1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Koncerta Putinove sopranistke Netrebko se je udeležila tudi predsednica Slovenije

 

 

Piše: Gal Kovač (Nova 24TV)

V torek je v Ljubljani nastopila ruska operna pevka Anna Netrebko. Svetovno znana sopranistka se od lanskoletnega februarja otepa obtožb, da je podpornica režima v Kremlju, še več, celo promovira nezakonito agresijo na Ukrajino. Ker ne želi javno obsoditi agresije, so ji v preteklosti v marsikateri operni hiši odrekli gostoljubje, med drugim v Metropolitanski operi v New Yorku. Gostoljubja ji ni odrekel Cankarjev dom kot tudi ne Festival Ljubljana, kjer je postala redna gostja. Njen torkov nastop pa je s svojo prisotnostjo validirala tudi smetana slovenske tranzicijske levice s predsednico Natašo Pirc Musar in Petrom Čeferinom na čelu. 

Netrebkova skuša sicer opravičiti svojo držo. Na portalu MMC so denimo navedli njeno pojasnilo iz intervjuja za Die Zeit, zakaj se ne more opredeliti zoper svojega predsednika: “Nihče v Rusiji ne more. Putin je še zmeraj predsednik Rusije. Še zmeraj sem ruska državljanka, tako da česa takega ni mogoče narediti. Ali razumete? Zato sem zavrnila takšno izjavo … Kar sem tudi storila. Vendar so od mene zahtevali tudi, da se izrečem proti Vladimirju Putinu. Odgovorila sem, da imam ruski potni list, da je on še zmeraj predsednik in da ne morem javno izreči teh besed. Zato sem odklonila.”

O nastopu Netrebkove kot o prvovrstnem škandalu smo poročali že preteklo leto. Tedaj je Ukrajinska skupnost Slovenije na Festival Ljubljana naslovila peticijo, v kateri so organizatorje pozvali k odpovedi njenega nastopa. V tej so nastope umetnikov, ki neposredno podpirajo kremeljski režim, ocenili kot nesprejemljive. “Kultura je najmočnejše orožje v vojni proti Rusiji. Več stoletij je Rusija izkoriščala ravno kulturo za prikrivanje svojih imperialističnih zločinov. In dokler Rusija načrtno izvaja genocid nad ukrajinskim narodom in njegovo kulturo, obstreljuje z raketami otroške zdravstvene domove, porodnišnice, univerze, šole, muzeje, cerkve, knjižnice, je kakršno koli sodelovanje s tistimi, ki podpirajo vojne zločine, nesprejemljivo,” so zapisali.

Anna Netrebkova se je sicer na Zahodu skušala predstaviti kot zgolj umetnica, nepovezana z režimom v Kremlju. Ravno nasprotno je res. Tako je denimo leta 2012 dejala, da si lahko le želi, da bi lahko bila Putinova ljubica, saj ima “močno, moško energijo”. Kljub temu, da trdi, da ni politično aktivna in da ni članica nobene stranke, je znano, da je leta 2012 podpirala Putinovo predsedniško kandidaturo, poroča Deutsche Welle.

A ne glede na javne izjave in poskuse rehabilitacije pevske kariere z redkimi izjavami, v katerih obsoja vojno, ne pa voditelja, ki jo je začel, spodnje fotografije o njenih intimnih prepričanjih ne puščajo nobenega dvoma.

Anna Netrebko je leta 2008 prejela nagrado "Ljudski umetnik Ruske federacije" iz rok Vladimirja Putina. Vir: EPA

Anna Netrebko je leta 2008 prejela nagrado “Ljudski umetnik Ruske federacije” iz rok Vladimirja Putina. (Vir: epa)

Ko je Rusija leta 2014 zasedli Krim, je odpotovala na separatistično območje v vzhodni Ukrajini in se fotografirala s proruskim separatističnim voditeljem Olehom Zarevom z zastavo “Nove Rusije”.

Anna Netrebko s proruskim separatističnim voditeljem Olehom Zarevom z zastavo Nove Rusije. (Vir: Twitter)

Verjetno še najbolj obsojanja vredna pa je spodnja fotografija, na kateri operna pevka nosi barve odlikovanja Svetega Jurija, znak modernega ruskega militarizma. Na beli majici ji piše: “Na Berlin”. Vzklik je bil v začetku vojne v Ukrajini popularen med ruskimi vojaki, videti ga je bilo na številnih oklepnikih in projektilih, ki so bili nato lansirani v Ukrajino. Ob seriji vojaških porazov ruske vojske prejšnje leto je izgubil na popularnosti.

anna netrebko

Vir: EU Agenda

Koncert za tranzicijsko elito


Na koncertu ruske pevke, ki ima sicer stalno prebivališče v Avstriji in tudi avstrijsko državljanstvo, pa je bilo opaziti tudi najbolj prepoznavne obraze tranzicijske elite. Koncerta se je udeležila predsednica države Nataša Pirc Musar, ki med predsedniško kampanjo, podobno kot ruska sopranistka, ni bila pripravljena enoznačno pokazati na krivca za invazijo. Kot njen največji podpornik Milan Kučan zagovarja tezo, da za vojno ni kriv tisti, ki je začel z agresijo, temveč da je krivda porazdeljena.

O pogledih Petra Čeferina na vojno v Ukrajini pa priča njegov podpis podpore pod javni poziv evropskim voditeljem, naj se vzdržijo nadaljnje vojaške pomoči Ukrajini. Po mnenju avtorjev pisma bi moral Zahod prisiliti Ukrajino v čim prejšnja pogajanja. Pogajala bi se seveda lahko le tako, da bi okupatorju predala dele svojega ozemlja. Prvopodpisani pod pismom je bil nihče drug kot Milan Kučan.

Na predsednico države smo zaradi udeležbe poslali naslednje novinarsko vprašanje.

  1. Ruska operna pevka Anna Netrebko doslej še ni enoznačno obsodila ruske agresije na Ukrajino, še manj pa odgovornega za vojno, ruskega predsednika Vladimirja Putina. Še več, v preteklosti se je z njim srečevala, fotografirala pa se je tudi z ruskimi militarističnimi oznakami in separatističnimi voditelji. Kako pojasnjujete svojo udeležbo na koncertu operne pevke, ki ji je, med drugim, tudi Metropolitanska opera v New Yorku odpovedala gostoljubje prav zaradi njene dvoumne drže do vojne v Ukrajini.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine