5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Brezpravje, kot ga še ni bilo: ljubljanski levičarski skvoterji zasedli še eno zgradbo, Vajgl pa tovrstno anarhijo glasno podpira in terja, da jim država priskoči na pomoč z davkoplačevalskim denarjem

Piše: Peter Truden

Spletni portal MMC RTV Slovenija je pred nekaj dnevi z velikim navdušenjem poročal o še eni veliki »pridobitvi« za slovensko prestolnico. Menda zapuščeno zgradbo na Linhartovi 43 so namreč zasedli levičarski skvoterji in ustanovili avtonomno cono PLAC.

»Stavba na Linhartovi cesti 43 v Ljubljani je bila vrsto let zapuščena, zanemarjena in brez življenja. Od danes je odprta za javnost,« so v soboto sporočili iz kroga omenjenih novih »lastnikov« zgradbe. »Vse koalicijske vladne stranke, poleg njih pa tudi stranke Pirati, DeSUS, Vesna in LMŠ, so v predvolilni kampanji na vprašanje iniciative Glas ljudstva odgovorile, da je treba avtonomne prostore zaščititi in da podpirajo vzpostavljanje novih. Zdaj je čas za dejanja. Zato pozivamo vse oblastne organe in institucije, da ravnajo tako, da ne bodo poskušale poseči v na novo vzpostavljeni avtonomni prostor,« so zapisali v javnem pismu. Povedano drugače: zgradbo, ki je sicer v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), so samovoljno uzurpirali, sedaj pa so na tem prostoru razglasili svojo »avtonomijo«, kar dobesedno pomeni, da tudi državni zakoni tam ne veljajo, ker imajo pač lastne zakone (če sploh obstajajo). V vsakem primeru pa gre za grob poseg v lastninsko pravico, očitno v upanju, da jim bo dolgotrajno bivanje prineslo samodejno lastninsko pravico.

To sicer ni prvi takšen primer. Najbolj znana »avtonomna cona« je zgradba nekdanje vojašnice na Metelkovi, kasneje pa so skvoterji zasedli tudi nekdanjo tovarno Rog. Pred dvajsetimi leti je prišlo do zasedbe ene od zgradb v lasti Slovenskih železnic, kjer se je naselila sedaj že  pozabljena »Avtonomna cona Molotov«, poimenovana po sovjetskem zunanjem ministru, ki je v Stalinovem imenu sklenil sporazum s Hitlerjevo Nemčijo za razdelitev Poljske. Očitno je dokaj uspešna praksa nenadzorovane okupacije zgradb dala krila mnogim neformalnim skupinam levičarsko orientirane mladine, da je šla v nov »podvig«, verjetno tudi s tihim privoljenjem vlade.

Na dogajanje se je že odzval tudi skorajšnji predsedniški kandidat trdega jedra levice Ivo Vajgl. »Mladim očitamo nezainteresiranost, apatijo in še marsikaj, čeravno so v resnici ogledalo razpoloženja v družbi.  Zato pozdravljam vzpostavitev avtonomnega prostora PLAC in pozivam organe oblasti, naj pobude ne obravnavajo kot vandalizem, temveč kot kritično družbeni odziv in poziv skupine zanamcev, ki jih upravičeno skrbi, kakšno prihodnost smo jim namenili. Hkrati pa apeliram na mestne oblasti in vlado, da s svojo podporo zagotovijo kvalitetno in varno obnovo Placa,« je zapisal. In nadaljeval: »Mnoga podobno avantgardna dejanja so skozi zgodovino pomenila začetek gibanj, ki so naznanjala drugačno pot, pot v nujno potrebne spremembe na vseh področjih. Naj tu dodam le še, da gre pri takozvani zasedbi za našo skupno lastnino, ki je nastala z javnim denarjem, zato je nezainteresiranost države, ki s to lastnino ravna najmanj nemarno, tista, ki bi morala skrbeti, ne pa pobude mladih, ki jim je mar. Prav slednje smo dolgo pogrešali, zato jim zdaj ponudimo roko!«

No, Vajgl odziv je seveda mlatenje prazne slame, saj doslej ni bilo zaslediti, da bi na podoben način podprl vzpostavitev zares koristnih pobud za mlade (denimo projekti za mlade, ki so prepuščeni ulici, v preteklosti je bil to npr. »Bus veselja«, ki so ga vzpostavili salezijanci na ljubljanskem Rakovniku). Očitno Vajgl računa na glasove levičarskih skvoterjev in javno podpira tudi njihove anarhistične blodnje. In ne samo to: zahteva celo, da bi zgradbo, kjer sedaj domuje »Plac«, za njihove potrebe obnovili kar z davkoplačevalskim denarjem. Kar dejansko pomeni, da v resnici prezira slovenski pravni red, temeljne človekove pravice in svoboščine.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine