2.7 C
Ljubljana
sobota, 16 novembra, 2024

(ANKETA) Večina vprašanih meni, da bi morali Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh vrniti poslanski mandat

Piše: A. H. (Nova24TV.si)

Ko so poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh najavili izstop iz največje opozicijske stranke SDS, so mnogi pričeli ugibati, ali bodo poslanci vrnili tudi svoj poslanski mandat. Med drugim je namreč znano, da posameznik v proporcionalnem volilnem sistemu za izvolitev potrebuje tudi glasove neizvoljenih sokandidatov. Da bi bila vrnitev mandatov primerna, meni slaba polovica anketiranih v najnovejši anketi Parsifala, opravljeni med 11. in 14. novembrom. 

“Ali menite, da bi morali Anže LogarEva Irgl in Dejan Kaloh, ki so bili izvoljeni na listi SDS, po svojem izstopu iz poslanske skupine in stranke SDS vrniti poslanski mandat, kot so se zavezali pred volitvami?” je bilo vprašanje, na katerega je 48 odstotkov vprašanih odgovorilo, da bi poslanci morali vrniti poslanski mandat. Tretjina (35,3 odstotka vprašanih) meni, da jim poslanskega mandata ni treba vrniti. 16,7 odstotka vprašanih je odgovorilo z odgovorom “ne vem”.

 

Vir: Parsifal

Križanje demografske in vsebinske spremenljivke kaže, da med tistimi, ki menijo, da bi poslanci morali vrniti mandat, prevladujejo moški, tisti, ki spadajo v srednjo starostno skupino (35–54 let), in posamezniki z najnižjo izobrazbo. Med tistimi, ki menijo, da poslancem mandata ni treba vrniti, prevladujejo moški, tisti, ki spadajo v najstarejšo starostno skupino (55 let in več) in posamezniki z najvišjo izobrazbo. Med neopredeljenimi anketiranci prevladujejo ženske, posamezniki v najnižji starostni skupini (18–34 let) in tisti, ki so pridobili poklicno izobrazbo.

Vir: Parsifal

Poslancev, ki se odločijo za izstop iz stranke, na listi katere so bili izvoljeni, se sicer ne da priseliti v vrnitev mandata. Kljub temu bi bila z moralnega vidika to primerna poteza, kot je prepričan Janez Janša, dolgoletni predsednik stranke SDS, v kateri je trojica gradila svojo politično kariero. Kot je Janša opozoril, bi odstop predstavljal pošteno ravnanje do stranke in ravnanje, skladno z zavezo, ki so jo politiki podpisali.

“Ne znamo si predstavljati, da bi bil ta naslednji korak – kot začetek nečesa novega, velikega – obremenjen s prelomljeno dano in podpisano besedo ob kandidaturi v okraju, kjer niste imeli ne stalnega bivališča ne rojstnega kraja in ne zaposlitve in kjer vam je delo stranke SDS skozi njeno zgodovino skupaj z napori sokandidatov v volilni enoti dejansko omogočilo izvolitev,” je Janša izpostavil v odzivu na novico, da se je Anže Logar odločil za izstop iz stranke SDS. Ob tem je dodal, da v stranki v dobro verodostojnosti upajo, “da se ob pogledu na pogodbo ne bo kdo naknadno skliceval na ustavo, kajti ta je natančno ista in enaka, kot je bila na dan podpisa pogodbe”. Tudi v odzivu na odstop poslanke Eve Irgl je izpostavil, da bi bilo po spremembi sredi mandata slednjega etično vrniti in se posloviti. Opomnil jo je, da je za njeno poslansko mesto glasove prispevalo tudi 8 kolegic in kolegov, ki so kandidirali. “Ob izstopu iz stranke se pač mandat prepusti naslednjemu po rezultatu. Dostojno in dostojanstveno. Tako ravnajo osebe s častjo,” je še dejal.

Janša je sicer v preteklosti vrnil poslanski mandat, konkretneje zatem, ko so ga odstavili s položaja obrambnega ministra zaradi afere Depala vas. Mnogi so enotni, da si je s tem uspel pridobiti velik moralni kapital, ki mu omogoča, da že toliko let krmari v slovenskem političnem prostoru.

Demografski podatki
V raziskavo, ki je bila opravljena med 11. in 14. novembrom, so bili vključeni 704 anketiranci, od tega 50,5 % žensk. Povprečna starost je znašala 55 let, standardni odklon je 14,5. Največ anketirancev je sodilo v najstarejšo starostno skupino (49,8 %), nekoliko manj je bila zastopana srednja starostna skupina (42,5 %), najmanj anketirancev pa je sodilo v najmlajšo starostno skupino (7,7 %). Največ anketirancev je izpostavilo, da ima dokončano srednjo šolo (40,5 %), sledili so tisti, ki so pridobili višjo izobrazbo ali več (37,3 %), 17,6 % anketirancev je končalo poklicno šolo, 4,6 % pa osnovno šolo ali pa je ta ostala nedokončana. Največ anketirancev je zabeležilo, da prihaja iz vasi ali zaselka (52,8 %), sledila sta mesto (31,3 %) in manjši kraj (15,9 %). Največ anketirancev je dejalo, da prihaja iz osrednjeslovenske regije (26,3 %), sledili sta podravska (15,8 %) in savinjska (12,0 %) statistična regija.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine