Piše: dr. Metod Berlec
Pogovarjali smo se s kandidatom za predsednika Republike Slovenije dr. Anžetom Logarjem, ki v okviru svoje predsedniške kampanje obiskuje številne slovenske kraje in vrhove ter se pogovarja z ljudmi. Nekdanja evropska poslanka in prva podpisana pod njegovo kandidaturo dr. Romana Jordan, je ob vložitvi njegove predsedniške kandidature izrazila prepričanje, da je Logar prav takšen kandidat za predsednika republike, kot ga Slovenija v tem trenutku potrebuje, ker je »razmišljajoč človek, ki je odprt za različnosti, je strpen in deluje povezovalno«.
DEMOKRACIJA: Gospod Logar, v drugi polovici septembra ste skupaj s prvo podpisano pod vašo kandidaturo dr. Romano Jordan uradno vložili kandidaturo za predsednika republike. Vaša kandidatura je bila podkrepljena z daleč največ podpisi, skoraj trinajst tisoč jih je bilo. Kaj vam ta podpora pomeni?
Logar: Dinamika podpisovanja pa tudi število zbranih podpisov pomenita, da ljudje z naklonjenostjo gledajo na kandidaturo za predsednika republike. Odziv me je tudi prijetno presenetil in utrdil v prepričanju, da je prišel čas za predsednika, ki zna povezovati, ki ima mednarodne izkušnje, politično kilometrino in je rad med ljudmi. Predsednika, ki stavi na sodelovanje.
DEMOKRACIJA: Kako si razlagate, da je vaša glavna tekmica Nataša Pirc Musar šele po velikih mukah zbrala nekaj več kot pet tisoč podpisov, ki so potrebni, da uradno kandidiraš kot neodvisni kandidat? Podobne težave so imeli tudi drugi kandidati oziroma kandidatke, nekateri zato niti niso postali uradni kandidati za funkcijo predsednika republike …
Logar: Zbiranje podpisov ni tako enostavno, kot se morda zdi na prvi pogled. Je pa hitrost zbiranja odvisna tudi od tega, kakšno podporo ima kandidat na terenu. Če je ta podpora iskrena, če ljudje verjamejo v kandidata, ker podpirajo njegovo dosedanje delo in si želijo, da mu uspe v predsedniški tekmi, jim je laže oditi na upravno enoto in oddati podpis. Zato sem tudi tako hvaležen vsem, ki so naredili ta korak, ki so pokazali smer in so del tega svežega vetra, ki ga prinaša moja kandidatura za predsednika republike.
DEMOKRACIJA: Še v začetku oktobra se je zdelo, da se vas bo za predsedniško funkcijo potegovalo osem kandidatov, a je zadnji trenutek iz predsedniške tekme zaradi domnevnih groženj izstopil Gregor Bezenšek ml. Kako to komentirate?
Logar: Z Gregorjem sva se osebno spoznala na dobrodelnem koncertu Društva Viljem Julijan za otroke z redkimi boleznimi. Spoštujem njegova prizadevanja v dobro otrok, spoštoval sem tudi njegovo odločitev za predsedniško kandidaturo. Žal mi je, da je bil, kot je sam obvestil javnost, tarča groženj. Bil je vidno prizadet in tudi razumem njegovo odločitev. Verjetno si je rekel, kaj mu je tega treba, in zapustil predsedniški ring. Tudi zaradi tega je treba še bolj trmasto vztrajati, da se v Sloveniji spremeni politična kultura, kjer grožnje ne bodo praksa izločanja političnih nasprotnikov, ampak nekaj, kar vsi obsojamo.
DEMOKRACIJA: Na Državni volilni komisiji je bil izžreban vrstni red predsedniških kandidatov, ki se boste 23. oktobra potegovali za mesto predsednika republike. Vas bo mogoče obkrožiti pod zaporedno številko 2. Je v tem kaj simbolike ali morda namig, da se boste po vsej verjetnosti prebili v drugi krog?
Logar: Sprejel bi vsako številko, priznam pa, da sem zelo zadovoljen s to, ki jo je izžrebala Romana Jordan. Dvojka predstavlja navdih in vztrajnost, da misel pripeljemo do realizacije. Dvojka je simbol potrditve, da je to, kar počneš ta trenutek, tisto »pravo«. No, in v dvoje je tudi prijetneje.
Celoten intervju preberite v reviji Demokracija!