Piše: C. R.
Danes dopoldan je ob Spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam na Kongresnem trgu v Ljubljani potekala osrednja spominska slovesnost ob dnevu spomina na mrtve. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec. Predsednika republike Boruta Pahorja je ob polaganju venca spremljala državna delegacija, v kateri so bili predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Alojz Kovšca, podpredsednica Državnega zbora Republike Slovenije mag. Meira Hot, ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar, načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš in vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije mag. Boštjan Lindav.
Ob robu slovesnosti je Pahor izrazil upanje, da bo spomenik s svojo sporočilnostjo nagovarjal bodoče rodove Slovencev v smeri, da se vojne in z njimi povezani dogodki ne smejo več ponoviti.
Pahor je v izjavi spomnil, da začetki spomenika segajo v leto 2009, ko je bilo odkrito množično grobišče v Hudi jami, čemur je sledil moralni šok in čustveni konsenz, da je treba te stvari urediti na primeren in dostojen način.
Sama postavitev spomenika je nato trajala nekaj časa, spremljale so jo tudi težave, vendar so te pozabljene, meni Pahor. Dodal je, da so spomenik ljudje sprejeli za svojega, ob čemer ga veseli, da je postal tudi del državnega protokola. Del protokola je sicer postal leta 2018, odkar je slovesnost polaganja venca del programa vseh uradnih obiskov visokih tujih državnikov in ob današnjem dnevu.
Spomenik po Pahorjevem mnenju nagovarja bodoče rodove k zavezanosti miru in mirnemu reševanju sporov ter k medsebojnemu spoštovanju. “Lahko zgradimo svet brez sovraštva in brez sovražnega govora, brez neprijaznosti in nestrpnosti, ki nas lahko, če nismo dovolj zgodaj pazljivi, začnejo ogrožati,” je opozoril Pahor.
Predsednik državnega sveta Kovšca pomen spomenika vidi v tem, da se pred njim lahko srečajo svojci vseh, ki so zapustili ta svet, izmenjajo kakšno besedo in se spravijo ter poenotijo v dobrem spominu na vse tiste, ki jih več ni.
Ob tem Kovšca upa, da se bo tradicija sprave razvijala še naprej. “Slovenci smo v marsičem različni, vsaj v enem pa bi morali biti enaki. V spoštovanju vseh tistih, ki jih ni več med nami, in dovoliti vsakemu, da spoštuje svoje na svoj način,” je dejal.
V ceremonialu so sodelovali Garda Slovenske vojske, kvintet trobil Policijskega orkestra in kvartet pevcev Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani v sestavi Matej Avbelj, Peter Grdadolnik, Martin Kozjek in Blaž Stajnko.