1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Razvpiti evrokomisarki Jourovi se zaradi volitev mudi: postopek proti Poljski bi rada zaključila do konca maja, po njeno ni več tveganja za “vladavino prava”, odkar vlado v Varšavi vodi Tusk

Piše: C. R.

Evropska komisija namerava postopek, ki ga je leta 2017 zaradi skrbi na področju vladavine prava sprožila proti Poljski, zaključiti do konca meseca, je po današnji razpravi z ministri članic za evropske zadeve povedala pristojna evropska komisarka Vera Jourova, ki velja za razvpito evrokomisarko tudi v primeru Slovenije. Zagotovila je, da bodo še naprej spremljali spoštovanje vladavine prava na Poljskem.

Podpredsednica Evropske komisije, pristojna za vrednote in preglednost, Vera Jourova je danes ministrom za evropske zadeve držav članic predstavila oceno komisije, da na Poljskem ni več očitnega tveganja za resno kršenje vladavine prava. Zaradi tega je decembra 2017 proti Varšavi sprožila postopek v skladu s 7. členom pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici, ki krši temeljna evropska načela.

V izjavi za medije po razpravi na Svetu EU za splošne zadeve je Jourova izpostavila, da so poljske oblasti pokazale odločnost popraviti nepravilnosti na področju pravosodja in priznavajo, da v državi obstajajo težave, ki jih je treba odpraviti. Poleg tega priznavajo primarnost evropskega prava nad nacionalnim.

Glede ocene je povedala še, da zaključek postopka ne pomeni, da razmer na področju vladavine prava na Poljskem ne bodo več spremljali.

“Mislim, da v primeru Poljske ni več očitnega tveganja za resno kršenje vladavine prava,” je poudarila komisarka. Napovedala je, da bo po današnji razpravi z ministri Evropski komisiji še pred koncem tega meseca predlagala uradni zaključek postopka proti Poljski po 7. členu pogodbe EU. Pričakovati je, da bo kolegij komisarjev to tudi potrdil.

Od ministrov je imel po komisarkinih besedah pomisleke zgolj madžarski minister Janos Boka, ki je pretekli teden nanjo naslovil tudi pismo z več vprašanji.

“Zdi se, da je ocena Evropske komisije povsem politični produkt, ki potrjuje uporabo dvojnih standardov in je v očitnem nasprotju z njenimi preteklimi stališči o vladavini prava,” je na družbenem omrežju X v ponedeljek zapisal Boka.

Jourova je zagotovila, da je v razpravi podala odgovore na vprašanja madžarskega ministra in zavrnila očitke, da gre za politično odločitev. Boka pa je po razpravi sporočil, da ni prejel vsebinskih odgovorov.

Poljska vlada pod vodstvom Donalda Tuska, sicer liberalca iz vrst EPP, ki je oblast prevzela decembra lani, je po oceni komisije sprožila vrsto zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov, da bi naslovila skrbi na področju neodvisnosti sodstva. Pripravila je tudi akcijski načrt za obnovitev vladavine prava v državi in izvedla prve konkretne korake za izpolnitev tega načrta.

Po zaključku postopka proti Varšavi bo Madžarska edina članica unije, proti kateri bo potekal postopek v okviru 7. členu pogodbe EU. Proti tej državi ga je leta 2018 sprožil Evropski parlament.

Je pa evropski poslanec Milan Zver danes ponovno opozoril na posledice obiska Jourove na ustavnem sodišču.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine