Piše: Álvaro Peñas
Dr. Oleksandr Shulga je direktor Inštituta za ruske konfliktne študije in analizo (IKAR), edine ukrajinske ustanove, ki izvaja mesečni sociološki monitoring v Rusiji.
Ima 16 let izkušenj na področju kvantitativnih in kvalitativnih socioloških raziskav, izvajal je študije na različnih področjih, tudi na področju potencialnega tveganja stopnjevanja napetosti in nestabilnosti.
Ali na Zahodu res vemo, kakšna je Rusija in ruska družba, ali smo pogosto žrtev mitov in propagande?
O tem sem napisal članek za Center za analizo evropske zunanje politike (CEPA) in ga naslovil »Rusija – mit, zavit v raziskave javnega mnenja«. Ja, res je, da nas zanese mit. Večina ljudi na Zahodu nima pojma o tem, kaj je Rusija, o procesih, ki se tam dogajajo, ali o stališčih in mnenjih ruske družbe. Ruskemu režimu zelo ustreza, da je temu tako, in pravzaprav skuša širiti te mite o sebi. Najpomembnejši mit je: “Rusije ne moreš razumeti, niti ne poskušaj.” Za ruski režim je to prednost, saj so tisti, ki svojih nasprotnikov ne razumejo in jih ne poskušajo razumeti, izgubili že na začetku.
Obdržati Rusijo pod »svetim baldahinom« nedoumljivosti je tudi cilj ruske liberalne opozicije – tiste, ki jo podpirajo zahodne države in se imenuje alternativa Putinovemu režimu. Opoziciji daje zanikanje možnosti razumevanja ruske družbe prednost, ko se soočajo s skepso o tem, ali lahko Rusija postane demokratična družba, saj se predstavljajo kot edini, ki lahko Rusijo razumejo in razložijo, zato mora Zahod sodelovati izključno z njimi. Ko pa izvajamo znanstvene raziskave, vidimo na primer, da je ruska družba podprla invazijo na Ukrajino in da ne gre le za »Putinovo vojno«. To pomeni, da liberalna opozicija ne govori istega jezika kot njihova družba in da njihova gesla o demokraciji in svobodi v Rusiji ne odmevajo. Zato je ta »sveti baldahin« prvi mit, ki ga je treba razbiti, in to je naš delovni in strateški cilj v IKAR-ju.