9.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

(PREJELI SMO) Izšla je Mladika številka 2

Piše: Mladika

“Tokrat tvegamo na deželi, glasujmo koristno”. Tako se glasi naslov uvodnika Mladike številka 2, ki ga je napisal Ivo Jevnikar. Avtor pojasnjuje, da so med Slovenci v Italiji slovenski glasovi vse bolj razpršeni. Po dolgoletni tradiciji se del Slovencev opredeljuje za slovensko stranko, Slovensko skupnost, del pa se vključuje v vsedržavne stranke.

Mladika ni nikoli skrivala, da podpira samostojno pot v politiki in željo, da bi bili Slovenci tudi v politiki subjekt. Jevnikar spomni, da je stranka Slovenske skupnosti tudi letos sklenila sporazum o povezavi z Demokratsko stranko, kar ji po zakonu omogoča olajšano izvolitev. Če volivci Slovenske skupnosti zadnja desetletja na parlamentarnih volitvah glasujejo za slovenskega kandidata iz italijanske stranke, da bi le imeli človeka v Rimu, bi v tako kočljivem trenutku lahko upravičeno pričakovali podoben razmislek pri tistih, ki običajno ne volijo »lipove vejice«, in tistih, ki na volišča ne zahajajo več.

V rubriki Fokus je objavljen pogovor z deželnim svetovalcem stranke Slovenske skupnosti Markom Pisanijem, ki na aprilskim volitvah ponovno kandidira za sveotvalko mesto. Pisani je na vprašanje Andreja Černica, kateri bodo glavni izzivi v primeru izvolitve za slovenskega deželnega svetnika v prihodnjem mandatu med drugim povedal, da je “Vprašanj je veliko. Začel bi pri šolstvu, ki je tesno povezano s športnim, kulturnim in družbenim življenjem pri nas. S to temo se morajo soočiti vsi dejavniki znotraj slovenske narodne skupnosti, ker je temeljnega pomena za naš obstoj. Drugo vprašanje, ki se poraja, je tisto, ki je povezano z upravljanjem naših nepremičnin in jusarskih nepremičnin. Tretje zelo pomembno vprašanje je omogočiti našim kmetovalcem, da delajo, ne da bi pri tem naleteli na preveliko količino ovir.«

Martin Brecelj je avtor eseja Zgodovinska in človeška resnica o fojbah, v katerem predstavi in vsebinsko razčleni roman Marija Čuka Fojba.

V rubriki Iz tiskarne se predstavijo novejša knjižna dela slovenskih avtorjev v Italiji.

V članku z naslovom “Krščanstvo je pot” je Tomaž Simčič zbral nekaj citatov iz uvodnega govora, ki ga je češki duhovnik, teolog in filozof Tomáš Halík imel 5. februarja na evropskem zborovanju udeležili delegati vseh evropskih škofovskih konferenc v okviru kontinentalne faze svetovne sinode o sinodalnosti.

Erika Jazbar je pripravila intervju z goriško učiteljico v pokoju, avtorico besedil in knjiga za mlade, poznavalko in raziskovalko goriške zgodovine in Slovencev v njej, Marizo Perat.

V rubriki Prebrali so za vas Majda Artač Sturman predstavi knjigo Katje Gorečan Materinska knjižica, Adrijan Pahor piše o knjigi o Teofilu Simčiču Bili so žalostni časi, a mi smo bili polni upanja, ki jo je uredil Tomaž Simčič.

Poznavalka slovenskega šosltva v Italiji Elisabetta Kovic piše o italijanskem zaključnem državnem izpitu na višji srednji šoli – maturi.

V rubriki Ekologija beremo članek Podnebne novosti … in norosti. Avtor navaja nove ukrepe na področju prehajanja na zeleno gospodarstvo in opozori na nekatera nasprotja v novih zakonih. Prepoved prodaje avtomobilov z motorji z notranjem izgorevanjem namreč ne velja za luksuzne avtomobile …

V rubriki Iz naše založbe Nadia Roncelli predstavi knjižne in literarne dogodke, ki jih je Mladika uresničila v slovenskem mesecu kulture.

Objavljene so pesmi iz cikla Svetloba v avgustu avtorice Miljane Cunta, ki so bile nagrajene na 51. literarnem natečaju revije Mladika in kratka zgodba Tadeje Krečič Scholten 2020, ki je ravno tako prejela prvo nagrado na istem natečaju. Objavljen je tudi zapisnik z izidom natečaja.

V rubriki o glasbi Franc Križnar predstavi Primorski akademski pevski zbor Vinko Vodopivec, ki bo letos praznoval 70-letnico ustanovitve. Umetnostna zgodovinarka Mojca Polona Vaupotič piše o razstavi Suzane Brborović Observatorij. Mitja Petaros je avtor članka Tolar Marije Terezije, v katerem predstavi spomenik v obliki ogromnega tolarja, ki so ga postavili na Rusem mostu v Trstu.

V rubriki Antena lahko beremo veliko novic o dogodkih med Slovenci v zamejstvu ter v zdomstvu.

V mladinskem listu RAST je uvodnik napisala Makrina Quinzi. Piše o potrebi po komuniciranju med mladimi; ta potreba včasih mlade vodi do prekomerne uporabo socialnih omrežij in drugih računalniških programov. Dodaja: “Paradoksalno je tehnologija, namenjena hitrjši in učinkovitejši komunikaciji, popolnoma ohromila človeka na ravni osebnih odnosov in programov.”

Julian Čotič v članku in s pomočjo krajših intervjujev predstavi pustno praznovanju na Vrhu sv. Mihaela na Goriškem in v Benečiji. Ivan Boških pripoveduje o jezikovnih težavah zamejca na študiju v Ljubljani. Laura Drašček spregovori o Sovenskem dnevu brez zavržene hrane. Malina Dolhar je uredila članek o izletu mladih na Kriško goro.

Mladika Scarl – z. z o. z., Trst

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine