9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Vojna v Ukrajini – ODZIVI NA SOCIALNIH OMREŽJIH. Janša: »Svet je pravkar prešel v vročo hibridno vojno s posledicami brez primere.«

Piše: L.K.F.

»Svet je pravkar prešel v vročo hibridno vojno s posledicami brez primere,« je med drugim danes zjutraj ob ruskih napadih v Ukrajini na twitterju zapisal predsednik vlade Janez Janša. Ki je današnji napovedan obisk Ukrajine prestavil. Na socialnih omrežjih se ves dan na vojno dogajanje v Ukrajini vrstijo številni komentarji, izjave, zaskrbljeni odzivi …

 

Janez Janša:

»To je izdaja z velikimi geopolitičnimi posledicami. Številne države bodo zdaj poskušale razviti svoj jedrski arzenal. Niso realni argumenti proti – več. Svet je pravkar prešel v vročo hibridno vojno s posledicami brez primere.«

Borut Pahor, predsednik države:

»Gre za grobo kršitev mednarodnega prava in načela OZN o mirnem reševanju sporov. Izražamo solidarnost z državljani Ukrajine.«

Janez Janša, ob 16.00:

»Moj obisk v Ukrajino ni odpovedan, je pa prestavljen,« je na novinarski konferenci  povedal predsednik vlade Janez Janša. Prav tako je opozoril, da so pri nas možni kibernetski napadi, ne pa neposredni napadi na ozemlje. Povedal je še, da je v Ukrajini še kar nekaj slovenskih vojakov, a po do zdaj znanih podatkih ni nihče ranjen ali pogrešan.

 

Matej Tonin, obrambni minister:
»Gre za nevarno dejanje Rusije, neizvan napad, invazijo s treh strani, območje napada je cela Ukrajina. Vojaški napad je nelegitimen, nelegalen in v neskladju z vsemi mednarodnimi normami. V teh trenutkih je pomembno, da UKR zdrži pritiske.«
(Foto: Twitter)
Joe Biden, ameriški predsednik:
»Ves svet moli za Ukrajince, ki trpijo neizzvan in neupravičen napad ruskih vojaških sil. Predsednik Putin se je odločil za vojno, ki bo privedla do katastrofalne izgube življenj in človeškega trpljenja. Samo Rusija je odgovorna za smrt in uničenje, ki bo sledilo temu napadu in ZDA ter zavezniki in partnerji bomo odločno odgovorili. Rusija bo odgovarjala pred svetom.«
Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije:
»Obsojamo ta barbarski napad in cinične argumente, ki so ga upravičili. Predsednik Putin je odgovoren za vrnitev vojne v Evropo. Cilj Rusije ni samo Donbas, cilj ni samo Ukrajina, cilj je stabilnost v Evropi in celoten mednarodni red, ki temelji na pravilih. Za to bomo prevzeli odgovornost za Rusijo.«

Mateusz Morawiecki, poljski predsednik:

»Takoj se moramo odzvati na kriminalno agresijo Rusije na Ukrajino. Evropa in svobodni svet morata ustaviti Putina. Današnji Evropski svet bi moral odobriti najstrožje možne sankcije. Naša podpora Ukrajini mora biti resnična.«

 

 

Andrija Hevka, ustanovitelj društva Ukrajincev v Sloveniji – Karpati:

»Izbruhnila je velika vojna, in to se ne bo končalo. To je šele začetek gorja! Namen Rusije je zlomiti Ukrajino, njenega duha, želi si jo podjarmiti. To je tako, kot bi nekdo napadel Slovenijo in dejal, da nima pravice do svoje zgodovine in dosežkov.«

 

Borut Rončević, sociolog:

»Malce perspektive. Med Slovenijo in Ukrajino je le ena država. To ni tako daleč. Stvari so resne.«

 

Romana Tomc, evropska poslanka:

»Danes se je Evropa prebudila z novico o vojni na njenih tleh. Obsojam vojaški napad in vsakršne ozemeljske prisvojitve Ukrajine. EU mora biti enotna. Ni se potrebno spraševati, kaj smo v preteklosti naredili narobe, da je do tega prišlo. Ukrepati moramo premeteno in takoj.«

»Putin ne deli naših pogledov na demokracijo. Pokazal je, da se s svojimi načrti ne bo ustavil samo pri žuganju. Poleg močnih sankcij, gospodarskih in diplomatskih, je za Ukrajino ključno, da dobijo EU-perspektivo in obljubo, da se njihove evropske sanje še lahko uresničijo.«

»Upam, da bo to rezultat današnjega srečanja predsednikov vlad in držav v Bruslju ter da se bodo Evropska unija ter nekateri njeni od realnosti odmaknjeni voditelji, ki so še pred nekaj dnevi s Putinom želeli demokratičen dialog, končno ‘prebudili’.«

Mitja Iršič, novinar:

»Evo pa smo po osmih desetletjih dobili novega Hitlerja. Tudi tokrat zaradi zahodne mlačnosti, ki se ne zna odzvati na srednjeveško brutalnost. Putin je ocenil, da v tem trenutku ni močnega zahodnega voditelja v ključnih državah. In prav ima.«

 

Žiga Turk, profesor:

»Nisem verjel, da je to mogoče. Nisem pa tudi verjel, da bo Zahod naredil tako malo, da bi vojno preprečil. Heštegi in sankcije, se bojim, zdaj ne bodo dovolj. Tule doma bi bilo pa verjetno dobro malo strniti vrste, pozabiti zamere in odložiti prepire.«

RTW na @zigaturk – Anton Cedilnik, profesor:

»Če levičarji ob kovidu niso hoteli “strniti vrst”, pa je šlo za epidemijo tukaj in zdaj, ni nikakršnega upanja, da bi Vaš poziv padel na plodna tla, ko je vojna še 400 km daleč in jo povrhu povzroča njim ljuba prva domovina proletarcev.«

 

Dominik Štrakl, predsednik SDM:

»Ne gre za “vojaške operacije”, ampak za neosnovano enostransko vojaško agresijo. Rusija je v diplomatskih pogovorih sodelovala s figo v žepu. Medtem, ko je EU Ukrajini ponujala mir in razvoj, je Rusija ponujala avtoritatizem in vojno.«

 

Mitja Iršič, novinar:

»Ameriški general je nekoč v Siriji dejal, da je vojaška prednost Rusije ta, da ne spoštujejo vojnega prava, ZDA in zahodni zavezniki pa ga. Za Putina ni civilistov. Vse je legitimna tarča.«

 

Dejan Steinbuch, novinar:

»Spoštovani nevladniki, civilna družba, mirovniki, borci za človečanske pravice, vprašam vas, kdaj se zberemo na protestni manifestaciji pred ambasado Ruske federacije v Ljubljani. Saj obsojamo Putinovo teptanje mednarodnega prava, mar ne?«

 

BojanPožar, novinar, urednik:
»So Kučan, Janković in tožilec Šketa že kaj rekli?! Samo vprašam.«

Andrej Plenkovič, predsednik vlade R Hrvaške:

»Ostro obsojamo rusko agresijo in invazijo na Ukrajino. Ta neizzvan napad je huda kršitev suverenosti Ukrajine in mednarodnega prava. To je izključno odgovornost Rusije, ki jo pozivamo, naj nemudoma ustavi ta vojaški napad.«

 

IL PICCOLO, tržaški dnevnik:

»Strah pred širšim konfliktom spremlja prebujanje Evropske unije, travmatično in noro. Ruski napad na Ukrajino sproža obsodbe vseh voditeljev in sproža vrtinec kriznih srečanj. Putinov cilj je oslabiti proameriško vlado v Kijevu.«

 

Domovina, Peter Jerman:

»Čeprav lahko del evropskih napak prištejemo napačnim ali zgrešenim odločitvam Nemčije in Francije, je treba spomniti tudi na to, da se je v zadnjih tednih prikazal val rusofilskih aktivistov v evropski javnosti in politiki.«

 

Dr. Ernest Petrič, profesor mednarodnega prava :

»Ruski napad je kršenje Budimpeštanskega memoranduma iz leta 1994 in je velik korak proč od sodobnega mednarodnega reda.«

Janez Janša:

»Ukrajina se bori in potrebuje vso našo pomoč. Bitka za Ukrajino je bitka za EU.«

 

Matej Lahovnik, ekonomist:
»EU in ZDA morata na to brutalno vojno agresijo odgovoriti z najostrejšimi gospodarskimi sankcijami proti Rusiji, kar bo na kratek rok sicer bolelo vse, na dolgi rok pa bo tudi dobro za vse.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine