0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Pogovorni večer glede razvoja in evropskih perspektiv Selške doline, kandidat za župana Gasser: »Lahko bi izkoristili več evropskih sredstev«, evroposlanka Romana Tomc: »Vse, kar je Janševa vlada naredila, hočejo rušiti«

Piše: Andraž Grad

Včeraj je v občini Železniki potekala okrogla miza o bodočem razvoju Selške doline z naslovom »Evropska perspektiva: Priložnost za razvoj Selške doline«. Gostje so bili evropska poslanka Romana Tomc, direktor podjetja Lotrič Meroslovje, Marko Lotrič, ter neodvisni žepanski kandidat Železnikov, Marko Gasser, ki so pred polno dvorano spregovorili o možnostih razvoja Železnikov in Selške doline, pa tudi o evropskih sredstvih, energestski krizi, demografiji ter drugih pomembnih vprašanjih.
Evroposlanka Romana Tomc je občinstvu razložila kako poteka pridobivanje evropskih sredstev ter da zadeve niso tako preproste, saj mora država izpolniti določene mejnike, če jih želi prejeti. Dodala je, da je bilo v času prejšnje vlade začetih veliko projektov s temi sredstvi. Podjetnik Lotrič je rekel, da so ta sredstva koristna predvsem, ker spodbujajo k sodelovanju, ki ostane po koncu danega projekta. Marko Gasser, županski kandidat, je rekel, da bi lahko občina Železniki omenjena sredstva veliko bolje izkoristila. Poudaril je, da je nujno potrebna obrtna cona.
Tomčeva je zatem spregovorila o zakonu o dolgotrajni oskrbi in rekla, da se zakon danes ruši le zato, ker ga je sprejela Janševa vlada; »Vse kar je naredila Janševa vlada je treba zrušiti. Zdi se mi, da je nekdo ljubosumen na njene dosežke«, je dodala. Glede prihajajočega referenduma je poudarila, da mediji izkrivljajo stvari ter da ne gre za glasovanje proti zakonu, temveč za nasprotovanje odlašanju z zakonom.
Zatem je beseda stekla o demografiji. Beg mladih po mnenju Tomčeve predstavlja težavo, ni pa tako hud kot v kakšnih drugih državah. Gasser in Lotrič sta poudarila potrebo po obrtni coni, da mladi ostanejo v občini, kot tudi potrebo po izboljšanju infrastrukture. Tomčeva je rekla, da je treba prilagoditi šolski sistem ter usmerjati mlade v poklice, ki so potrebni tako da ne bodo po študiju brez službe. Dodala je, da čeprav se sliši morda nenavadno, bi morali mladi obiskovati dve fakulteti, »eno za dušo in eno za zaposlitev«. Dejala je, da je sicer Slovenija začela dohajati nekatere gospodarsko naprednejše države ter da, čeprav se sliši danes utopično, moramo stremeti k temu, da bodo nekoč zdravniki iz Avstrije hodili k nam v službo in ne obratno, kot je danes.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine