Piše: Andrej Žitnik / Nova24tv
Starejši, ki so si od zakona o dolgotrajni oskrbi veliko obetali, se bodo morali obrisati pod nosom. Koalicijski poslanci so danes z 51 glasovi izglasovali, da se zakon še dve leti ne bo izvajal. Mnogi, ki bi oskrbo nujno potrebovali, je tako ne bodo dočakali. Opozicija je do zamika izredno kritična.
“Golobova vlada je slovenskim družinam, starostnikom in odraslim osebam, ki zaradi bolezni/poškodb/invalidnosti ne zmorejo več samostojno poskrbeti zase, 14. 7. prizadejala velik udarec. Ukinila je Urad za demografijo in preložila izvajanje ZDOsk za eno leto! Kar dve nedržavotvorni potezi!” je kritično opozoril poslanec Dejan Kaloh.
Slovenija gori, vlada pa se potaplja v Dalmaciji
“Spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi sprejemamo po nujnem postopku, čeprav ni nobenih izrednih razmer. So pa izredne razmere na Krasu, kjer je požar. Toda Tanja Fajon se potaplja v Dalmaciji, predsednik vlade Robert Golob pa nekje supa. Nas pa želite prepričati, da gre za izredne razmere,” je med drugim kritično izpostavila Jerajeva.
Starejši so se po besedah poslanke Alenke Helbl zelo razveselili, ko so izvedeli, da je bil po dolgih letih sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi. “Mnogi si namreč želijo domače oskrbe in da niso na plečih otrok. Zdaj pa v Golobovi koalicij zamikate zakon, ki bi ta problem rešil,” je poudarila poslanka.
Kritični tudi v NSi
Do zamika so bili zelo kritični v NSi. Nekdanji minister Janez Cigler Kralj je povedal, da je bil zakon potreben že pred dvemi desetletji in da je več vlad “ugriznilo v to kislo jabolko”, a da je šele prejšnji vladi uspelo zakon sprejeti. Očitke, da je bil zakon pripravljen brez sodelovanja ključnih deležnikov, je zavrnil, koaliciji pa očital, da podaljšuje nevzdržno stanje na področju oskrbe starejših.
Ta vlada ima drugačne prioritete
Medtem ko se denar steka k nevladnim organizacijam, Golobova vlada zagovarja stališče, da naj bi bil zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je DZ sprejel decembra lani (ureja institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek) neizvedljiv in da zanj ni dovolj finančnih sredstev. Bo pa očitno dovolj sredstev za nevladne organizacije…