Piše: G. B.
Na dan prihajajo nove in nove podrobnosti nedavnega atentata, v katerem je predsedniški kandidat Donald Trump komaj ubežal smrti. Žal pa je strel ubil dva udeleženca shoda.
Izkazalo se je, da je strelec meril natančno, vendar ni mogel predvideti, da bo Donald Trump v tistem trenutku premaknil glavo. Tako ga je krogla le obstrelila. To kaže tudi posnetek:
Šlo je za milimetre https://t.co/8fOCGAaKAZ
— Tone Kajzer (Frm Ambassador) (@TKajzer) July 16, 2024
Po svetu se tudi že pojavljajo primerjave z atentatom na papeža Janeza Pavla II. 13. maja 1981. Atentator iz Turčije Mehmet Ali Ağca je namreč s pištolo sprožil več strelov na papeža iz neposredne bližine, pri tem pa poleg papeža ranil še dve osebi, od tega eno huje. Janeza Pavla II. je ustrelil v trebuh, druga krogla pa ga je ranila v roko. Pri tem je krogla iz nepojasnjenega razloga spremenila pot, v nasprotnem primeru bi strel v roku nekaj minut pomenil zanesljivo smrt Janeza Pavla II. Vendar so ga kljub veliki izgubi krvi uspeli rešiti. Dogodek se je zgodil na obletnico prvega Marijinega prikazovanja v Fatimi na Portugalskem. Tretja fatimska skrivnost naj bi v videnju napovedala belo oblečenega škofa, ki ga ustrelijo vojaki.
Ob tem ni nepomembno, da je bil atentator iz Turčije dejansko le en člen v verigi, saj je šlo za dogovorjeno akcijo, ki jo je usmerjal eden od vodij bolgarske komunistične tajne policije. Ağca naj bi bil sicer povezan s turško nacionalistično organizacijo Sivi volkovi in je že leta 1979 grozil z napadom na papeža ob obisku Turčije. Šlo naj bi za povračilno akcijo zaradi terorističnega napada na veliko džamijo v Meki, akcijo je vodil nekdanji pripadnik savdijske nacionalne garde, ki se je upiral tamkajšnji monarhiji. Islamski svet je krivdo za napad večinoma pripisoval Zahodu, zlasti pa ZDA in Izraelu.
V obeh primerih pa so streli, ki so zgrešili cilj, dejansko spremenili tok zgodovine. Janez Pavel II., danes že kanoniziran svetnik, je neuresničeno Marijino naročilo iz Fatime, da bi bila Rusija posvečena Marijinemu Brezmadežnemu srcu, vendarle uresničil slaba tri leta po atentatu, natančneje 25. marca 1984, kar je nato sprožilo obsežne spremembe v vzhodni Evropi. Sovjetski imperij je začel razpadati, zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov pa je začel z reformami in mirovnimi pogajanji z Zahodom, s čimer se je nevarnost globalnega jedrskega spopada zmanjšala.
Tudi neuspešni poskus umora Trumpa bo imel nedvomno močne posledice. Toda če bi atentat uspel, bi lahko prišlo do nove državljanske in celo svetovne vojne. Spomnimo se atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda v Sarajevu 28. junija 1914. Ta dogodek je bil povod za prvo svetovno vojno.
En naključni premik glave stran od državljanske vojne. Temu naboju se ni izognil Donald Trump, ampak svet. pic.twitter.com/le38gVFtpm
— Libertarec (@Libertarec) July 14, 2024