5.2 C
Ljubljana
petek, 24 januarja, 2025

V lobistični škandal vpleten tudi dober prijatelj Tanje Fajon

Piše: Nova24tv.si

V Bruslju je izbruhnil škandal, in sicer, da Evropska unija subvencionira okoljske nevladne organizacije za namene lobiranja za zelene politike. V samem središču škandala se je znašel prijatelj Tanje Fajon Frans Timmermans, ki je v preteklosti zasedal mesto komisarja za evropski zeleni dogovor.

Tajne pogodbe, ki jih je uspel pridobiti nizozemski časopis De Telegraaf, so razkrile, da Evropska komisija že leta subvencionira okoljske organizacije za lobiranje za zelene načrte nekdanjega evropskega komisarja Fransa Timmermansa.

Omenjenim organizacijam se je zastavilo cilje pri lobiranju med evropskimi poslanci in v državah članicah z namenom zagotavljanja še bolj ambiciozne zelene politike za Evropsko unijo.

Denar za subvencije za lobistične skupine
Češki medij Forum 24 poroča, da je bilo Evropskemu okoljskemu uradu, krovni okoljski organizaciji v Evropi, katere članice so tudi tri češke organizacije – Arnika, Društvo za trajnostno življenje in Zeleni krog – izrecno naročeno, da naj navedejo vsaj 16 primerov, ko je Evropski parlament zaradi njihovega lobiranja izboljšal ambicioznost zakonodaje na področju okoljskih politik.

Bruselj je za financiranje svojega lobiranja uporabil kar denar, ki je sicer namenjen za subvencije na področju okolja in podnebja. Organizacije so po navedbah nizozemskega medija denimo pomagale uveljaviti sporni zakon o obnovi narave, ki ga je predlagal nekdanji evropski komisar Timmermans. Pogodba, do katere so imeli vpogled, pa je tudi pokazala, da je bilo porabljenih kar 700 tisoč evrov subvencij za usmerjanje razprave o kmetijstvu v zeleno smer.

Foto: FB

Namigi krožili že nekaj časa
Že dlje časa sicer krožijo namigi, da Bruselj poskuša svoje zelene načrte uresničiti prek nevladnih organizacij. Junija 2023 je De Telegraaf poročal, da podjetja preko platforme EU Business & Biodiversity dobivajo nasvete, kako vplivati na dvomljive politike v Evropskem parlamentu, da bi glasovali za zakon o obnovi narave. Nizozemski evropski poslanec Dirk Gotink, ki kot član odbora za proračunski nadzor zdaj s številnimi kolegi preiskuje pogodbe o donacijah okoljskim organizacijam v zadnjih petih letih, je povedal, da so obstajali so celo lobistični seznami z imeni politikov, ki jih je bilo potreba nagovoriti.

Po besedah Gotinka tukaj ne gre za blatenje okoljskega gibanja. Organizacije imajo namreč pravico do lobiranja. Tukaj cilja na Evropsko komisijo. “Zdi se, da gre za visoko organizirano tajno dogovarjanje med zeleno koalicijo, ki jo vodi Timmermans, in levosredinsko večino v Evropskem parlamentu,” je kritičen evropski poslanec. “Potrudil se bom, da naredim vse, da se podobne prakse nikoli več ne ponovijo. Javna sredstva ne smejo biti zlorabljena za namene manipulacije poslancev Evropskega parlamenta ali javnosti,” pa izpostavlja češki evropski poslanec Tomáš Zdechovský in dodaja, da morajo nevladne organizacije delovati pregledno.

Frans Timmermans se je leta 2023 kot podpredsednik Evropske komisije odločil za odhod iz evropske politike. Najavil je namreč, da se bo potegoval za vodstvo združenih laburistov in zelene levice na novembrskih nizozemskih državnih volitvah.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine