0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Kampanja Harrisove se spreminja v grotesko

Piše: Bogdan Sajovic

Vodstvo kampanje Kamale Harris pa tudi z njo povezani mediji vse bolj izgubljajo živce. Številke gredo v prid Donaldu Trumpu, tudi stavnice mu napovedujejo zmago. Harrisova se je izkazala kot izredno šibka kandidatka in z njeno nominacijo je vodstvo Demokratske stranke očitno brcnilo v temo.

Bolj ko se bliža volilni dan v Združenih državah Amerike, večja je nervoza v vodstvu Demokratske stranke, pa tudi v z demokrati povezanih velikih medijih. Številke na anketah namreč demokratski kandidatki, aktualni podpredsednici ZDA Kamali Harris, ne kažejo dobro. Medtem ko njen protikandidat, nekdanji predsednik Donald Trump, na svojih shodih govori pred deset tisoči ljudmi, ima Harrisova probleme že pri napolnitvi manjših dvoran, kje šele da bi privabila desettisočglave množice.

To pa je le eden od mnogih problemov Harrisove. Kot kandidatka je malo znana in predvsem anemična kljub prizadevanjem velikih medijev, da bi jo kar najbolje »predstavili« ameriškim volivcem.

Nadomestek v sili

Harrisova je bila velik del svoje politične kariere znana samo v domači Kaliforniji, v zvezno politiko je stopila tako rekoč skozi zadnja vrata, podobno kot nekoč Barack Obama. A Obama je bil vsekakor vsaj karizmatičen, kar Harrisova nikakor ni. Leta 2000 se je na vrat na nos zapodila v predsedniško nominacijo in jo tudi hitro končala, mediji so jo praktično ignorirali, donatorji tudi, zato je odstopila že v zgodnji fazi. No, potem ko je Joe Biden osvojil nominacijo, je Harrisovo izbral za svojo podpredsednico, in to samo zato, ker mu je stranka sugerirala, da mora izbrati temnopolto žensko, Harrisova pa je bila tako rekoč pri roki. Vsa štiri leta Bidnovega mandata je bila Harrisova bolj ali manj nevidna. Kadar se je pojavila v javnosti, je navadno ustrelila kakšnega kozla.

Potem ko je postalo jasno, da je Biden, čeprav je osvojil demokratsko nominacijo, zaradi pešajočih kognitivnih zmožnosti nesposoben, da bi speljal volilno tekmo, ga je stranka prisilila k odstopu in spet skozi zadnja vrata kot nadomestek pripeljala Harrisovo.

Katastrofalni javni nastopi

In tu je glavni problem Harrisove. Ni šla skozi nominacijski postopek, v tekmo je vstopila kot »rezerva« po volji vodstva stranke in mimo volje članstva, zato je neprepoznavna. Bila je tudi del administracije, ki je, blago rečeno, izpeljala svoj mandat izredno slabo. Po lastnih besedah je bila Harrisova del ekipe, zatorej je zdaj izredno težko, ko skuša nastopati kot opozicija administraciji, ki je tako zelo zamehurila zadeve. Zaradi tega ima velike težave definirati svojo politiko. V mnogih vprašanjih, ko razlaga, kaj bi bilo treba spremeniti, jo kritiki preprosto vprašajo, zakaj tega ni naredila že do sedaj oziroma zakaj se tega takoj ne loti, saj je podpredsednica, in kot sama pravi, del ekipe. Zaradi tega Harrisova skače zdaj sem in tja, menja stališča po trenutnem navdihu in seveda zato nima prave kredibilnosti. Ker nima jasne politike, navsezadnje je v tekmo vstopila zadnji hip, za nameček pa je še izredno slaba govorka (nekateri pa tudi trdijo, da ima težave z alkoholom), se je Harrisova dolgo časa izmikala vsem javnim nastopom in tudi televizijskim intervjujem.

Potem ko je le morala začeti z javnimi nastopi in tudi intervjuji, pa se je jasno pokazalo, zakaj se jim je tako dolgo izogibala.

Njeni nastopi so blago rečeno katastrofalni, čeprav govori tako rekoč pred butičnim, skrbno izbranim občinstvom in le pred njej naklonjenimi mediji in novinarji, ki ji dajejo samo lahka vprašanja, in še ta vnaprej, da se lahko pripravi. In kljub temu so njeni nastopi še vedno grozljivi.

Tako se na primer skuša prikupiti občinstvu in se poistoveti z njim ter pri tem uporablja lažne akcente. Tako je pred podeželskimi črnci na jugu skušala posnemati »južnjaško zategovanje«, pred urbanimi črnci v severnih mestih »mestni sleng« in tako naprej. A pri tem ni izpadla všečna, ampak groteskna. Ob tem jo pogosto med govori odnese, začne odstopati od pripravljenega govora, potem se zmede in iz njenih ust pride nekaj nekoherentnega.

Kar pa zadeva njene intervjuje, so sfrizirani do konca. Nedavno je na spletu zakrožil »surov« posnetek njenega intervjuja, v katerem je bil njen odgovor prava solata fraz brez repa in glave. V eter je nato šel nov posnetek, na katerem je oddrdrala odgovor, ki je imel vsaj približno smisel.

Številke niso v prid Harrisovi

Čeprav so veliki mediji popolnoma opustili vsaj navidezno uravnoteženo poročanje in se spremenili v odkrita trobila Harrisove, njeni kampanji vseeno ne uspe narediti preboja. Že tedne ankete kažejo, da bo Harrisova zagotovo dobila 226 elektorskih glasov, Trump jih bo zagotovo dobil 219, preostalih 93 elektorskih glasov pa je še v zraku. Gre za glasove sedmih tako imenovanih bojiščnih držav, v katerih podpora strankama niha. V šestih od teh številke zadnjih anket kažejo malenkostno prednost Trumpu. A to še ni vse. Pred dnevi je anketna hiša RCP objavila anketo, po kateri samo 54 odstotkov volivcev v New Yorku podpira Harrisovo. Govorimo o mestu New York, trdni demokratski trdnjavi. Ista anketa je pokazala tudi, da Harrisovo podpira le 53 odstotkov Hispancev in 60 odstotkov črncev. Običajno je na volitvah podpora Hispancev demokratom okoli 70-odstotna, črncem pa najmanj 85-odstotna. Na spletu je bil objavljen posnetek, na katerem Barack Obama zaskrbljeno pravi nekaterim vodjem kampanje Harrisove, da »bratje«, se pravi črnci, nimajo zaupanja v Harrisovo in da v črnskih skupnostih »ni entuziazma, kakršen je bil leta 2008« (ko je kandidiral Obama), in jim svetuje, naj hitro nekaj storijo v tej smeri, saj jim zmanjkuje časa. To drži, v nekaterih zveznih državah se je že začelo predčasno glasovanje.

Stavnice v prid Trumpu

Zaradi tega se je sprožila panika v vodstvu kampanje Harrisove, ki pa se je prenesla tudi na velike medije, zlasti na komentatorje in voditelje pogovorih oddaj. Vsi se kar prehitevajo, kdo bo zlil več strupa na Trumpa in njegovega podpredsedniškega kandidata JD Vancea ter na volivce Republikanske stranke na splošno. Trumpa obtožujejo, da vodi »grobo, mačistično kampanjo«, zgledoval naj bi se raje po feminističnih moških, ki podpirajo Harrisovo. Iz Republikanske stranke so odgovorili, ali s tem mislijo moža Harrisove Douga Emhoffa, za katerega se ve, da je imel afero z najstniško varuško svojih otrok, ki je z njim tudi zanosila in kasneje splavila. Za nameček pa je nedavno prišla v javnost obtožba, da je Emhoff pred leti v Parizu fizično napadel žensko. Med čakanjem na limuzine po gala večeru je neka dama skušala izkoristiti ženski privilegij in preskočiti vrsto, zaradi česar ji je Emhoff prisolil takšno klofuto, da je komaj ostala na nogah. Seveda veliki mediji, ki so jih polna usta »ničelne tolerance do nasilja nad ženskami«, ta incident prikrivajo. Namesto tega obkladajo moške, ki podpirajo Trumpa, z robatimi seksisti in celo s fašisti. Kampanja Harrisove pa je objavila poziv, s katerim te robate seksiste poziva, naj glasujejo zanjo. Poziv je sprožil precej smeha, češ da Harrisova zdaj dvori robatim fašistom.

Medtem ko se kampanja Harrisove spreminja v grotesko, pa na stavnicah pripisujejo Trumpu 58 odstotkov možnosti, da zmaga na volitvah.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine