-1.5 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(NOVO) Izšla je nova številka revije Demokracija: Američani so spregledali, kdaj bomo mi? Trumpov metuljev efekt v Sloveniji; SDS vložila interpelacijo proti ministru Boštjančiču; Intervjuji: Lojze Peterle, Igor Kovač in Damjan Hančič

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracíja preberite! Podrobno analizo ameriških predsedniških volitev, ki so prinesle zmago tradicionalne, zdravorazumske in podjetne Amerike. Ob tem se sprašujemo, kdaj bo spregledala tudi večina slovenskih volivcev? Vsebino interpelacije o delu in odgovornosti ministra za finance Klemena Boštjančiča, ki jo je vložila SDS. Očitajo mu nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Objavljamo intervjuje z Lojzetom Peterletom, dr. Igorjem Kovačem in dr. Damjanom Hančičem.

 Donald Trump je novi stari predsednik

Prepričljiva zmaga Donalda Trumpa na letošnjih predsedniških volitvah. Harrisova je bila izredno slaba kandidatka, ki jo je forsiral strankin establišment. Veliki mediji krivce za poraz iščejo povsod, le tam ne, kjer dejansko so.  Trumpu je tako uspela velika vrnitev, potem ko je leta 2020 izgubil boj za Belo hišo. To je do sedaj uspelo samo Groverju Clevelandu, ki je izgubil svoj drugi mandat proti Benjaminu Harrisonu in se štiri leta kasneje, 1892, maščeval in premagal Harrisona ter znova osvojil Belo hišo.

Trumpov metuljev efekt v Sloveniji

 Zmaga – ali bolje rečeno velika vrnitev – Donalda Trumpa je zagotovo šokirala velik del slovenske politične elite. Vsaj tiste, ki prisega na ideologijo norosti in prebujensko naprednjaštvo, saj je pričakovala, da je Trump vsaj od leta 2020, ko je prišlo do vdora v zgradbo ameriškega kongresa, za vedno pokopan. Vendar se to ni zgodilo. Prav nasprotno: ko je bil Trump znova nominiran za republikanskega kandidata in se tako že tretjič podal na predsedniške volitve, je prišlo do dramatičnih preobratov, saj je prvotni kandidat, dosedanji predsednik Joe Biden, tudi pod vplivom pritiskov iz lastne demokratske opcije, »sestopil z oblasti« in v boj poslal svojo podpredsednico Kamalo Harris, ki naj bi opravila to, kar leta 2016 ni opravila Hillary Clinton.

SDS vložila interpelacijo proti ministru Boštjančiču

Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS) je v parlamentarni postopek vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Klemena Boštjančiča. Očitajo mu nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Pod predlog za interpelacijo se je podpisalo vseh 24 poslank in poslancev SDS. Vsebino interpelacije je na novinarski konferenci predstavil poslanec Zvone Černač. Dejal je, da je minister za finance eden najpomembnejših oziroma najpomembnejši minister v vsaki vladi, saj je varuh javnih financ. Gre namreč za sredstva davkoplačevalcev, s katerimi je treba ravnati še bolj odgovorno, kot ravnamo z lastnimi sredstvi. »Ko upravljamo s tujimi sredstvi, je odgovornost bistveno širša in tega se mora vsak minister, zlasti minister za finance, še posebej zavedati,« je dodal Černač.

 Državna kraja vaših pokojnin za »zaslužne«

 S hitro uzakonitvijo najvišjih pokojnin veliki množici »zaslužnih« kulturnih delavcev, ki si jih sami niso vplačali, stranke vladne koalicije Gibanje Svoboda, SD in Levic arušijo javni pokojninski sistem. Kako obsežno nameravajo deliti, kaže seznam (ki ga v državnem zboru že širijo), kaj zadošča, da od pokojninske blagajne dobiš, česar nisi plačal. Na začetku Priloge 1 piše: »Za izjemne dosežke, ki izkazujejo posebne zasluge za kakovost, pomen in prepoznavnost umetnosti v Republiki Slovenije ali tujini.« In potem v nadaljevanju naštevajo, kdo vse naj bi bil upravičen do tega …

Intervjuji: Lojze Peterle, Igor Kovač in Damjan Hančič

Z Lojzetom Peterletom smo se pogovarjali predvsem o njegovem nedavnem izstopu iz Nove Slovenije, pa tudi o aktualnih političnih razmerah, predvsem glede strank. Z dr. Igorjem Kovačem, raziskovalcem na Centru za kibernetsko strategijo in politiko na Univerzi v Cincinnatiju, smo se pogovarjali o nedavnih ameriških volitvah. In še to. Konec oktobra je pri Študijskem centru za narodno spravo izšla monografija kamniškega zgodovinarja dr. Damjana Hančiča z naslovom »Postati del velike nemške skupnosti« – Kamniško okrožje v času nemške okupacije 1941–1945. Z avtorjem smo se pogovarjali o dogajanju na Kamniškem med drugo svetovno vojno.

Informatorka tajne policije dobila zeleno luč odbora

Kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos je na zaslišanju pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve predstavila svoje videnje vodenja resorja za širitev EU. Še pred tem je obiskovala poslance in pri nekaterih »dosegla« pritrdilno mnenje. Spreobrnil se je tudi Matej Tonin (NSi). Poslanci iz SDS so vztrajali in Kosove niso podprli. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda) pa si je privoščil debelo laž. Sezname Službe državne varnosti (Udbe) iz leta 1987, na katerem je kot sodelavka navedena Kosova, je namreč pripisal Janezu Janši, čeprav je vedel, da so bili ti kot avtentični potrjeni tudi na sodišču.

Evropski odzivi ob zmagi Donalda Trumpa

 Donald Trump je na ameriških predsedniških volitvah dosegel zgodovinsko zmago in dodobra pretresel ustaljeni liberalni red. V globalnih razmerah je njegov triumf pravzaprav še ena potrditev splošnega trenda volivcev zahodnega sveta, ki se pomikajo v desno. Številni se njegove zmage veselijo in upajo, da bo sprožila splošne spremembe, ki bodo privedle nazaj k zdravi pameti. Drugi, predvsem tisti, ki so hlapci ali predstavniki globalizma, pa so precej nejevoljni. Na družbenih omrežjih se tako lahko te dni zabavamo z ogledi posnetkov histeričnih levičarjev in levičark, ki jih grabi panika. Tudi osrednji mediji v ZDA in v Evropi, ki so v veliki večini precej jasno podprli demokratsko kandidatko Harrisovo, so o izidih volitev poročali z grenkimi nasmehi, novica o zmagi Trumpa pa jim je šla težko z jezika. Kljub temu so po nesporni in popolni zmagi začele prihajati čestitke tako od njegovih političnih zaveznikov kot tudi od nasprotnikov. Trumpova zmaga bo vsekakor močno vplivala na svetovno dogajanje, zato si oglejmo, kako se je Evropa odzvala na njegov uspeh.

Vabljeni k nakupu in branju nove številke revije Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine