Piše: Janez Remškar, dr. med.
V Delu, dne 23.decembra 2023, v rubriki Tema dneva z naslovom Letošnje božične pesmi je g. Žerdin uvodoma zapisal, citiram:
»Božične pesmi so tisti glasbeni žanr, ki ljudem z diabetesom lahko pokvari načeto zdravje. A brez njih ne gre. Upoštevajoč resnični svet okoli nas in skrb za osebno zdravje ponujamo dva predloga. A za uvod vprašanje v kakšnem svetu živimo? Dve dvojni v soseščini. Pokol na univerzi v Pragi, Železniška nesreča pri Postojni,« konec citata. Svoj, za veliko ljudi žaljiv zapis zaključi s predlogom, da naj bi praznični čas spremljali pesmi kot sta pesem Joko Ono in Johna Lenona Happy Xmas (War is over) in druga skupine The Pogues Fairytale of new York, ki pojeta o našem, ne preveč dobrem času.
Verjetno g. Žerdin sodi med izobražene ljudi. Verjamem, da se ima za intelektualca. Za intelektualca niti ni nujno, da ima formalno izobrazbo. Intelektualec je človek obdarjen z zdravim umom v povezavi s srcem. Za človeka s srcem ni običajno, da se tako grobo, primitivno, podcenjujoče, kot se je on, v uvodu, opredeli do najpogosteje zapetih, predvajanih, božičnih pesmi. To je podcenjujoče do vseh verujočih in vseh, ki so jim take pesmi ljube in jih radi slišijo, prepevajo. To so pesmi, ki nam, v današnjem času polnem sovraštva, tudi pri nas, vsaj za trenutek pričarajo lep zimski čas, mir in spokojnost v srcu. Vsaka ušesa imajo svoj okus, vsakemu od nas je všeč določen tekst, melodija, ni nujno, da je kritičen, aktivističen in prav je, da to sprejemamo, predvsem pa spoštujemo. Teksti, ki so del večine najpogosteje predvajanih božičnih pesmi ne škodijo nikomur. Dajejo upanje. Verjetno ljudje vsaj kdaj potrebujemo vzpodbudo, oporo in upanje. Prav čas ob Božičnih praznikih je tak čas za velik del človeštva, celo za neverujoče. Prav nobene potrebe ni, da se o njih izrazimo na tako grob, kritičen, samovšečen način, kot , da je le to kar se njemu zdi dobro. Poizkusimo spoštovati okus drugega, sočloveka. Za konec si dovolim zapisati, da podcenjevanje verujočih pri nas ni nič novega. To je še vedno med nami, v družbi, ki ne zna, menim, da ne želi, najti izhoda iz zgodovinske tragedije Slovenk in Slovencev !