-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Ifo za letos Nemčiji napoveduje ničelno rast gospodarstva

Piše: C.R, sta

Nemški BDP bo letos stagniral, je danes napovedal münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo. Pred tem je Nemčiji napovedoval 0,4-odstotno gospodarsko rast. Na inštitutu so znižali tudi napoved rasti za prihodnje leto, in sicer za 0,6 odstotne točke na 0,9 odstotka. Leta 2026 naj bi se nato nemški BDP okrepil za 1,5 odstotka.

“Nemško gospodarstvo je obtičalo in je v zatišju, medtem ko se druge države vzpenjajo. Imamo strukturno krizo,” je ocenil vodja napovedi pri Ifu Timo Wollmershäuser.
Rast bosta letos zavirala zlasti gradbeni in predelovalni sektor. V prvem naj bi se proizvodnja skrčila za 3,1 odstotka, v drugem pa za dva odstotka.

Kot so Wollmershäuserja v sporočilu za javnost povzeli na inštitutu, se v Nemčiji premalo vlaga, predvsem v predelovalnem sektorju, produktivnost pa že leta stagnira. “Imamo gospodarsko krizo. Stanje naročil je slabo, rast kupne moči pa ne vodi v povečano potrošnjo, ampak k večjim prihrankom, saj so ljudje negotovi,” je dejal.

Trenutna stopnja varčevanja znaša 11,3 odstotka, kar je po navedbah Ifa precej nad desetletnim povprečjem, ki je pred pandemijo covida-19 znašalo 10,1 odstotka.

So pa kot pozitivno v Ifu izpostavili padec inflacije, ki se bo z lanskega povprečja, ki je bilo pri 5,9 odstotka, letos znižala na 2,2 odstotka. V prihodnjih dveh letih se bo inflacija najprej znižala na dva odstotka, nato pa bo nazadovala še za 0,1 odstotne točke.

Na drugi strani se bo stopnja brezposelnosti z lanskih 5,7 odstotka letos povečala na šest odstotkov, prihodnje leto pa bo znova začela upadati, najprej na 5,8 odstotka, leta 2026 pa na 5,3 odstotka.

Javnofinančni primanjkljaj bo letos po napovedih inštituta dosegel dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v prihodnjih dveh letih pa se bo znižal na 1,3 oziroma 0,9 odstotka BDP.

“Razogljičenje, digitalizacija, demografske spremembe, koronavirus, visoke cene energije in spreminjajoča se vloga Kitajske v svetovnem gospodarstvu pritiskajo na uveljavljene poslovne modele in podjetja silijo v prilagajanje proizvodnih struktur,” je še dejal Wollmershäuser.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine