4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(FOTO) Svetnik, ki je zavetnik kar polovice stolnih cerkva v Sloveniji

Piše: Blagovest.si 

God sv. Nikolaja ali Miklavža, enega izmed najbolj priljubljenih svetnikov, s katerim je povezano tradicionalno obdarovanje otrok, praznujemo 6. decembra.

Sv. Nikolaj je živel v 4. stoletju in je bil škof v mestu Mira v Mali Aziji (današnji Demre v Turčiji). Bil je sin edinec, saj njegova starša dolgo časa nista mogla imeti otrok. Starša sta bila odprta za reveže, sin Nikolaj (v grščini njegovo ime pomeni zmaga ljudstva) ju je v tem posnemal. Ko sta mu starša zapustila lepo premoženje, ga je razdelil med reveže, sam pa je postal redovnik. Ko je v Miri umrl škof, so se verniki odločili, da bodo za škofa izbrali tistega duhovnika, ki bo naslednje jutro prvi stopil v cerkev. To je bil ravno Nikolaj. Ko je nastopil škofovsko službo, so kristjane v rimski državi še preganjali in tudi sam je bil zaradi vere v zaporu. Leta 325 se je udeležil zgodovinskega cerkvenega zbora v Niceji. Vernikom je hotel biti zgled, zlasti v dobrodelnosti. Po izročilu je priskrbel primerno doto trem obubožanim dekletom, ki bi sicer zabredle v sramoto, tako pa so se lahko pošteno poročile. Kmalu po smrti okrog leta 350 so ga ljudje začeli častiti kot svetnika. Zaradi dobrote je postal priprošnjik v različnih življenjskih stiskah.

Sv. Nikolaj je eden izmed najbolj priljubljenih svetnikov vzhodne Cerkve. Njegov spomin so v carski Rusiji obeleževali z dvema praznikoma: 6. decembra, ko je spomin njegove smrti, in 9. maja, ko je spomin prenosa njegovih posmrtnih ostankov. Leta 1086 so namreč pomorščaki iz italijanskega mesta Bari v Miri ukradli njegove relikvije in jih prenesli v Bari, kjer so shranjene še danes.

Izročilo obdarovanja otrok

Za svojega zavetnika ga častijo mornarji, brodarji in splavarji. Prve cerkve njemu v čast so postavljali ob vodah. Ljubljanska stolnica, ki je posvečena sv. Nikolaju, je bila prvotno cerkev ljubljanskih ribičev in čolnarjev. Na Slovenskem je temu priljubljenemu svetniku posvečenih največje število cerkva – okoli 200. Po mnogih cerkvah so naslikani prizori iz legende o njegovem življenju. Ime Nikolaj je povsod, posebno pa v Rusiji, zelo pogosto (pri nas so poleg Nikolaja in Miklavža znane še druge oblike: Niko, Niki, Miko, Mikec, Milček – Nikolaja, Nika in Nikica).

V 19. stoletju se je skoraj po vseh slovenskih pokrajinah razširilo miklavževanje – obhod Miklavža s spremstvom na predvečer svetnikovega godu. Po legendi namreč ta svetnik na predvečer svojega godu s spremstvom (angeli in parkeljni) hodi od hiše do hiše in pridnim otrokom prinaša darila, porednim pa šibe. Njegov godovni dan je ponekod še posebej namenjen krščanski dobrodelnosti.

Svetnik, ki je zavetnik kar polovice stolnih cerkva v Sloveniji

Ljubljanska stolnica sv. Nikolaja (foto: Wikipedia)

Kako popularen je pri nas sv. Miklavž, sicer današnji godovnik, dokazuje dejstvo, da je tudi pri številu cerkva v slovenskem prostoru prvi med zavetniki. No, tako za Marijo. 

Že dejstvo, da je sv. Miklavž oz. Nikolaj zavetnik kar polovice od šestih stolnic, pove veliko. Po njem nosijo ime stolne cerkve v Ljubljani, Novem mestu in Murski Soboti. Sicer pa se cerkve, posvečene sv. Nikolaju, med drugim nahajajo v Ankaranu, Adlešičih, Babnem polju, Bohinjski Bistrici, Budanjah, Celju (Miklavški hrib), Jančah, Litiji, Dolnjem Logatcu, Majšperku, Metliki, Sevnici, Vuzenici, Zapogah pri Vodicah, Zavrču, Žalcu in Žužemberku. Tudi nekatera krajevna imena nas spomnijo na zavetnika krajevne cerkve: Šmiklavž pri Slovenj Gradcu, Miklavž pri Taboru, Miklavž pri Taboru, Miklavž na Dravskem polju.

Po nekaterih podatkih naj bi bilo Miklavžu posvečenih več kot 200 cerkva v Sloveniji.

Murskosoboška stolnica sv. Nikolaja (foto: SŠK)
Stolnica sv. Nikolaja v Novem mestu (foto: Matjaž Mirt / Wikipedia)

Vir: blagovest.si

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine