5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Vladi zagrmela sanacija 13 tisoč prenosnikov: bo Golobu še žal za Pašek Šetinčevo?

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

“Zmanjkal je en glas, en sam in ugotavljam, da sklep ni sprejet.” Tako je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič (Svoboda) na kolegiju vodij poslanskih skupin včeraj ugotovila, da je večina poslanskih skupin zavrnila predlog vlade, da bi po skrajšanem postopku popravili zakona o spodbujanju digitalne vključenosti in tako na hitro reševali problem 13.000 prenosnikov, ki so ministrici za digitalno preobrazbo Emiliji Stojmenov Duh (Svoboda) obstali v skladišču, ker svojih idej digitalizacije države vladajoči niso nič premislili.

Glavni razlog, da je naglica reševanja sramote vladi propadla, je bila odločitev vodje poslanske skupine SD Janija Prednika, da šlamastike ministrice Stojmenov Duhove s 13.000 prenosnike za šest milijonov evrov ni pripravljen reševati na vrat na nos. Dejal je: “Ne gre samo za šlamastiko, ampak tudi za površnost. Z javnim denarjem moramo vsi, ponavljam vsi, ravnati skrbno. In predlagan je skrajšani postopek. Mi ministrici ne zaupamo več, da je zakon napisan tako kot je potrebno. Zato predlagamo reden postopek. Zakon mora biti takšen, da bodo ti računalniki razdeljeni in da bodo prišli do tistih, ki jih dejansko potrebujejo. Naj bi jih potreboval 80 tisoč socialno ogroženih po besedah ministrice, računalnikov pa je samo 13 tisoč. In toliko površnosti kot je v tej zgodbi, ki terjajo odgovore… Predlagamo reden postopek zato, da se dejansko zakon napiše tako kot je potrebno in da nam marsikaj ministrica tudi razloži.”

Iz vlade so nakup 13.000 prenosnikov, ki bi jih država posojala ljudem, predstavljali kot reševanje problema digitalne izključenosti, kar je bizarno, saj bi po tej logiki država morala nakupiti še vsaj toliko pametnih telefonov, tablic, stacionarnih računalnikov in podobnih digitalnih dobrin in jih posojati “digitalno deprivilegiranim”. Po domače: nekaj so arbitrarno nakupili in zdaj ne vedo, kaj bi s tem.

Skrajšan postopek je, ker je Prednik glasoval proti, propadel, ker ima Svoboda po tem, ko so po sporu s Robertom Golobom iz poslanske skupine nagnali Mojco Pašek Šetinc le še 40 poslancev, Levica pa pet. Skupaj torej manj kot 46 glasov. Večina vseh poslancev (46) je nujnih za skrajšani postopek.

Janez Cigler Kralj (NSi), Jani Prednik (SD) in Tomaž Lisec (SDS) so preglasovali Boruta Sajovica (Svoboda) in Mateja Tašner Vatovca (Levica) ob tem, kako hitro reševati 13.000 prenosnikov Emilije Stojmenov Duh Foto: DZ/Matija Sušnik

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine