Piše: Vida Kocjan
»Grosuplje se je res izjemno razvilo, na kar sem zelo ponosen«, pravi župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič.
Že četrti mandat ste župan občine Grosuplje … V tem času se je občina zelo razvila, ni je prepoznati, kako ste zadovoljni z opravljenim?
Grosuplje se je res izjemno razvilo, na kar sem zelo ponosen. Ponosen sem tudi in predvsem na svoj tim in na svoje sodelavce, ki skupaj z menoj stremijo k isti viziji Grosupljega, kot jo imam sam. Velikokrat še po službi razmišljam, kako projekti tečejo, kako poteka graditev Nogometnega parka Brinje, ali se bo vse odvilo skladno z roki tudi v sklopu graditve prizidka k Osnovni šoli Brinje. Pri samem razvoju Grosupljega si vsak mandat zastavim določene cilje, ki jih želimo doseči, nato pa se jih skušam čim bolj držati. Na tej poti mi pomaga tako ožje vodstvo kakor tudi vsi zaposleni. Dihamo kot en tim in na to sem res ponosen.
Res je ogromno projektov, ki pričajo o razvoju; npr. linija 3G, ki je Grosuplje povezala z Ljubljano. To se mi zdi zelo pomemben mejnik za naše občanke in občane. Nov prizidek pri zdravstvenem domu, nadgradnja centralne čistilne naprave, zgraditev nove parkirne hiše P+R Grosuplje, zgraditev zadrževalnika Veliki potok, nadgradnja železniške postaje so največje investicije. Pa nov prizidek k Osnovni šoli Šmarje-Sap, nov prizidek k Osnovni šoli Louisa Adamiča, zdaj nov prizidek z novimi učilnicami in s telovadnico dobiva tudi Osnovna šola Brinje, kar sem omenil že prej. Pa investicije na področju kulture, športa. Junija letos smo se razveselili novega Športnega parka Grosuplje. Podobo mesta je v zadnjem letu povsem spremenila tudi popolnoma preurejena Adamičeva cesta, z urejenimi površinami za pešce in kolesarje. Za njihovo urejenost skrbimo po vsej občini, veliko naših krajevnih skupnosti pa je dobilo tudi nova športna igrišča.
Najlepše je, ko vidim, da uspehe, napredek, razvojno naravnanost naše občine opazijo neodvisni zunanji »ocenjevalci«. Tako smo prejeli že kar nekaj laskavih nazivov, kot je občina dobrega življenja, različni kazalniki nas uvrščajo visoko na lestvici najbolj razvitih občin. Posebej vesel pa sem, da dobro delo naše občine opazijo tudi občanke in občani, ki pa so zame najpomembnejši in so mi zaupali vodenje občine že četrti mandat.
Letošnji občinski proračun je vreden približno 34 milijonov evrov, koliko je šlo za investicije?
Za investicije je bilo namenjenih kar 20 milijonov evrov. Omenili smo že, da gradimo nov prizidek k Osnovni šoli Brinje. Šola bo dobila 5 novih matičnih učilnic, 5 novih malih učilnic, specialni učilnici za pouk tehnike in računalništva, telovadnico, večjo kuhinjo in jedilnico ter druge prostore. Poteka tudi graditev in ureditev Nogometnega parka Brinje, kjer bodo po preureditvi kar tri velika nogometna igrišča in še eno manjše. Prvo nogometno igrišče v nogometnem parku v velikosti 105 m x 68 m, je že urejeno, ima tudi novo zelenico, prva tekma na njem pa bo takoj po koncu zimskega obdobja 1. marca. Že v mesecu juniju pa smo slovesno odprli nov Športni park Grosuplje. Ta se razprostira na dobrih 8.000 m2 veliki površini, s svojimi vsebinami pa omogoča niz raznovrstnih aktivnosti. Največji del obsega t. i. pumptrack, ki je deljen na tri zahtevnostne stopnje, in sicer za najmlajše pa vse do profesionalnih uporabnikov. Poleg tega park ponuja večnamensko asfaltirano igrišče v dimenzijah futsala, kjer je možnost igranja nogometa in košarke, zunanje telovadišče z napravami za fitnes, nadkrito balinišče z dvema stezama, tri enote za namizni tenis in sprehajalno pot (trimsteza) v dolžini 420 m. Športni park ima poleg objekta z okrepčevalnico in sanitarijami tudi zunanji odprt prostor za druženje v sredini parka. Leto je bilo tako za tiste, ki jim veliko pomenita šport in rekreacija, še posebej dobrohotno. Nove prostore z novo opremo je nad lekarno pri zdravstvenem domu dobila tudi fizioterapija, prav zdaj pa je v prostorih starega dela zdravstvenega doma v teku graditev še ene pediatrične in še ene splošne ambulante ter povečanje prostorov za patronažno službo. Gradimo tudi kanalizacijo v Veliki Račni, nadaljevala se bo še v Čušperku in Mali Račni. Gradnja je pomembna tudi zaradi krajinskega parka, ob robu katerega so omenjena naselja. Živ pa je tudi še spomin na slavnostno odprtje prenovljene ceste Spodnja Slivnica−Grosuplje. Zgradili smo tudi dvosmerno kolesarsko stezo z razsvetljavo in v naselju Spodnja Slivnica tudi nov pločnik.
Kako ste zadovoljni s sodelovanjem pri skupni javni upravi občin Ig, Grosuplje, Ivančna Gorica in Škofljica na področju redarstva, inšpektorata, civilne zaščite?
Občine Grosuplje, Ivančna Gorica, Škofljica in Ig smo povezane v Skupno občinsko upravo 5G na področjih, ki jih SOU 5G pokriva; to so občinsko inšpekcijsko nadzorstvo, občinsko redarstvo in civilna zaščita, zaradi česar smo gotovo učinkovitejši. Z župani sosednjih občin tudi sicer zelo dobro sodelujemo, saj vsi stremimo k razvoju in boljši prihodnosti.
Občina Grosuplje ima okrog 20.000 prebivalcev, veliko je priseljevanja. Ali razmišljate o investicijah v graditev stanovanj?
Za občino Grosuplje je značilen velik porast prebivalstva. Veseli smo, da se ljudje k nam radi priseljujejo, to gre pripisati tudi neposredni bližini Ljubljane. Veliko je mladih družin, radi rečemo, da smo mlada občina, zato usmerjamo veliko energije v otroška igrišča in razvoj športne infrastrukture. Je pa res, da to hkrati za nas predstavlja tudi vedno nove izzive, ko gre za zagotavljanje varstva predšolskih otrok, pa šolskih prostorov in seveda tudi vsega drugega. O stanovanjih smo razmišljali in imamo načrte tudi na tem področju, vendar gre za večje investicije, zato smo odvisni tudi od evropskih in državnih sredstev in ne le od občinskega proračuna. Skladno s tem razvijamo občino po načelu nujnosti in prioritet.
Imate velike investicije na področju športa, in sicer Športni park Brezje (1,6 milijona evrov) in stadion NK Brinje (3,6 milijona evrov). Je pri tem udeleženih kaj evropskih sredstev?
Seveda, ko gre za investicije, smo ves čas »na preži« tudi za državnimi in evropskimi razpisi, kjer bi lahko pridobili kakšen dodaten evro. Za Športni park Grosuplje tako že lahko rečem, da smo prejeli odločbo Ministrstva RS za gospodarstvo, turizem in šport, da so nam dodelili nepovratna sredstva v višini 500.000 evrov. Že prej pa smo tudi iz Fundacije za šport prejeli nepovratna sredstva v višini 75.000 evrov. Za NK Brinje smo tudi v igri za znatna sredstva tako s strani nacionalnega razpisa kakor tudi s strani evropskih sredstev, ki so namenjena zeleni infrastrukturi. Izbor še poteka, ampak resnično upam, da nam tudi pri tem projektu uspe, saj bo to zares ugodno za naš proračun.
Občina Grosuplje je zelo razvejena, z veliko cestami. Ali vam uspeva redno vzdrževati ceste in pločnike?
V cestno infrastrukturo vlagamo še posebej veliko energije, saj želimo, da naše kraje po vsej občini povezujejo lepo urejene ceste, tako da menim, da nam gre dobro, seveda je pa vedno možnost za izboljšanje. Kot veste, je bilo zgrajenih ogromno pločnikov in kolesarskih povezav znotraj in zunaj mesta. Z njimi želimo mesto Grosuplje povezati z vsemi večjimi zalednimi naselji. Zgradili smo tudi veliko novih krožišč, v zadnjih dveh letih smo še enega dobili v Grosupljem pri Bambiču. Novo krožišče smo lani uredili tudi na Velikem Mlačevem, na novo je zgrajen nadvoz Taborska, tako da je sedaj širši, varnejši, z urejenimi površinami za pešce in kolesarje.
Pripravljate projekt E-KOLES, to je povezava s kolesi s sosednjimi občinami. Ta čas načrtujete 6 postaj. Koliko naj bi bila vredna investicija?
E-kolesa so res nova priložnost, ki bodo dala piko na i Grosupljemu in povezljivosti s sosednjimi občinami. Res je, da se na tem projektu povezujemo z drugimi občinami v okviru Regionalne razvojne agencije in ljubljanske urbane regije. Ideja je, da bi se občani lahko prosto vozili med občinami in puščali kolesa v sosednjih občinah, kar je enkratno z vidika uporabnosti. Za zdaj načrtujemo 6 postaj, vendar jih bomo, če bo treba, zgradili še več. Investicija bo znašala okoli 200.000 evrov, čakamo pa na razpis o trajnostni mobilnosti. Z njim bomo dobili povrnjenih okoli 80 odstotkov investicije.
Odprli ste tudi novo kolesarsko stezo do Mlačevega … Ali jo boste odprli še v katere druge kraje?
Nova kolesarska povezava, v večjem delu ločena od ceste, poteka od Grosupljega do Velikega Mlačevega. Ta se povezuje z državno kolesarsko povezavo Ljubljana−Škofljica−Žužemberk−Novo mesto, tako da je predvideno tudi njeno nadaljevanje. Grosuplje je tako še bolj povezano z še enim zalednim naseljem, to je s Spodnjo Slivnico. Po pločniku pa lahko pridemo vse do Šmarja – Sapa. Načrtujemo še nadaljnji razvoj kolesarskih stez, ampak ni vedno odvisno od nas, saj je veliko cest tudi državnih, kar pomeni, da v praksi nimamo prvotne pristojnosti za poseg. Morda bi na tej točki omenil še našega grosupeljskega Zapeljivca in Grosupeljčana, saj res pripomoreta pri povezljivosti mesta z zaselki. Gre za primer dobre prakse, ki je med občinami zelo odmeven, saj predvsem starejšim ljudem iz zaselkov na robu Grosupljega omogočamo, da laže pridejo do zdravniške pomoči tudi v Ljubljani (npr. za nakupe ali obisk zdravnika). Zapeljivec vozi po mestu in nas lahko brezplačno zapelje do mestne tržnice, zdravstvenega doma, doma starejših občanov, mestne knjižnice, lekarne, cerkve sv. Mihaela ali pa po nakupih do naše najljubše trgovine. Grosupeljčan pa vozi po celotni občini, je popolnima brezplačen in namenjen starejšim občankam in občanom za nujne prevoze do zdravniške pomoči. Starejši so ga res »posvojili« in ga dnevno uporabljajo.
Ali vam bo prizidek k OŠ Brinje uspelo dokončati do sredine prihodnjega leta?
Prizidek smo začeli graditi letos spomladi, gradnja pa je že pri koncu. Potrebna je še fina montaža, položitev talnih oblog, dobava in montaža opreme. Dela so se v času poletnih počitnic izvedla tudi v obstoječi kuhinji in jedilnici, ki sta se razširili, dodaten prostor bo dobila tudi športna dvorana. Šola bo tako prostornejša kar za 5 novih matičnih učilnic, 5 novih malih učilnic, specialni učilnici za pouk tehnike in računalništva, telovadnico in druge prostore. Nadejamo se, da bodo učenke in učenci že po zimskih šolskih počitnicah pouk nadaljevali v novih prostorih šole, na kar smo res ponosni.
Kot dobri gospodarji načrtujete tudi investicije v prihodnosti: do leta 2030 kampus, obvoznico, poslovno-gospodarsko cono itd. Je to še aktualno in kakšna je vrednost investicije?
Tako poslovno-gospodarska cona kot tudi obvoznica − res mislim, da ju Grosuplje potrebuje − sta v postopku umeščanja v prostorske akte. To pa velja tudi za kampus. Grosuplje si predstavljam tudi kot univerzitetno mesto, saj smo navsezadnje tudi mesto številnih gospodarstvenikov, ki zagotovo potrebujejo kompetenten kader. Menim, da bi na tak način več mladih našlo svoj poklic kar znotraj mesta Grosuplje, kar bi vplivalo ne samo na razvoj, ampak tudi na zmanjšanje dnevnih migracij v Ljubljano.
Nedavno ste ustavili projekt graditve upravno-kulturnega centra v Grosupljem. Zakaj ste se tako odločili?
Mislim, da smo vsi enotni pri vprašanju, ali občina Grosuplje potrebuje novo glasbeno šolo pa tudi novo kulturno dvorano. Zmogljivosti za učence glasbene šole nimamo več. Vedeti namreč moramo, da glasbeno šolo v Grosupljem obiskujejo učenci kar štirih občin, skupno skoraj 570 otrok. Ker pa je to z vidika investicije večji poseg, moramo razmisliti, kako lahko prejmemo še kakšna dodatna sredstva (državna in evropska). Predvsem pri evropskih sredstvih s to finančno perspektivo nastaja več izzivov, saj onemogočajo večje infrastrukturne podvige, zato smo odvisni od lastnega proračuna, kar pa seveda ni mačji kašelj. Seveda za vsako večjo investicijo potrebujemo večji vložek, to je povsem logično. Ker spoštujem različna mnenja in pomisleke, sem se odločil, da si vzamemo še nekaj dodatnega časa, morda projekt nekoliko prevetrimo, poskušamo znižati stroške in tako dosežemo večje soglasje znotraj občinskega sveta. Gre za ogromen projekt, ki pokriva področje kulture in družabnega življenja in bo simbolno center dogajanja, ki ga naše mesto res potrebuje. Menim, da bi ga naše občanke in občani res vzeli za svojega in se ga hitro navadili.
Kakšni so še glavni investicijski načrti do konca mandata?
Omenili smo že, da je pri koncu graditev prizidka k Osnovni šoli Brinje, poteka graditev in urejanje Nogometnega parka Brinje, gradijo se dodatne ambulante v zdravstvenem domu, gradi se kanalizacija v Veliki Račni, gradnja se bo nadaljevala še v Mali Račni in Čušperku, pridobivamo gradbeno dovoljenje za Gospodarsko cono Jug, zemljišča za ureditev Industrijske ceste, prav tako pridobivamo gradbeno dovoljenje za ureditev Grosupeljščice, da bo poplavna varnost Grosupljega v celoti zagotovljena. Še v tem mandatu nameravamo zgraditi tudi novo povezovalno Kettejevo cesto, ki bo razbremenila promet v središču mesta. Lotili se bomo tudi prenove otroških igrišč pri osnovnih šolah v Grosupljem, na Adamičevi cesti ter v Žalni in na Kopanju, tudi ta investicija gre na račun evropskih sredstev. Načrtujemo še postavitve novih sončnih elektrarn na parkirni hiši, mestni tržnici in šoli Brinje, pri čemer bodo sredstva vzeta iz evropskega projekta EUCF in Elena v kombinaciji z državnimi sredstvi. Naši načrti so raznoliki, predvsem pa dolgoročno naravnani. Dela nam prav gotovo ne bo zmanjkalo.