7.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Lavrov se pohvali s harmonijo med Moskvo in Pekingom

Piše: Damian Ahlin

Ruski zunanji minister je ob obisku kitajskega kolega zagotovil, da vladi nastopata enotno o globalnih vprašanjih in razvijata usklajeno zunanjo politiko. Napovedal je novega pravičnega in demokratičnega svetovnega reda.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov in njegov kitajski kolega Wang Yi sta se v sredo javno pohvalila s harmonijo med vladama, strateškima partnericama, dan po tem, ko so pogajanja med Moskvo in Kijevom v Istanbulu pokazala prve znake napredka. Ministri so se sestali 48 ur pred ključnim virtualnim vrhom med Pekingom in Evropsko unijo, na katerem bo vojna v Ukrajini v ospredju.

Lavrov in Wang sta se srečala v Huangshanu na vzhodu Kitajske na dvodnevnem forumu o prihodnosti Afganistana. Med pogovorom med zunanjima ministroma naj bi ruski zunanji minister obljubil novo večpolarno, pravično in demokratično ureditev.

Po poročanju kitajske državne televizije CGTN je Lavrov nekaj ur prej prispel v mesto Huangshan, kjer se je udeležil dvodnevnih srečanj s predstavniki Pakistana, Irana, Tadžikistana, Turkmenistana in Uzbekistana. Na isti lokaciji bo potekalo ločeno srečanje tako imenovane razširjene trojke, ki imajo v Afganistanu velike zanimanje in vpliv: Kitajska, Rusija, Združene države Amerike in Pakistan.

Lavrov je za rusko tiskovno agencijo povedal, da sta se Kitajska in Rusija dogovorili, da bosta v zapletenih mednarodnih razmerah okrepili svoje sodelovanje na trajnosten in dosleden način. To sodelovanje po navedbah agencije vključuje enotno nastopanje o globalnih vprašanjih in razvoj usklajene zunanje politike med prijateljskima vladama, ki sta strateško partnerstvo formalizirali že na srečanju svojih predsednikov Xi Jinpinga in Vladimirja Putina v Pekingu 20 dni pred začetkom ruske invazije v Ukrajino. Voditelji so takrat predstavili predlog za nov svetovni red, alternativo tistemu, ki ga vodijo ZDA in Zahod.

Pristranska nevtralnost

Peking je razmere v Ukrajini označil za zaskrbljujoče in dejal, da ima konstruktivno vlogo pri podpiranju pogajanj med sprtima vladama. ZDA sumijo, da je Rusija zaprosila svojo strateško partnerico za vojaško pomoč za vojno in da Kitajska razmišlja o tem, da bi jo zagotovila, kar Peking odločno zanika.

Lavrov in Wang sta se sestala dan po pogovorih med Kijevom in Moskvo, na katerih je bil dosežen doslej najvidnejši napredek. Ukrajina je ponudila, da v zameno za zagotovila o svoji varnosti zapečati svojo nevtralnost in se tako odpove članstvu v Natu. Prvič je tudi spregovorila o pogajanjih o statusu Krimskega polotoka, ki si ga je Rusija nezakonito priključila leta 2014, vendar šele čez 15 let. Razmere v Donbasu, rusko govoreči regiji na zahodu Ukrajine, bodo obravnavane na prihodnjem srečanju med Putinom in njegovim ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim.

Vir:   elpais.com 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine