0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Slovenija in Hrvaška tokrat sodelujeta: skupaj bosta zaščitili oljčno olje iz Istre

Evropska komisija je z današnjo objavo izvedbene uredbe v Uradnem listu EU zaščitila ekstra deviško oljčno olje Istra z zaščiteno označbo porekla. Vlogo za zaščito oljčnega olja Istra sta skupaj podali Slovenija in Hrvaška, to pa je po istrskem pršutu drugi proizvod, ki sta ga državi zaščitili skupaj.

 

Zaščita z zaščiteno označbo porekla pomeni, da tako pridelava kot predelava oljk potekata znotraj predpisanega geografskega območja Istre v Sloveniji in Hrvaški, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Postopek zaščite tega oljčnega olja se je začel v letu 2016, ko je komisija v evropskem uradnem listu objavila vlogo Hrvaške za registracijo proizvoda Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje z zaščiteno označbo porekla. Slovenija je na to vlogo ugovarjala, ker ima že od leta 2007 pri Evropski komisiji zaščiteno ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla in bi lahko registracija hrvaškega proizvoda zavajala potrošnike glede pravega porekla proizvoda.

Bruselj je slovenski ugovor priznal in obe državi pozval k pogajanjem. Slovenski in hrvaški oljkarji so se v času pogajanj dogovorili za pripravo skupne vloge za zaščito ekstra deviškega oljčnega olja, proizvedenega v slovenski in hrvaški Istri. Tako so na podlagi sklenjenega sporazuma med slovenskimi in hrvaškimi oljkarji na Evropsko komisijo poslali vlogo Slovenije in Hrvaške za skupno zaščito ekstra deviškega oljčnega olja z imenom Istra.

Evropska komisija je septembra 2018 v evropskem uradnem listu znova objavila povzetek te vloge. Ker v treh mesecih na predlagano vlogo ni prejela pripomb, je tako objavila vpis ekstra deviškega oljčnega olja z imenom Istra v evropski register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb.

Oljčno olje Istra je sicer 26. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji, in poleg Istrskega pršuta drugi proizvod, zaščiten skupaj s Hrvaško.

Slovenski proizvodi, pri Evropski komisiji zaščiteni kot zaščitena označba porekla, so Nanoški sir, Tolminc, Bovški sir, Mohant, Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, Kočevski gozdni med, Kraški med, Piranska sol in Istrski pršut.

Med zaščitenimi kot zaščitena geografskega označba so Kraški pršut, Šebreljski želodec, Zgornjesavinjski želodec, Štajersko prekmursko bučno olje, Prleška tünka, Kraški zašink, Kraška panceta, Ptujski lük, Kranjska klobasa, Slovenski med, Prekmurska šunka, Štajerski hmelj in Jajca izpod Kamniških planin.

Prekmurska gibanica, Idrijski žlikrofi in Belokranjska pogača pa so pri Evropski komisiji zaščiteni kot zajamčena tradicionalna posebnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine