Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Lastnik podjetja Meta, v okviru katerega delujeta Facebook in Instagram, Mark Zuckerberg, je napovedal, da bo ukinil dosedanje cenzorje, ki so se razglašali za pooblaščence za preverjanje dejstev in poskrbel za varovanje svobode govora.
Nadomestil jih bo z možnostjo objave opomb skupnosti, kakršne poznamo iz omrežja X, kjer so takšnih objav pogosto deležna uradna sporočila naše vlade. Denimo, ko se javno hvali, da je ukinila prostovoljno zdravstveno zavarovanje, opozorilo skupnosti ob tem pa je, da je v resnici z velikimi stroški z državni proračun to zavarovanje podržavila in je po novem obvezno.
Zuckerberg je spremembe pojasnil, da so si vlade in stari mediji vse bolj prizadevali za cenzuro. Da bi na spletu preprečili zlorabe, je tudi njegovo podjetje zgradili veliko zapletenih sistemov za moderiranje vsebine, a težava zapletenih sistemov je, da delajo napake. Tudi če pomotoma cenzurirajo le en odstotek objav, je to na milijone ljudi. Dosegli smo točko, ko je samo preveč napak in preveč cenzure, je sporočil in dodal: “Zdi se, da so nedavne volitve tudi kulturna prelomnica v smeri, da ponovno damo prednost govoru.«
V Sloveniji so se za institucijo za preverjanje dejstev zadnja leta razglasili v zasebnem Zavodu Anuške Delić Zavrl Oštro, ki ga obsežno financira leva vlada. Anuška Delić Zavrl je znana novinarska aktivistka proti Janezu Janši in SDS.
Na neverjetne primere cenzure na Facebooku sem v zadnjem letu sam večkrat opozoril, še posebej pred volitvami so na FB izginjali moji povsem profesionalno pravilno narejeni članki, ki so bili kritični do vlade. Razlog je bil, ker bi to lahko škodilo vladnim strankam.
Zuckerberg je dejal, da so Metini “preverjevalci dejstev preprosto preveč politično pristranski in so uničili več zaupanja, kot so ga ustvarili”.
Napovedi Zucekerberga, ki se s tem odziva tudi na spremembo na vrhu ameriške administracije, ko je novi predsednik Donald Trump naklonjen svobodi govora, je v popolnem nasprotju z ravnanjem slovenskih oblasti, ki poskušajo ravnokar z novo medijsko zakonodajo uvesti državne inšpektorje kot preverjevalce objav v medijih, ki bodo lahko zahtevali umike vsebin in udarili tudi z izjemno visokimi globami. Prizadelo bo to najbolj manjše medije, ki jih oblast ne nadzoruje, s povsem noro visokimi globami jih lahko uniči, kar bo zanesljivo vplivalo na pogum objavljati.
Kako nore globe predlagajo, kaže člen, da se bo z globo od 2.000 do 20.000 evrov kaznoval medij, če ne razkrije vsakega dejanskega ali možnega nasprotja interesov, če spodbuja nasilje ali sovraštvo do skupine oseb ali člana take skupine na podlagi spola, rase, barve kože, etničnega ali socialnega porekla, genetskih značilnosti, jezika, vere ali prepričanja, političnega ali drugega mnenja, pripadnosti narodnostni manjšini, premoženja, rojstva, invalidnosti, starosti, spolne usmerjenosti ali državljanstva. Dodatno bo kaznovana še odgovorna oseba. Od 250 do 1000 evrov. Za vsak tak prekršek, ki ga bo zaznal državni inšpektor. Glob je še cela velikanska množica. Celo, če članki v mediji ne bodo podpisani kot bo zakon po novem določal, da morajo biti, bo medij doletela globa.
Kako široke pristojnosti bodo dobili inšpektorji Aste Vrečko nad mediji kaže določba, da bo imel inšpektor: “če ta zakon ne določa drugače, pravico in dolžnost: odrediti ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti na način in v roku, ki ga sam določi; izvesti postopke v skladu z zakonom, ki ureja prekrške; naznaniti kaznivo dejanje ali vložiti kazensko ovadbo za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti; predlagati drugemu pristojnemu organu sprejetje ukrepov.”
Naše leve stranke ciljajo tudi na objave na spletnih omrežjih, kjer bi prav tako radi udarili z visokimi globami po posameznikih, ki se tam oglašajo in tudi medijih samih. Tudi po X in FB.
Kot kaže bo na omrežju Meta to poslej nekoliko težje. Nov medijski zakon, ki je skrajno sporen, bo pri nas zelo verjetno potrjen, ker imajo Svoboda, SD in Levica veliko večino v DZ, z novostmi pa skušajo zagotoviti dodaten denar in privilegije za svoje medije in potolči druge pred prihajajočimi volitvami, da bi si zagotovile prednost.
Za dolgoročne koristi skupnosti jim ni mar.