11.2 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Dobra novica: Putinu v Moldaviji ni uspelo vzpostaviti marionetne oblasti, kar mu je sicer uspelo v Gruziji

Piše: Spletni časopis

Veliki ruski vložki in poskusi vplivanja niso bili uspešni, Moldavci, ki jih je z 2,4 milijona le nekaj več kot Slovencev, so izbrali pot na Zahod in proti EU.

Svoboščinam ljudi naklonjena predsednici Maia Sandu je v drugem krogu volitev v Moldaviji premagala Alexandra Stoianoglo, za katerim so bili Kremlju naklonjeni socialisti. Rezultat je bil dolgo tesen, kazalo je, da bi lahko tudi v Moldaviji, podobno kot v Gruziji, Moskvi uspelo ustoličiti svojo oblast in si to državo dolgoročno gospodarsko in politično podrediti.

Ob volitvah je bilo slišati veliko očitkov o goljufanju in pritiskih, kar je pokazalo, kako pomembno je odločanje v državi med Romunijo in Ukrajino, kjer so na delu ozemelj v Trasnistriji (proti Ukrajini) še ruski vojaki za zaščito manjšine (pretežno Rusov in Ukrajincev), kar je posledica razpada imperija nekdanje Sovjetske zveze, ki ga poskuša Vladimir Putin ponovno vzpostaviti in to tudi z brutalnimi vojaškimi posredovanji, kakršnim smo bili priča v Čečeniji, Gruziji in zadnji dve leti in pol v Ukrajini. Ozemlje Moldavije je del Sovjetske zveze postalo s sovjetsko okupacijo tega ozemlja Romuniji leta 1940 po paktu med Stalinom Hitlerjem o delitvi vzhodne Evrope.

Kjer Putin ne more nadoblasti vsiliti z vojaško silo, to poskuša na bolj blag način z velikimi finančnimi vložki in trudom obveščevalnega in medijskega stroja, ki ga ima Moskva v številnih državah. Tudi pri nas.

V Moldaviji je tokrat spodletelo. Bi pa bil razplet, če se Ukrajinci ne bi tako srdito upirali vojaško veliko mogočnejši Rusiji, verjetno drugačen.

Ukrajinski Noelreports je na X razplet prikazal tako:

https://twitter.com/NOELreports/status/1853343101814767779

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine