-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Vlada 17. maj razglasila za Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja

Piše: Ivan Šokić

Vlada Republike Slovenije je 17. maj razglasiti za Nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Kakor so izpostavili v obrazložitvi, je bila samostojna Slovenija leta 1991 utemeljena na temelju obsodb vseh totalitarizmov, tudi na temelju obsodbe zločinov komunizma. Žrtve drugih dveh totalitarizmov, nacionalnega socializma in fašizma, so dobile v narodovi zavesti zaslužen spoštljiv spomin.

“Vlada Republike Slovenije razglaša, da se 17. maja v Republiki Sloveniji obeležuje kot Nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja,” so pri Generalnem sekretariatu Vlade Republike Slovenije zapisali v predlogu sklepa.

Kakor piše v obrazložitvi je komunistično nasilje na ozemlju današnje Republike Slovenije od poletja 1941 do januarja 1946 terjalo na deset tisoče nasilnih smrti civilnih oseb in vojnih ujetnikov, v desetletjih komunistične vladavine pa je bilo zaradi kršenja človekovih pravic in svoboščin prizadetih še več sto tisoč prebivalcev Slovenije.

“Republika Slovenija je v procesih tranzicijske pravičnosti nekaterim svojcem umorjenih izplačala simbolne odškodnine in jih rehabilitirala, raziskanih in urejenih je dobršen del prikritih morišč in grobišč, slovenske žrtve so večinoma poimensko popisane. Toda še vedno ni splošno uveljavljena pravica do groba in spomina za vse smrtne žrtve druge svetovne vojne in komunističnega terorja po njej,” piše v obrazložitvi.

“V javnem spominu prav tako ni uveljavljen spoštljiv spomin na trpljenje več sto tisoč prebivalcev Slovenije, ki so bili žrtve drugih oblik komunističnega nasilja med in zlasti po drugi svetovni vojni. Gre za več deset tisoč beguncev, izgnancev, tako slovenske kot nemške in italijanske manjšine, za več kot sto tisoč žrtev nasilja tajne politične policije, za žrtve koncentracijskih, delovnih in drugih taborišč, stalinističnih sodnih procesov in drugih oblik brezpravja. V več sto tisoč lahko štejemo žrtve razredne vojne proti zasebni lastnini, zasebnemu podjetništvu, boja proti veri in cerkvi in zaradi kolektivizacije kmetijstva. Prav tako še niso preštete žrtve vseh, ki so skušali ohraniti svojo svobodo in prepričanje v nasprotju z voljo komunističnih oblasti.”

“Veliko teh, ki so se v kakršnikoli obliki uprli komunističnemu sistemu in enoumju, je utonilo v pozabo,” opozarjajo v obrazložitvi. Tako Slovenija kot Evropska unija sta bili utemeljeni na obsodbi vseh totalitarizmov, piše v dokumentu. “Izhajajoč iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih kriterijih ter sledeč naporom, da se prepreči ponovitev najbolj tragičnih dogodkov iz naše zgodovine, Vlada Republike Slovenije določa, da se 17. maj  vsako leto obeleži kot Nacionalni dan spomina na vse žrtve komunizma.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine