Piše: Nova24tv.si
Danes je v Evropskem parlamentu potekalo glasovanje o neobvezujočem predlogu, da se pravica do splava vpiše v Pogodbo o Evropski uniji. Kot je pojasnila evropska poslanka Romana Tomc, so tovrstne kampanje v času, ko se Evropa sooča z demografsko zimo, zavržne.
“Danes sem v Evropskem parlamentu glasovala proti predlogu, da se pravica do splava vpiše v Evropsko pogodbo. Samo 163 nas je bilo,” je zapisala na socialnem omrežju X.
Zmotil pa je ni tudi sam vpis. Izglasovani predlog je uporabljal terminologijo, s katero se sama ne strinja. “Kako daleč smo zabredli, kaže tudi to, da večina nima nobenih težav podpreti trditev, da lahko poleg žensk zanosijo tudi druge osebe,” piše.
“Gre za širšo politično agendo, povezano z rušenjem družinskih vrednot. Takšne kampanje so v času, ko se Evropa sooča z demografsko zimo, zavržne. Ukvarjati bi se morali s tem, kako povečati rodnost in kako spodbujati družinsko življenje, sicer nas kmalu ne bo več. Gre tudi za nedopusten poseg v pravico držav članic, da o tem vprašanju odločajo samostojno,” piše evropska poslanka.
Evropska unija ni poklicana k urejanju splava
Kot poudarjajo v nevladni organizaciji ADF International, glasovanje evropskih poslancev ne bo imelo vpliva na mednarodno pravo, ki varuje življenje. V nevladni organizaciji poudarjajo, da je 336 od 705 poslancev evropskega parlamenta glasovalo v prid predlogu, ki se kritično opredeljuje do zdravnikov v Italiji, na Slovaškem in Romuniji, ki na podlagi vesti zavračajo izvedbo splava.
“Evropska unija ni poklicana, da spremeni politiko do splava na mednarodni ravni ali znotraj držav članic. V resnici nezavezujoča resolucija, kot je ta, nima nobene moči za spremembo Listine EU o temeljnih pravicah,” pišejo na svoji spletni strani. Dodajajo, da bi morala Evropska unija sprejemati zakonodajo, ki opolnomoči matere, varuje otroke in podpira ustvarjanje družin.