Piše: Moja Dolenjska
Konec novembra se na politično prizorišče z ustanovitvijo nove stranke vrača Karl Erjavec, nekdanji predsednik DeSUS, ki je bil na mestu ministra za zunanje zadeve objektivno (po mnenju mnogih pa tudi subjektivno) odgovoren za propad arbitraže glede meje s Hrvaško.
Spomnimo. Sredi poletja 2015 je hrvaški Večernji list objavil telefonske prisluhe več pogovorom med slovenskim arbitrom Jernejem Sekolcem, ki je sodeloval v abritraži med Slovenijo in Hrvaško, in Simono Drenik z zunanjega ministrstva, ki je sodelovala z arbitražnim sodiščem.
V pogovorih je Sekolec Drenikovo obveščal o pogovorih s preostalimi arbitri in posredno nakazal, da bo Slovenija dobila stik z odprtim morjem, kar si je želela. Teden po objavi prisluhov je hrvaški sabor začel postopke za prekinitev arbitražnega sporazuma. Kot razlog so hrvaški poslanci navedli slovensko goljufanje, ker je Slovenija bistveno kršila določbe arbitražnega sporazuma. Slednje je bil pozneje tudi izgovor, da Hrvaški ni bilo treba priznati odločitve arbitražnega sodišča, ki je bil v prid Slovenije.
Erjavec, ki je bil v času pogovorov med Sekolcem in Drenikovo zunanji minister, je zanikal svojo odgovornost , češ, da ni vedel, kaj se pogovarjata Drenikova in Sekolec, a le redko kdo mu je verjel. Če ne drugega, je bil objektivno odgovoren, da je do pogovora sploh prišlo.
Posebej zato, ker so nekateri mediji leta 2018 pridobili dokument, ki je dokazoval, da so agenti Sove Erjavčevo zunanje ministrstvo večkrat temeljito podučili o prisluškovalnih metodah sosedov. Predvsem pa razložili, kaj je to varna komunikacija. Erjavec pa očitno ni opravil svojega dela in svojih podrejenih ni pravilno usmeril, kako morajo ravnati.
Kljub omenjenemu fiasku se Erjavec danes vrača v politiko. Trenutno menda še zbira za ustanovitev stranke. Skladno z zakonom o političnih strankah lahko namreč stranko ustanovi najmanj 200 polnoletnih državljanov Slovenije, ki podpišejo izjavo o ustanovitvi stranke.
Ustanovni kongres nove stranke naj bi bil 27. novembra v Ljubljani, kjer bo tudi sicer sedež stranke. Po navedbah nekaterih medijev pa naj bi imel politično iztrošeni Erjavec precejšnje težave z nabiranjem vidnih ljudi, ki bi se včlanili v stranko.