-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Bralke in bralci! Še pomnite, Putinove priče?

Piše: Petra Janša

Spomnim se, da sem v času, ko je odmevala prva oprostilna sodba v zadevi Novič, odšla v Kinodvor gledat dokumentarni film Putinove priče. Režiral ga je danes 58-letni Vitalij Manskij, ukrajinski režiser, ki zadnja leta živi v prostovoljnem izgnanstvu v Latviji, potem ko je leta 2014 Moskva anektirala Krim. Manskij je imel ob političnem vzponu Vladimirja Putina kot dokumentarist ruske državne televizije prost dostop do novega vladarja ruskega imperija. Takole je o filmu dejal Manskij: »Da bi premagali resno in močno napredovano bolezen, je nujno postaviti diagnozo in raziskati njeno zgodovino. S tem v mislih sem zasnoval film o dogodkih, ki so sledili nepričakovanemu odstopu ruskega predsednika Borisa Jelcina in začetku ‘operacije naslednik’. Bil sem priča in udeleženec pri operaciji, ki je Vladimirja Putina pripeljala na moskovski prestol. Moje pričevanje je zelo pomembno ne le za rusko družbo – da jo ozdravi hude bolezni, ampak tudi za druge države –, da ne bi izgubile svoje svobode.«

Programski direktor Mednarodnega filmskega festivala v Torontu Thom Powers pa je takrat med drugim zapisal: »Manskij se zdaj vrača k intimnim prizorom, ki jih je v teku leta 2000 posnel v Putinovem ožjem krogu, da bi iz nove perspektive osvetlil voditelja, ki vse odtlej igra ključno vlogo v svetovni politiki. Njegovo pričevanje nam pomaga bolje razumeti mahinacije, ki so Putinu omogočile utrditi oblast v tem ključnem obdobju. /…/ Ta časovna kapsula je pomemben košček zgodovine in hkrati svarilo pred političnim samozadovoljstvom.«

Omenjeni dokumentarec je nekdanji Putinov osebni snemalec zmontiral iz promocijskih, predvolilnih, zakulisnih materialov, ki jih je posnel v letih 1999–2000. V njem lahko vidite, kako so ustvarili Putina, hkrati pa izveste njegov recept za vladanje: ljudem moraš pustiti nostalgijo. Naj se raje spominjajo zmage v drugi svetovni vojni kot pa gulaga, ali bolje, naj se čutijo zmagovalce, ne pa žrtve.

Protagonisti filma so Mihail Gorbačov, Boris Jelcin, Vladimir Putin in rusko ljudstvo, ki je kot vedno tiha priča lastne usode.

Petra Janša je novinarka Demokracije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine