-1.5 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

V reviji Demokracija preberite! Igor Pirkovič: »V oddaje ne vabimo ekstremistov, ki so v svojih stališčih nestrpni in žaljivi, kot je na primer dr. Alem Maksuti«

Piše: Petra Janša

»Postali smo enakovreden partner v mednarodnem prostoru. Na zunaj se zdi vse lepo in prav, edino še notranja sprtost je tisto, kar slovensko državo bremeni. Manjka sproščenosti, tudi v medosebnih odnosih, predvsem ko gre za vprašanja politike,« je v pogovoru med drugim dejal urednik in novinar na TV Slovenija Igor Pirkovič.

DEMOKRACIJA: Gospod Pirkovič, letošnje praznovanje 30-letnice samostojne države Slovenije še vedno zaznamuje epidemija COVID-19. Ste se že cepili?

Pirkovič: Da, seveda. Komaj sem dočakal, da pridem na vrsto. Pot v normalno življenje vodi le prek cepljenja. Nekateri taktizirajo in računajo na to, da se bo cepilo dovolj drugih, kar se mi zdi precej sebično. Odločitev za cepljenje je v vzajemno korist. Obvarujemo sebe in druge. Stranski učinki so tako minimalni, da ni vredno izgubljati besed. 

DEMOKRACIJA: Kako vidite Slovenijo po 30 letih? Kakšna država smo postali?

Pirkovič: Postali smo enakovreden partner v mednarodnem prostoru. Na zunaj se zdi vse lepo in prav, edino še notranja sprtost je tisto, kar slovensko državo bremeni. Manjka sproščenosti, tudi v medosebnih odnosih, predvsem ko gre za vprašanja politike. 

DEMOKRACIJA: Tvitnili ste: »Da se bodo Palestinci sredi Ljubljane znašali nad slovensko policijo − si pa ne bi mislil. A smo ali nismo?« Kaj ste s tem mislili?

Pirkovič: Poglejte, protesti in demonstracije so izraz demokratične družbe. So pravica, vendar se vsaka pravica konča, ko poseže v elementarno dostojanstvo drugih. Ob tem občudujem potrpljenje slovenskih policistov, ki so bili tarča žalitev, provokacij in podobnih pobalinskih potez. Policija praktično ni reagirala, čeprav je imela razlog. In potem gledam, poslušam in berem o mirnih protestih in nasilnih policistih. Narobe svet. 

DEMOKRACIJA: Imate zaradi svojih stališč na nacionalni TV težave? Vaš mlajši kolega, ki je opozoril na cenzuro, jih namreč ima.

Pirkovič: Sam nimam nobenih neposrednih težav, niti se nihče ne vmešava ali si ne upa vmešavati v vsebino tega, kar delamo. Pa saj za to niti ni razloga. V oddaje prihajajo gostje različnih pogledov, ne vabimo ekstremistov, ki so v svojih stališčih nestrpni in žaljivi, kot je na primer dr. Alem Maksuti. Vabljeni z vseh vetrov radi prihajajo, in kot povedo, predvsem zaradi dejstva, ker jih obravnavamo spoštljivo in imajo čas, da kaj povedo. Seveda pa se nenaklonjenost do pogovornih oddaj na tretjem sporedu kaže drugače; oddaje nimajo napovednikov, ni najav v drugih informativnih oddajah, niti ni nobene večje logistične podpore, kot jo imajo »prvorazredne oddaje«. Denimo, ko je pri nas pred meseci gostoval predsednik državnega zbora in je bil takrat še kritičen do opozicije in »varno« na strani sedanje koalicije, pogovora v TV Dnevniku niso niti napovedali. Odkar je »prestopil«, pa je stalen gost v osrednjih informativnih oddajah. 

Celoten intervju preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine