16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

Italijanska novinarka mora plačati odškodnino zaradi zasmehovanja premierke Meloni

Piše: STA

Sodišče v Milanu je v sredo novinarki naložilo plačilo odškodnine v višini 5000 evrov zaradi zasmehovanja premierke Giorgie Meloni. Novinarka Giulia Cortese je leta 2021 v objavi na nekdanjem omrežju Twitter zasmehovala višino premierke, kar je sodišče označilo kot “sramotenje telesa”. Novinarka mora poleg odškodnine plačati še globo.

Italijanska novinarka mora poleg 5000 evrov odškodnine plačati še denarno kazen v višini 1200 evrov, potem ko se je po objavi na družabnem omrežju oktobra leta 2021 z Meloni, ki je tedaj vodila opozicijsko stranko Bratje Italije, zapletla v ostro izmenjavo besed, poročajo italijanski mediji.

Korespondenca na družabnem omrežju se je začela z novinarkino objavo prirejene fotografije Meloni s sliko pokojnega fašističnega voditelja Benita Mussolinija v ozadju, na kar se je odzvala Meloni. V nadaljevanju je Cortese zapisala: “Ne bojim se te, Giorgia Meloni. Med drugim si visoka 1,2 metra. Ne morem te niti videti.”

Giorgia Meloni, ki je po navedbah tiskovne agencije Reuters sicer visoka okoli 160 centimetrov, se je nato odločila za sprožitev sodnega postopka proti novinarki.

Cortese ima možnost pritožbe na odločitev sodišča. Odvetnik Meloni je ob razglasitvi sodbe napovedal, da premierka načrtuje odškodnino donirati v dobrodelne namene.

Sodni postopek Meloni proti Costese je samo eden od številih postopkov proti italijanskim novinarjem.

Mednarodna nevladna organizacija Novinarji brez meja je Italijo letos zaradi številnih sodnih postopkov uvrstilo na 46. mesto na lestvici medijske svobode, kar je pet mest nižje glede na lani.

Lani je sodišče v Rimu naložilo kazen avtorju knjižnic uspešnic in novinarju Robertu Savianu v višini 1000 evrov in poravnavo sodnih stroškov, potem ko je presodilo, da je Meloni leta 2021 razžalil, ko se je na televiziji opredelil do njenih stališč glede nezakonitih migracij.

Novinarji italijanske radiotelevizije RAI so maja stavkali v znak protesta proti “zadušljivemu nadzoru” nad njihovih delom s strani vlade, ki jo vodi Meloni, poročanje Reutersa povzema hrvaška tiskovna agencija Hina.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine