Piše: Vida Kocjan
Slovensko zdravstvo je na kolenih. Trenutno na obravnavo z napotnico čaka 308 tisoč oseb, od tega 153.499 nad dopustno čakalno dobo. Več kot polovica vseh! Objavljamo natančne podatke!
Na upravnih enotah je kaos, plače so nizke, pogajanj ni, Ekonomsko-socialni svet je »mrtev«. Avgusta lani poplavljeni navkljub »vesoljnim« obljubam predsednika vlade niso dobili domala še nič, obetajo se nam novi in višji davki. Novih stanovanj ni. Čakalne dobe v zdravstvu pa so neznosne. Ob vsem tem se vladajoča koalicija pod vodstvom Roberta Goloba ukvarja s Palestino.
Stvari v zdravstvu so v zadnjih mesecih močno eskalirale, čez nekaj dni bo poteklo pet mesecev, odkar so začeli stavkati zdravniki in zobozdravniki. Družinski zdravniki javno opozarjajo na nevzdržne razmere na primarnem zdravstvu. Vlado pozivajo, naj vendarle začne delati in udejanji vsaj del tistega, kar je obljubljala pred volitvami leta 2022, ko so predstavniki vladajočih strank in njihovi sateliti to pozdravljali z loparčki na Trgu republike. Hvalili so se nato tudi ob podpisu koalicijske pogodbe.
Obljubljali so, da bo zdravstvena reforma njihova prioriteta. Vse bodo uredili: pogoje dela, razmere za delo, spodbujali dodaten vpis v izobraževalne programe in pravično plačilo zdravstvenega kadra.
Nato so konec leta 2022 podpisali sporazum s sindikatom Fides, da bodo do sredi leta 2023 uredili plačni sistem v zdravstvu. Sklep je bil podpisan, objavljen tudi v Uradnem listu RS. Vlada je besedo snedla. Zato imamo stavko, namesto stimulativnih pogojev za zdravstvene delavce pa smo priča novim pravilnikom, ki namesto, da bi urejali normalno in stimulativno delo zdravnikov, predvsem družinskih zdravnikov, uvajajo nova in nova administrativna bremena in celo kazni, če recimo zdravnik ne bo vpisoval v e-karton ali pa če ne bodo odgovarjali na klice.
Zato se tudi, recimo, na 70 prostih mest za družinsko medicino prijavi le 22 zdravnikov, na 30 prostih mest za urgentno medicino pa pet zdravnikov. Na to je nedavno predsednika vlade opozorila poslanka Jelka Godec in dodala: »Avstrija nam je zelo hvaležna, kajti v tem času, ko ste na vladi, je kar 21, verjetno še več, zdravnikov odšlo v Avstrijo. To pomeni, da je toliko manj ljudi pri nas oskrbljenih na področju primarnega zdravstva, v Avstriji pa toliko več.« Golobovi so obljubljali tudi ureditev zdravstvene zavarovalnice, ker upravlja z milijardami, pa danes tudi od tega ni nič. Obljubljali so tudi ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, nato pa so tega spremenili v obvezno.
Kadri Gen-I, množični odhodi z ministrstva
Na daljšanje čakalnih dob opozarjajo tudi Mladi zdravniki Slovenije. K temu dodajajo še vladanje z odloki, sprejemanje zakonov po hitrem postopku, nastavljanje zvestih kadrov iz Gen-I brez izkušenj v zdravstvu v svete zavodov, množične odhode kadra iz Ministrstva za zdravje pod aktualno ministrico. Opozarjajo: »Ob vseh težavah v zdravstvu sta trenutno v javni obravnavi Zakon o digitalizaciji in Zakon o kakovosti v zdravstvu, ki oba predvidevata ustanovitev vsak svoje dodatne agencije za kanaliziranje javnih sredstev v žepe izbrancev. Napovedali so zakon o razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki bo brez izboljšanja pogojev v državnih in občinskih ustanovah iz slednjih pregnal mnoge strokovnjake v privatno zdravstvo, kjer pa ne bodo izvajali najtežjih posegov, ki jih lahko potencialno kdaj v prihodnosti potrebuje vsak izmed nas.«
Čakalne dobe: Tudi do 555 dni!
Podatki Nacionalnega urada za javno zdravje (NIJZ), kjer objavljajo tedenska poročila o čakajočih na zdravstvene preglede, je razvidno, da je povprečna čakalna doba na prvi prosti termin z napotnico pod Zelo hitro, tudi 223 dni za biopsijo jezika, enako za biopsijo ustne votline in tudi za biopsijo mandljev/žrelnice. Čakalna doba 184,5 dni je za biopsijo nosnih virusov. In neverjetnih 291 dni za incizijo in drenažo abscesov ali cist v ustni votlini.
Za MR jeter je čakalna doba 185,3 dni, za MR dojke 124 dni. Za MR trebušnih organov s KS je čakalna doba 177 dni.
Najdaljša čakalna doba pa je za MRA pljučnih arterij TOF – neverjetnih 555 dni. Čakalna doba za MRA pljučnih ven s KS je 472 dni. Za MRA srca in velikih žil (prikaz pretoka s KS) pa je čakalna doba 466,5 dni.
Najdaljše čakalne dobe na prve proste termine
Na dermatološki pregled se čaka 164 dni. Na nevrološki pregled 159,9 dni. Na kardiološki pregled se čaka 142 dni. Na revmatološki pregled 135,4 dni in na nevrološki pregled otroka 109,2 dni. Na okulistični pregled zaradi očal pa se, na primer, čaka 75,3 dni. To je le nekaj podatkov.
Število čakajočih in čakajočih nad dopustno čakalno dobo: 153.499 bolnih
Skupno število čakajočih na pregled je 308.003, od tega jih nad dopustno čakalno dobo čaka 153.499.
Z napotnico Zelo hitro čaka 47.607, do tega jih kar 29.889 čaka nad dopustno čakalno dobo.
Z napotnico Hitro jih čaka 128.035, od tega 67.330 nad dopustno čakalno dobo.
Z napotnico Redno pa jih čaka 132.361, od tega 56.280 nad dopustno čakalno dobo.
Več podatkov o dolgih čakalnih vrstah je dostopnih na povezavi: Tedenska poročila o čakalnih dobah | Nijz