-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Po Pogačarju in Rogliču še brez Gabrove

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Napoved, da v Parizu na olimpijskih igrah ne bo poškodovanega Primoža Rogliča in Tadeja Pogačarja z Urško Žigart, se bodo pa tam na veliko slikali Nataša Pirc Musar s svojim uradnim spremljevalcem Alešem Musarjem in Robert Golob s svojo spremljevalko Tino Gaber, se ni povsem uresničila.

Iz vlade so narobe napovedali. Gabrova je ostala doma, čeprav je že bila na letališču in imela karto. Po spletnih omrežjih pa je odmevalo, da pa je v Parizu na dopustu Pogačar z Urško Žigart, kot dokaz pa je bil objavljen video posnetek. A star. Pogačar je bil v Parizu zanesljivo velikokrat, kar trikrat je zmagal Tour, letos pa na njem podrl kup rekordov. Zanesljivo se mu dolgo nihče tam ne bo niti približal.

Namesto z Urško se je premier Golob v Parizu slikal s Franjom Bobincem v izstopajočih belih supergah.

Franjo Bobinac in Robert Golob Foto: Olimpijski komite Slovenije za KPV

Bobinac se je v času, kar vlada Golob, povzpel v nadzorni svet SDH in na vrh Olimpijskega komiteja in tam doslej neuspešno poskušal prodati Športno loterijo češkim lastnikom POP TV. Z mediji pa je precej osebno povezan tudi drugače: Bobinčevo Gorenje je ob GEN-I, ko ga je vodil še Golob in podjetju finančnega ministra Klemna Boštjančiča, financiralo vzporedno podjetje novinarke Siol.net, Necenzuriranih, na koncu pa političarke Svobode, Vesne Vuković SEE M. & C.

Preiskavo Golobovega financiranja “necenzuriranega” podjetja, ki ga je likvidiral Primož Cirman kot zadnji lastnik, v parlamentu poskuša preprečiti Urška Klakočar Zupančič s spremembo zakonodaje, v zahvalo pa ni dobila niti Bobinčevega vabila v Pariz.

Edina med šefi političnih vej oblasti. Je pa bila v Parizu Marta Kos, ki ji je Golob letos že ponudil položaj evropske komisarke, če bi vodila evropsko listo Svobode na EU volitve. Zavrnila ga je. Kandidirati ni bila pripravljena niti Klakočar Zupančičeva.

Prodajanje Športne loterije je Bobinac začel po tem, ko se je decembra 2022 premier Golob srečal z Jiřijem Šmejcem, sicer direktorjem češke družbe PPF, ki je preko PRO PLUS lastnik najbolj gledane televizije POP TV. Tega srečanja Golob ni prijavil KPK. Menda bi naj ne šlo za lobiranje za interese podjetnikov. Zaustavila pa je prodajo loterije nadležna opozicija v parlamentu, kjer je Zvone Černač (SDS) zahteval pojasnila premiera, kaj počnejo.

Kako je vse povezano, kaže podatek, da je kot odvetnica kupcem iz Češke pomagala Nina Zidar Klemenčič, ki je Sebastjanu Vežnaverju pomagala vladi prodati tudi sanjsko stavbo za sodišča, ki je ti nočejo, kar je na koncu odpihnilo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, z vrha SD Tanjo Fajon, ne pa finančnega ministra Boštjančiča, ki je denar za nakup iz državnih rezerv dodelil mimo državnega proračuna in pravil normalnega in pametnega poslovanja.

Afera je odpihnila tudi namestnika Švarc Pipanove Igorja Šoltesa, ki je v preteklosti vodil računsko sodišče in je že zaradi tega vedel, da na finančnem ministrstvu z dodeljevanjem denarja iz državnih rezerv za nakup nepremičnine v Ljubljani počnejo, kar ne bi smeli. Njegovega naslednika na vrhu računskega sodišča Tomaža Vesela pa je vlada parlamentu ta teden poslala v presojo kot kandidata za evropskega komisarja, ki ga mora država Bruslju ponuditi do 30. avgusta. Ursula von der Leyen je države pozvala, da ob kandidatih ponudijo tudi kandidatke, da bi lahko sestavila spolno uravnoteženo komisijo. Iz Slovenija bo Tomaž Vesel kandidat in kandidatka, vztrajajo iz vlade.

Če bi predlagali še kandidatko, bi kršili zakon, je o tem povedal Vesel. Kar je ambiciozna razlaga. Zakon pravi, da država predlaga kandidata ali kandidatko. Prepovedi, da bi jih predlagal več, ni opaziti. Če bi to bila res težava, pa bi koalicija ureditev lahko tudi popravila. Člen je takšen:

Da bo kandidat Vesel, vemo že več mesecev. Določil ga je Golob. Zdaj iz vlade trdijo, da je bila s tem zagotovljena transparentnost postopka. Ta je bila v tem, da niso iskali najboljšega kandidata. Najprej je Golob trgoval s funkcijo, da bi dobil nosilca evropske liste. Kar to ni uspelo, je kandidat Vesel, ki je bil določen pred razpletom evropskih volitev in izbiro predsednice evropske komisije.

Tako je Golob zelo transparentno ukazal.

V preteklosti smo bili že priča podobnemu odrejanju, ko je Alenka Bratušek kot premierka leta 2014 kandidirala sama sebe, ko je bilo že jasno, da je njenega časa na vrhu vlade konec. Tja je prišla, ko je Zoran Janković s Pozitivno Slovenijo konec leta 2011 dosegel relativno zmago na volitvah, a vlade v začetku leta 2012 potem ni bil sposoben sestaviti. Vlado, ki jo je sestavil Janez Janša, pa je čez leto razstrelil Goran Klemenčič (soprog odvetnice Nine Zidar Klemenčič) s poročili KPK o šefih nekaterih strank, ki jih je objavil čez Janeza Janšo in Jankovića, nastala so pa tako, kot je pozneje ugotovilo sodišče, da je očrnjenima pozabil ponuditi možnost odgovora. Dosegel pa je s tem, da je Gregor Virant izstopil iz Janševe vlade in pomagal sestaviti vlado Bratuškovi.

Ko se je ta na koncu poskušala zavihteti v Evropsko komisijo, je Virant temu doma neuspešno nasprotoval, ustavili so jo pa v Bruslju, kjer je precej pogorela v predstavitvi.

Kako bo tokrat z Veselom, bomo še videli, gotovo pa Vesel še nikoli na noben pomemben političen položaj ni bil izvoljen na svobodnih volitvah in tudi zdaj je mimo volitev predlagan za funkcijo s čez 20.000 evrov plače brez dodatkov. S tem bo po plači skoraj že na ravni, na kateri je bil Robert Golob v državnem GEN-I. Kar pri Golobu, ker je bilo to daleč čez omejitve za šefe državnih podjetij, v parlamentu opozicija tudi še poskuša preiskati.

Vesel je bil podobno dobro plačan že kot šef računskega sodišča, ko je za popoldansko delo na Fifi v letu 2021 dobil okoli 200 tisoč evrov “dodatka”. Za to dodatno delo je javnosti sporočil, da so mu ga dovolili na KPK, a na KPK, ko smo novinarji to preverjali, o tem niso našli nobene sledi. Pa tudi Vesel doslej “dovoljenja” ali kakršnekoli dokumentacije ni pokazal.

To je danes še posebej zanimivo, ker je predsednica parlamenta Urška Klakočar Zupančič, ki je Franjo Bobinac ni povabil v Pariz, pred časom “izrazila pričakovanje”, da bi moral odstopiti ustavni sodnik Klemen Jaklič, ker je imel za dodatno delo visokošolskega učitelja nekaj časa odprt status samostojnega podjetnika, za kar ni dobil posebnega dovoljenja delodajalca ali KPK.

Kot ga tudi Vesel ni za dodatno delo na Fifi, ko je bil šef računskega sodišča, kjer je šlo za veliko več denarja in tudi konflikt interesov, ker je računsko sodišče revidiralo tudi velike sponzorje nogometa, denimo Telekom, da o državi ne govorimo.

Je pa Veselu šteti v plus, da pred novinarskimi kritiki nikoli ni bežal in je odgovarjal tudi na neprijetna vprašanja tistih novinarjev, ki niso “njegovi”.

V tem je zanesljivo boljši od Goloba. Pa, če je s Tino ali brez nje.

P.S. Na spletnih omrežjih je o kolumni nekaj odzivov, da pa Vesel, ko gre za medije, ni vedno ravnal vzorno. Ko opisujem, da je tudi novinarjem, ki niso “njegovi” odgovarjal, opisujem dogodek, ko sem ga kot urednik Siol.net kritiziral zaradi ravnanj na ustavnem sodišču pri preverjanju respiratorjev in neobstoječe dokumentacije KPK o dodatnem delu na Fifi in mi je v intervjuju odgovarjal o svojem spornem ravnanju. Intervju je dostopen tukaj: Vesel o kritiki premierja Janše: “Ne razumem je”

Odzivi, da ni bilo vse vzorno, pa so takšni:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine