Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)
Na tisoče kolesarjev, ki so protestirali proti vladi Janeza Janše, bi bilo trenutno izjemno koristnih na vseh žariščih Slovenije, kjer odstranjujejo posledice uničujočih poplav. Še posebej zato, ker so od Golobove vlade dobili 40 milijonov evrov več. Zato so se že pojavili pozivi, naj preusmerijo denar za nujno pomoč prizadetim v poplavah.
V petek, ko so po Sloveniji udarile uničujoče poplave, smo se vprašali, kje so civilnodružbene organizacije, ki jih tako izdatno financiramo državljani in so jih bila med referendumsko kampanjo polna usta besed o boju za čisto pitno vodo, kar se je izkazalo, da je šlo za velik nateg državljanov za boj proti takratni vladi Janeza Janše. Cilj je opravičeval sredstva, četudi je protipoplavna zaščita dobila manj denarja in za urejanje tega področja niso ponudili prav nikakršne alternative.
Zmotili smo se tudi, da bomo videli vojsko vseh teh protestnikov, ki jih je bilo na vrhuncu protivladnih protestov tudi nekaj tisoč, na terenu, kako pomagajo Slovencem na kriznih žariščih. Trenutno se najbolj potrebuje pridne roke, ki bi poprijele za lopate in samokolnice, vedra ter prevozna sredstva za odvoz materiala. Da o finančni pomoči ne govorimo, saj bo gmotna škoda krepko presegla pol milijarde evrov.
Vrnite milijone prizadetim državljanom!
V nevladni organizaciji 8. marec so še včeraj, na drugi dan katastrofe, šele razmišljali in zbirali ideje, kako pomagati, ko je bil minister Marjan Šarec že na terenu, prav tako poslanci Slovenske demokratske stranke in njen vodja Janez Janša. Daleč stran od prizadetih območij so občudovali pogum gasilca, ki je rešil otroke iz poplavljenega vrtca in pozivali k donacijam. Objavili so jokajoč prispevek Nike Kovač, kako ji pripisujemo krivdo za poplave in delimo narod v težkih trenutkih. Tega ji nihče niti ne očita, saj na vreme nimamo vpliva. Imamo pa vpliv na soočanje s posledicami. Kot vemo, so prav oni minirali zakon, katerega temeljni namen je bila prav protipoplavna zaščita, za to področje pa je bilo predvidenih bistveno več sredstev. Prav tako se je vlada odrekla 160 milijonom evrov evropskega denarja, s katerim bi lahko pospešila ureditev poplavne ogroženosti območij v Sloveniji. Namesto tega pa so 40 milijonov več namenili nevladnim organizacijam.
Zato so se že pojavili pozivi, naj javna sredstva preusmerijo Karitasu in Rdečemu križu. Nenazadnje gre za denar državljanov. Nekdanji direktor Policije dr. Anton Olaj je tako na Twitterju zapisal: “Javno pozivam nevladne organizacije v Glas ljudstva, Teo Jarc, Niko Kovač in vlado k humanitarnem razmisleku o preusmeritvi že pridobljenih javnih sredstev nevladnikov k Karitasu in RK za nujno pomoč prizadetim v poplavah.“