Sobota, 21. maj 2022, Slovenska filharmonija
Glasbena matica Ljubljana letos slavi 150 let bogatega ustvarjalnega delovanja in ob tej priložnosti je pripravila veličasten glasbeni program, katerega osrednji dogodek bo slavnostna akademija, 21. maja v Slovenski filharmoniji.
Slavnostna akademija bo spomnila na zgodovinske temelje, ki jih je tlakovala Glasbena matica v slovenski glasbeni umetnosti, saj je to ustanova, pod okriljem katere je nastala prva glasbena založba, glasbena šola, konservatorij, koncertna poslovalnica, trgovina z muzikalijami in arhiv. Mešani pevski zbor Glasbene matice pa je kot predstavnik najvišjih dosežkov slovenske vokalne umetnosti z vrhunskimi koncerti v Evropi proslavil Slovenijo in njeno kulturo. Duhovni kapital, ki ga je ustvarila Glasbena matica v času pred vojno, je bil izjemen. Društvo je povezalo najboljše slovenske glasbene ustvarjalce in poustvarjalce ter jim ponudilo prostor za umetniško izražanje.
Po vojni je bilo poseženo v razvejano dejavnost Glasbene matice z nacionalizacijo premoženja in omejitvijo njenega delovanja. V demokratični Sloveniji je postopek denacionalizacije premoženja prinesel možnost za ponovni razcvet ustanove. Danes je ustvarjalnost Glasbene matice osredotočena na koncerte klasične glasbe, glasbene predstave za mlade in pevsko izobraževanje ter v sinergije z osrednjimi javnimi kulturnimi zavodi (Cankarjev dom, Slovenska filharmonija, Festival Ljubljana, SNG Opera in balet Ljubljana, Narodni dom Maribor, RTV Slovenija idr.) in nevladnimi organizacijami na področju glasbene umetnosti.
Sodelujoči na slavnostni akademiji:
Slavnostna govornika:
Akad. dr. Boštjan Žekš, v imenu predsednika Republike Slovenije
Veronika Brvar, predsednica Glasbene matice Ljubljana
Otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, zborovodkinja Tadeja Kreča
Mladinski pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, zborovodkinja Irma Močnik
Mladinska vokalna skupina Glasbene matice Ljubljana, zborovodkinja Irma Močnik
Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, dirigent Sebastjan Vrhovnik
Seniorski pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, dirigent Igor Švara
Učenci Pevske šole Glasbene matice Ljubljana:
Petra Kodba, Marika Ravnik, Simon Zgonc, Gregor Budal
Metoda Kink, klavir
Aco Biščević, klavir
Nika Frelih, orgle
Larisa Marjanovič, saksofon
Franci Krevh, Matevž Bajde, Gal Krajčič, tolkala
Trobilni kvintet Contrast
Ansambel kljunastih flavt Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani
Avtorica scenarija: Veronika Brvar
Režija: Eva Hribernik