16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

Golobovo mešetarjenje v BiH zbudilo zanimanje hrvaških medijev

Piše: Janja Strah 

Posli predsednika stranke Gibanje Svoboda Roberta Goloba so pritegnili pozornost hrvaških medijev. Ti opozarjajo, da je v aferi, ki so jo bosanski mediji razkrili že leta 2009 šlo za načrte gradnje nove hidroelektrarne na Neretvi, Golobovo ime pa se pojavlja v pogovorih brez transparentnosti z nameni izigravanja javnih natečajev. 

“Slovenski menedžer, ki želi postati premier povezan s kontroverznimi pogajanji o hidroelektrarni na Neretvi” so v ponedeljek, 11. aprila 2022 objavili v hrvaškem Večernjem listu. “Iz uradnih dokumentov je razvidno da je podjetje dvignilo kredit visok skoraj šest milijonov evrov za financiranje hidroenergetskega projekta v BiH,” so zapisali v hrvaškem mediju, kjer se sprašujejo kakšna je bila pri teh poslih vloga predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba in kaj je bil njegov cilj na bosanskohercegovskem tržišču.

Zgodbo o spornih načinih sklepanja dogovorov v BiH je že 22. marca 2009 začel bosanski Dnevni avaz z objavo posnetkov tajnih poslov za pridobitev koncesije za izgradnjo hidroelektrarne na Neretvi. Na posnetku se sliši takratnega direktorja Intrade energije Nihada Spahalića in nekdanjega poslanca ter mostarskega župana Safeta Oručevića, ki je takrat zastopal zainteresirana avstrijska podjetja.

Intrade energija je bila takrat v večinskem lastništvu slvoenskega podjetja IG investicijski inženiring, ta pa je bil v lasti Istrabenz Gorenje. Tako IG investicijski inženiring kot Istrabenz Gorenje je takrat vodil Golob, medtem pa je Spahalić v BiH stalno skušal prikriti lastništvo Intrade energije ter se predstavljal kot lastnik Intrade energije. To naj bi počel zaradi nastorjenosti proti slovenskim vlagateljem.

Iz tega razloga naj bi Spahalić Goloba tudi nagovarjal naj pri  naj bi Spahalić Goloba tudi nagovarjal naj pristane na zgolj 15-odstotni delež v Intrade energija. Na takšen način naj bi lažje zagotovili koncesijo za hidroelektrarno na Neretvi, vrednost katere so mediji ocenjevali na do 300 milijonov evrov. Spahalić naj bi se za pridobitev koncesije nanašal na določene člane predsedništva BiH. Z objavo pogovora med Spahalićem in Oruševićem pa je na dan prišlo mešetarjenje političnih botrov z energetskimi posli mimo javnih razpisov. IG investicijski inženiring je od takrat prešel v roke Petrola, s tem pa je tudi Intrade Energija postala Petrolova podružnica. Podjetje so januarja 2020 preimenovali v Petrol Power d. o. o., še naprej pa se ukvarja z distribucijo električne energije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine