Piše: G. B.
Danes v spomin na dogodke pred 80 leti, ko so v plinskih komorah taborišča Auschwitz-Birkenau ugasnila življenja 4300 sintskih in romskih otrok, žensk in moških, Evropa obeležuje mednarodni dan spomina na žrtve genocida nad Romi in Sinti. Na tragične dogodke je v poslanici spomnila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
No, precej nenavadno vse skupaj. Ursula Von der Leyen je namreč v skupni izjavi z razvpito podpredsednico Evropske komisije za vrednote in preglednost Věro Jourovo in komisarko za enakost Heleno Dalli poudarila, da je bilo med holokavstom v taboriščih, na poljih in v neoznačenih jarkih sistematično umorjenih več kot pol milijona Romov.
“Njihova življenja so ugasnila, njihova kultura je bila zatrta, njihove zgodbe pa utišane. Naša dolžnost je zagotoviti, da njihovih zgodb ne pozabimo, in spoštovati njihovo zapuščino s tem, da se borimo za pravičnost in enakost vseh manjšin, ki so žrtve rasne diskriminacije,” so poudarile. Ob tem so dodale, da se s spominjanjem ponovno zavezujemo, da se bomo zavzemali za svet, v katerem se spoštujeta človekovo dostojanstvo in raznolikost ter v katerem ni prostora za sovraštvo.
V Sloveniji smo mednarodni dan spomina obeležili že med tednom – v torek v Mariboru, v četrtek pa v Murski Soboti. Na dogodku pred mariborsko Sinagogo je predsednik Zveze Romov Slovenije Jožko Horvat Muc poudaril, da je spomin na žalostne dogodke izpred osmih desetletij še posebej pomemben v luči soočanja z različnimi ekstremizmi v Evropi in tudi Sloveniji, ki terjajo politično in družbeno pozornost. Poslanska skupina SD pa je dan pred spominskim dnevom na vlado naslovila pobudo, da se ustrezno loti reševanja vprašanj, povezanih z Romi. Med drugim predlagajo pripravo ustrezne zakonodaje na področju predšolske in šolske vzgoje.
Jasno je, da je tu ogromno hinavščine. Prav Golobova vlada je namreč odpravila dan spomina na žrtve komunističnega nasilja v Sloveniji, vezan pa je bil na komunistični poboj Romov pri Iški vasi 17. maja 1942. Več o tem dogodku si lahko preberete TUKAJ. Ne samo, da se ta zločin namerno zamolčuje, tranzicijska levica z županom Zoranom Jankovićem tudi ne dovoli dostojanstvenega pokopa umorjenih Romov na ljubljanskih Žalah.
Na to je bila opozorjena tudi Evropska komisija, ki pa, pričakovano, ni ukrepala. In verjetno tudi v prihodnosti ne bo, če bo v Bruslju še naprej vladala levica.
Evropski parlament je 2. avgust leta 2015 razglasil za vsakoletni evropski dan spomina na žrtve holokavsta nad Romi, in sicer v spomin na 500.000 Rominj in Romov, kar predstavlja vsaj četrtino vsega takratnega romskega prebivalstva, umorjenih v Evropi, ki so jo zasedli nacisti. Evropska komisija in države članice EU so se zavezale, da se bodo borile proti anticiganizmu, diskriminaciji Romov in predsodkom do njih, kar je bilo temeljni vzrok evropskega genocida nad Romi. To je osrednji cilj strateškega okvira EU za Rome za obdobje 2020-2030 pri uresničevanju enakosti, vključevanja in udeležbe Romov na evropski in nacionalni ravni.
Evropska komisija namerava letos v sklopu programa Državljani, enakost, pravice in vrednote zagotoviti več kot 14 milijonov evrov za podporo projektom evropskega zgodovinskega spomina. Prednostno bodo obravnavani projekti, namenjeni krepitvi spomina na žrtve holokavsta, izobraževanju in raziskavam v zvezi s holokavstom ali boju proti zanikanju in izkrivljanju holokavsta.
Vendar je tudi v primeru hokolavsta in antisemitizma veliko hinavščine, saj se je antisemitizem v levičarskih vrstah v zadnjem času močno okrepil.