dolgoročne škodljive učinke. Nika Vlahovič je delila svojo odločitev, da na TikToku izklopi komentarje zaradi zaščite družine. »Zame je bilo preprosto preveč. Ko so se sovražni komentarji začeli usmerjati na moje bližnje, sem vedela, da moram ukrepati,« je povedala. Dodala je, da je pomembno, da vsak posameznik postavi meje in se zaveda, da ni dolžan sprejemati toksičnih vsebin.
Poziv k sistemskim rešitvam
Poslanka Tomašičeva je poudarila, da spletno nasilje ni le težava posameznikov, ampak družbeni problem, ki terja tako zakonodajne kot tudi družbene spremembe. »Potrebujemo več ozaveščanja, boljšo vzgojo in odgovorno rabo digitalnih platform, da mladim zagotovimo varnejše spletno okolje,« je dejala.
S kampanjo Klik stran od obUPA evropska poslanka Zala Tomašič opozarja na resne posledice spletnega nasilja. Poudarja nujnost ukrepanja in poziva k spletni kulturi, ki temelji na spoštovanju in odgovornosti.